A liberális demokrácia nagykövete

2015. február 23. 12:45

Van viszont Moszkvában – főleg a Puskin Múzeum pincéjében – elég Magyarországról elszármazott kép, amelyek sorsáról érdemes volna többet beszélni – még ha George Clooney és bájos hitvese nem is fog szót emelni értük.

2015. február 23. 12:45
Prőhle Gergely
Messzelátó blog

„A British Museum magabiztosságát jelzi, hogy a szobrokat a még méltóbb bemutatás végett most ötven év mozdulatlanság után újra rendezik. Ám a márciusi megnyitót megelőzően Ilisszosz folyóisten szobra – kétszáz évvel ezelőtti Londonba érkezése óta először - egy hosszadalmas engedélyezési folyamat végén a szentpétervári Ermitázsba indult. A Nagy Katalin cárnő által alapított galéria most ünnepli fennállásának 250. évfordulóját, az ebből az alkalomból megrendezett nagyszabású kiállításra utazott Ilisszosz impozáns torzója a Néva parti városba. Tette ezt az orosz-ukrán konfliktus kellős közepén, aminek enyhítésében ugyan Nagy-Britannia nem játszik Német- és Franciaországhoz hasonló látványos szerepet, de Oroszországot elítélő álláspontja egyértelmű.


Görögország természetesen újabb arculcsapásként értékelte Ilisszosz szentpétervári kirándulását, hangsúlyozva, hogy Putyin Oroszországa különösen méltatlan a klasszikus görög értékeket jelképező szobor befogadására. A brit kormány nyilatkozata csak arról szólt, hogy egy ilyen klasszikus műremek külföldi bemutatásával a British Museum csak azt teszi, amit mindig: a lehető legszélesebb nyilvánosság számára teszi hozzáférhetővé a magas művészetet. A politikai közélet hangos tiltakozásának és főleg a Clooney házaspár mozgolódásának láttán a British Museum vezetői érezték, hogy valami blikkfangos magyarázattal kell előállniuk. Így aztán előrukkoltak azzal az érvvel, mely szerint Ilisszosz torzója voltaképp nem más, mint a liberális demokrácia nagykövete. Egy ilyen nagyköveti vizitnek meg éppen most van itt az ideje Oroszország földjén.

A pétervári kiállítás időközben be is zárt, Ilisszosz missziójának eredményességéről a hírekből és Hóvári kollega hétvégi írásából értesülhetünk... 

Hamarosan Munkácsy kiállítás nyílik Moszkvában. A képek politikai üzenetén addig még gondolkodhatunk, bár azok tulajdonjoga – tudtommal – nem vitatott. Van viszont Moszkvában – főleg a Puskin Múzeum pincéjében - elég Magyarországról elszármazott kép, amelyek sorsáról érdemes volna többet beszélni  még ha George Clooney és bájos hitvese nem is fog szót emelni értük.”
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rike
2015. február 23. 20:07
Pröhle eddig rendes ember volt. Volt- Mostantól cideszes . Amúgy mellesleg az USA nem írta alá a trianoni diktátumot. Az USA nem-
Morgen
2015. február 23. 19:48
Van arra illetékes, aki szót emelhet? Ha igen, akkor legyen szíves.! Clooney meg egy celeb. Azért tetszik a körmondat, amivel a British Museum rukkolt elő.
várúr
2015. február 23. 17:27
Kijafaszom az a Clooney? Egy sikeres pojáca, semmi több. G. Fodor halhatatlan szavaival élve: TERMÉK. A görög torzó és Munkácsy nem az. A szentpétervári Ermitage sem az. Ennyi.
pszichodoki
2015. február 23. 15:24
"zoli bá'"Éppen most írtam, egy másik "szájtátó petis" bejegyzéshez: hogy LEGALÁBB ANNYIRA SZERVILIS politikus,mint "navratibi bá' volt/ van és lesz!! 6,6 milkáért én is jó ízűen beugatnék a "kerálnak és a seggnyaloncoknak" és még szembe is köpném" , ahogy ő tette a meghallgatásán!!/sic!/ Válasz?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!