A centrális erőtér határai – a Jobbik történelmi mandátuma

2015. április 13. 13:52

Ez az év alighanem a Fidesz és a Jobbik versenyéről fog szólni, és ha nem történik valami váratlan dolog – például választók tömegei fedezik fel maguknak az ingyen pénz ígéretét –, akkor a következő választásokig sem nagyon lesz ez másként.

2015. április 13. 13:52
Balogh Ákos Gergely
Mandiner

Emlékszik valaki, milyen látványt nyújtott a Jobbik vezérkara a 2014. április 6-án, az országgyűlési választás éjszakáján tartott sajtótájékoztatón? A párt politikusai leverten álltak a színpadon, jókedvnek nyoma sem volt. Azt várták, hogy vagy megverik országosan a baloldali összefogást és másodikok lesznek, vagy megszerzik az első egyéni mandátumukat – egyik sem jött össze.

Most vasárnap viszont minden összejött, a párt Tapolcán megszerezte első egyéni mandátumát, ami jelentős mérföldkő a Jobbik-sztoriban (összetört az üvegplafon, ahogy Török Gábor írja). 

Hogy mekkora lépés ez? Ennek bemutatására álljon itt egy táblázat, majd azután a történtek tömör magyarázataként két videó! A táblázat a Veszprém megye 3. választókerületének egyéni szavazatszámait mutatja a tavalyi választáson, illetve a vasárnapi időközin (2014. április 6-án 59,9%-os volt a részvételi arány, 2015. április 12-én 41,6%):

    2015 2014
    szavazat % szavazat %
1. Jobbik 10.353 35,27% 10.110 23,49%
2. Fidesz-KDNP 10.093 34,38% 18.570 43.14%
3. baloldal 7.712 26,27% 11.769 27,34%

 

A két videó közül az első szombaton, a Fidesz sajtótájékoztatóján készült, ahol Dódity Gabriella szóvivő igazította volna el a t. választópolgárokat a náci-nyilas jobbikos jelölt, illetve Gyurcsány kottája ügyében:

A másikon a Jobbik eredményértékelő sajtótájékoztatója látható:

Rig Lajos naptól égett arca plasztikus szimbóluma lehetne a Jobbik sikerének. Rig egyéni győzelmében és Magyarország második legerősebb politikai gépezetének felépítésében jó tíz év munkája van. A Vona-évértékelőben is érezni lehetett már az erőt, a veszprémi időközin mégsem szerepeltek jól – hát most sikerült.

Ez az év alighanem a Fidesz és a Jobbik versenyéről fog szólni, és ha nem történik valami váratlan dolog – például választók tömegei fedezik fel maguknak az ingyen pénz ígéretét –, akkor a következő választásokig sem nagyon lesz ez másként. Mert mégis, mi lenne a nép válasza a korrupcióba belebukó régi baloldal szánalmas vergődését követően a fideszes kormányzati elbizonytalanodásra és a korrupciógyanús ügyekre? Talán a MostMi?

Zavar a centrális erőtérben 

A centrális erőtér konstrukciójának egyik fontos premisszája volt, hogy a két szélsőség között nincs átjárás, a Jobbik és a baloldali utód-utódpártok között nem áramolhatnak szavazók – de úgy tűnik, áramlanak. A magyar politika az 1990 után kialakult kettő helyett mára hárompólusúvá vált, ahol egyik halmaz sincs teljesen elszigetelve a másik kettőtől, ilyen körülmények között pedig nem lehet tartósan a relatív többségre alapozni.

A táborok feltételezhető átjárhatósága olyan fejlemény, ami sok megszokott szabályt, jól bevált módszert tehet zárójelbe a hazai közéletben. A szavazópolgárok támogatásának átrendeződését hasonlóan váratlan folyamatok kísérhetik a politikai és a politika-környéki intézményrendszerben is, gondoljunk csak Simicska Lajos légüres térbe került politikai orgánumaira.

Orbán Viktor kockáztat, és...

Azzal, hogy a miniszterelnök személyesen is elment a finisben Fenyvesi Zoltán mellett kampányolni, olyan felelősséget vállalt magára, amit Veszprémben még nem tett meg. Ha – minden baljós előjel ellenére – sikerül megőrizni a mandátumot, akkor stabilizálhatja a kormánypártok és támogatóik morálját. De ha nem... akkor oda a csodafegyver mítosza, és lehet, hogy sok mindent újra kell gondolni, új történetbe kell kezdeni.

Igaz, az is kérdés, hogy volt-e egyáltalán érdemi választási lehetősége a miniszterelnöknek. A vezénylő tábornok nem teheti meg, hogy az ágyúdörgés közelébe sem megy, miközben az övéi egyre-másra véreznek el a harctéren. Lehet, hogy egy Orbán nélküli bukás még egy Orbánnal elszenvedett bukásnál is nagyobb demoralizáló hatással járt volna a kormánypárti sorokban.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 117 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lajkakutyus
2015. április 14. 10:20
Egyre ügyeljen a Fidesz: ha a nyugati és hazai liberálisok kedvéért inkább a baloldalhoz kezd dörgölőzni, -mint ma Gulyás Gergely megpengette- a szavazóit el fogja veszíteni. A jobboldalról nem erre kaptak felhatalmazát! Ha megteszik elárulják a támogatóikat és mehetnek a levesbe.
pierre bayle
2015. április 13. 18:50
Na jó, azért rögzítsük, hogy sajnos még mindig a fidesz a legerősebb párt, ráadásul az egyesített baloldal legalább 5%-kal erősebb, mint a nácik. Ezzel együtt tényleg rémületes, ami történt, mert például a tegnapi győztes Rig Lajos még két hónapja is olyan dolgokat posztolt... sokakat ez nyilvánvalóan nem zavart.
ThunderDan
2015. április 13. 18:46
Egyébként BÁG-nak ez az írása nagyon gyenge. Egyáltalán, mi a lényege? Miről szól? Maradjunk abban, hogy a Fidesz még mindig sokkal jobb kormányzati teljesítményt nyújt, mint amit BÁG produkál újságíróként. :)
birak
2015. április 13. 17:52
Szerintem értelmetlen az ún. centrális erőtér meghaladásról beszélni a tegnapi eredmények kapcsán. Ha valóban egy háromosztatú rendszer alakul ki, akkor hosszú távon az a legesélyesebb aki középen van, nyilván egy-egy vereség lehetősége ennek ellenére benne van a pakliban. Visszatérve az elmúlt Fidesz vereségekre: Újpest nem meglepő, a tapolcai sem különösebben (inkább a baloldal gyenge szereplése), Veszprém viszont tényleg nagy pofon volt. Ezekben a vereségekben közös, hogy a korábbi Fidesz szavazók kb. fele ment el szavazni, ami egyáltalán nem lep meg. Személy szerint (Fidesz szavazóként) én sem szavaztam sem az EP, sem az önkormányzati választáson, mert a 14-es országgyűlési választások után túl nagy lett az arca sok fideszes politikusnak. Annak kimondottan örülök, hogy nincs már 2/3, ez talán gátat vet némileg az ad-hoc törvényalkotásoknak és sokan visszavesznek az irritáló stílusukból. Tehát röviden, a fidesz (vagy inkább Orbán) szavazók motivációja sokkal kisebb, ha nem magáról Orbánról van szó, míg a Jobbiknak már régóta fájt a foga egy ilyen sikerre, ők el is mentek mindannyian voksolni tegnap.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!