Hol vagyunk otthon?

2015. április 09. 14:43

A kazah elnök kifejezetten szeret a hanyatló Nyugaton lenni, a család számos tagja már Ausztriában él, amely szintén közismerten egy halódó nyugati állam.

2015. április 09. 14:43
Techet Péter
hvg.hu

Talán ezért van teljes pangás a lassan öt éve óriási csinnadrattával vezetett keleti nyitásban is. Elég megnézni az adatokat: a keletre irányuló export nem növekedett, sokszor egyenesen csökkent, és számos keleti országgal intenzívebb kapcsolatunk volt, amikor Bajnai vagy Gyurcsány volt hatalmon, mint most Orbán alatt, aki hetente tesz hitet a kelet mellett. Ami persze csak megint a helyzet félreértését mutatja. Minden nyugati ország bizniszel a kelettel, és ők sem feltétlenül emberi jogi szemináriumokat tartanak, ha Üzbegisztánba vagy Kínába utaznak – de az egész keleti kapcsolatrendszerből nem csinálnak ideológiai értékválasztást. Németország gazdasági növekedése gyakorlatilag Kínától függ, Berlin legszorosabb szövetségese a posztszovjet Közép-Ázsiában az egyik legdurvább diktatúra, Üzbegisztán, ahogy a francia kormány és üzleti élet kritika nélkül működik együtt Türkmenisztánnal, de se Berlinből, se Párizsból nem hallani szólamokat a hanyatló Nyugatról.

És ennek két oka van.

Az egyik, hogy a Nyugat nem hanyatlik. A másik pedig, hogy a felkeresett keleti diktatúrák maguk se gondolják, hogy a Nyugat hanyatlana, elvégre akkor nem nyugati cégekkel bizniszelnének, nem Bécsbe, Genfbe, Oxfordba küldenék gyerekeiket. Orbán Viktor keletmajmoló szólamain valószínűleg jobban röhög egy türkmén vagy kazah elnök, mint bármely újlipótvárosi értelmiségi. A kazah elnök ugyanis kifejezetten szeret a hanyatló Nyugaton lenni, a család számos tagja már Ausztriában él, amely szintén közismerten egy halódó nyugati állam.

De hát persze Orbán sem Novokuznyeckbe küldte lányát tanulni. Azaz ő is nagyon jól tudja, hogy nem hanyatlik a Nyugat. Orbán mégis azzal akar udvarolni a kazah elnöknek, hogy genetikáról hadovál, és hogy a magyarok genetikailag Brüsszelben nem érzik magukat otthon, bezzeg a csodaszép kazah sivatagban igen.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2015. április 10. 08:49
1. A kormányfő ádáz kritikusai a szemére vetik: a világ nem látott még olyat, hogy valaki európai uniós miniszterelnökként olyan kétes hírű népséggel boltoljon, mint a kazahok. Ezzel szemben a valóság az, hogy a távol-keleti ország külföldi befektetőinek élmezőnyében csupa mintademokráciát találunk, köztük az Egyesült Államokat, Hollandiát, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Svájcot, Ausztriát vagy Japánt. Valahogy – pedig, velünk ellentétben, inkább megtehetnék – ők sem tudnak/akarnak lemondani az energiahordozókban és üzleti lehetőségekben páratlanul gazdag Kazahsztánról. 2. Több magyar újságírót még most is kórházban kezelnek, miután szívszélhűdést kaptak annak hallatán, hogy Orbán Viktor a kazah vezető időtlen idők óta tartó, és a következő választáson meghosszabbításra váró elnökségében az ország stabilitását dicsérte. Fogalmam sincs, ez arrafelé kötelező kör-e minden hatalmas biznisz megkötése előtt, avagy csak túltoljuk a piros biciklit. Mindenesetre tény, hogy nem is olyan régen egy republikánus és egy demokratapárti politikusból álló amerikai kongresszusi küldöttség tagjai Asztanában úgyszintén halálra dicsérték Nazarbajev elnök „erőfeszítéseit az eurázsiai térségben és azon túli stabilitás és biztonság előmozdításában”. 3. Orbán legújabb kazahsztáni turnéjával végképp kiírta magát a komolyan vehető politikusok sorából – sugallják sokan. Nos, akkor nézzük meg, melyik az a világszerte megbecsült exkormányfő, akinek tanácsadócége Nazarbajev elnöktől személyesen kapott megbízást a Nagy Kazah Reformfolyamat szakértői és kommunikációs támogatására. Yes, indeed: az európai baloldal megújítójáról, a legszexibb brit férfipolitikusról, minden közel- és távol-keleti békefolyamatok, útitervek és egyéb jószolgálati ügyek képviselőjéről, Tony Blairről van szó, aki még a Kazahsztánról készült propagandafilmben is főszerepet kapott. (Heti Válasz) A hülyeség nem alszik a maguk fejében, meg a rosszindulat.
atila68
2015. április 10. 08:16
Péter, fogalmam sincs hol vagytok otthon.
toyoda
2015. április 09. 22:57
Te faszkalap Techet Péter! A te sztárolt nyugatod úgy eladósodott hogy az adósság szintje eléri az össztermék 4-5 szörösét. Lassan nem lesz annyi reálvagyon, mint amennyi adósság te pöcs. A valóságról alkotott képed egyenlő egy tál rizzsel.
toyoda
2015. április 09. 22:50
Ausztria? Az az Ausztria aki teleszórta egész keleteurópát frankhitellel?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!