Történelmi lecke

2015. április 28. 07:34

Az előzményeket tekintve mindenesetre talán inkább az lett volna logikus, ha – Angela Merkel német kancellárhoz hasonlóan – az ünnepségek fősodrától kissé eltávolodva legfőbb közjogi méltóságaink egyike fejet hajt és koszorúz Moszkvában.

2015. április 28. 07:34
Zord Gábor László
Magyar Nemzet

„A magyar külpolitika csapongásának újabb – jelentőségében persze nem túldimenzionálandó – epizódjával szembesülhettünk tegnap, amikor kiderült: Áder János köztársasági elnök nem képviseli hazánkat a május 9-i moszkvai jubileumi (70.) győzelmi ünnepségeken. A hivatalos Magyarország ehelyett – az orosz állami-nemzeti identitás legfontosabb összetevőjére emlékeztető rendezvényeken az arrafelé sértésszámba menő teljes távolmaradás felett egyetlen fokozattal – a nagykövet, Balla János révén lesz jelen. Mintha csak magyarázkodna, az államfő hivatalának közleménye hozzáteszi, hogy minderre »az Európai Bizottság ajánlásának megfelelően« kerül sor.

Első pillantásra abban aligha lehet vita, hogy a moszkvai vizitet illetően általános értelemben is minimálprogram mellett döntött a magyar diplomácia. Az elmúlt közel öt év valós nemzeti érdekérvényesítést pedzegető külpolitikai útkeresését, a »keletre is nyitott EU- és NATO-szövetségest« szemlélve viszont vitatható a kérdés. Azzal ez a döntés ugyanis ellentétes. És ez a megállapítás akkor is igaz, ha a körülmények, különös tekintettel az ukrajnai konfliktusra, az átlagosnál is bonyolultabbá teszik az ügyet. (...)

Sokkal fontosabb kérdés ugyanis, hogy a tegnapi döntés miként képezi le a magyar külpolitika aktuális irányát, legújabb fordulatát, korrekcióját, netán a belpolitikai manőverezést, hogy régi-új külső nyomásgyakorlásokról már ne is beszéljünk. Vajon – mint a részben kockázatos, részben szükségtelen kurdisztáni katonai misszió esetében – ezúttal is a »washingtoni pártbizottságnak« való megfelelésről van szó? Esetleg az oroszkérdésben mindig is távolságtartó Áder János kormánytól független, atlanti irányú identitásmeghatározásáról, pártpolitikai jeladásáról? Ne adj’ isten éppen most olyan ellenállhatatlan ráhatás éri Magyarországot, amely – az ukrajnai konfliktus menetét szemlélve nem akármilyen fáziskéséssel – az oroszellenes zelóták táborába sodorja?

A magyar politika átláthatatlansága miatt jó szívvel nem adhatunk egyértelmű választ ezekre a kérdésekre. Az előzményeket tekintve mindenesetre talán inkább az lett volna logikus, ha – Angela Merkel német kancellárhoz hasonlóan – az ünnepségek fősodrától kissé eltávolodva legfőbb közjogi méltóságaink egyike fejet hajt és koszorúz Moszkvában.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bumburi
2015. április 28. 12:42
Az úgynevezett "Győzelem napját", Magyarországnak nem kell ünnepelnie, mert Magyarországot legyőzték, megcsonkitották és nem állitották helyre az ezeréves határokat. Nincs mit ünnepelnünk rajta.
Csigorin
2015. április 28. 11:00
Ez van, ha valaki meg hitt volna egy pillanatig abban, hogy fuggetlen orszag lennenk... Megkaptak a tiltoparancsot Brusszeltol es Washingtontol. Nem leszunk gyarmat, a, dehogy :(
Mich
2015. április 28. 10:59
Haha... Lali, a kapzsi pénzeszsák, még mindig bele akar szólni a politikába, itt: a magyar külpolitikába... Inkább kezeltesse magát...!
Autofocus
2015. április 28. 10:05
A szerző maga is beismeri hogy a magyar külpolitikának vékony mezsgyén kell egyensúlyoznia ha hazánk külgazdasági érdekeit és az euroatlanti szövetségeseink puszta elvárásnál sokszor erősebb érdekérvényesítő képessége közt megpróbál középutat találni. De mivel újdonsült kenyéradója elvárja hogy ekézze a kormányt, így a van sapka - nincs sapka koordináta rendszerben a "túl kicsi a sapka" opciót választotta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!