A krími válság és a nemzetközi jog

2014. március 18. 11:45

Ha Oroszország nagymértékben szerepet vállalt e katonák megjelenésében, egyértelműen megsérti az Ukrajna belügyeibe való beavatkozás tilalmának alapelvét. Interjú.

2014. március 18. 11:45
Sten Verhoeven
Mos Maiorum

„Ha a Krímben lévő katonák oroszok, amit jelenleg is tagad az Orosz Föderáció, vagy Oroszország nagymértékben szerepet vállalt e katonák megjelenésében, egyértelműen megsérti az Ukrajna belügyeibe való beavatkozás tilalmának alapelvét. Továbbá, a katonák odaküldése egyértelműen a nemzetközi agresszió esete, ugyanúgy, mint a katonák olyan felhasználása, amely ellentétes azzal a megállapodással, mely lehetővé teszi katonák telepítését egy másik állam területére. Tehát, ha az Orosz Föderáció nem tartotta tiszteletben a krími tengerészeti bázisokra vonatkozó megállapodását, az önmagában agressziónak tekinthető.

Oroszország többször is kijelentette, hogy illegitimnek tartja a jelenlegi ukrán kormányt, és még mindig Janukovicsot tekinti elnöknek. Érvényes ez a megállapítás nemzetközi jogi szempontból?

A nemzetközi jog meglehetősen semleges e kérdésben, mivel a kormányváltás a belső, hazai jog kérdése. Noha létezik egy olyan tendencia, mely elvárja, hogy a kormányokat demokratikusan válasszák meg, nincs e kérdésben kötelező nemzetközi jogi szabály. Ezért az államoknak széleskörű lehetősége van annak eldöntésére, hogy egy kormányt egy állam valódi vagy legitim kormányának tekintenek-e, és melyik kormánnyal akarnak együttműködni, ha több kormány is egyszerre igényli egy állam képviseletét. Az Orosz Föderációnak ezért joga van arra, hogy még mindig az elűzött kormányt tartsa a hivatalos kormánynak, de a többi államnak ugyanúgy megvan arra a joga, hogy ne ezt tegye. Az az állítás természetesen helytálló, hogy a korábbi kormányt nem szavazás, hanem tüntetések útján döntötték meg, de azt is figyelembe kell venni, hogy az ukrán parlament már kinevezett egy átmeneti kormányt. Ezért ez nem államcsíny. Mivel az ukrán népet a parlament képviseli, jól lehet azzal érvelni, hogy az átmeneti kormány legitim kormány, mivel az ukrán nép önrendelkezési jogán alapul. Végső soron a kérdést új és szabad választásokkal vagy diplomácia kompromisszummal kell majd rendezni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2014. március 18. 15:15
Hruscsov elvtárs 1954-ben adta oda a Krímet Ukrajnának. A nyugati hatalmak, de senki más sem tiltakozott a határmódosítás ellen, holott aZ ENSZ-ben Ukrajna külön országként szerepelt már akkor is.
ceres
2014. március 18. 15:07
Azt a kérdést kellene feltenni:a feltétel nélküli magyaros jóindulat reálpolitika, vagy együgyüség?-----A történelemben a feltétel nélküli jóindulat nem racionális:max rövidtávon tűnhet annak.-----
predator
2014. március 18. 13:40
Putyin megtartotta a beszédét. A Krím Oroszország része. A szerződés aláírva. A Krímben 3 hivatalos nyelv lesz használatos: orosz, ukrán, tatár. Március 30-tól áttérnek a rubelre, és a moszkvai időre. Ennyi:)) http://www.rt.com/on-air/
predator
2014. március 18. 13:31
Azt,hogy igaz-e vagy sem nem tudom,de olyat is olvastam már,hogy amikor Hruscsov az Ukrán SZSZK-hoz csatoltatta a Krímet,akkor azt egy népszavazással kellett volna megerősítse a helyi lakosság. Viszont ezt az Ukrán SZSZK-hoz tartozást megerősítő népszavazást soha nem tartották meg. A múlt vasárnapi népszavazáson pedig a helyi lakosság túlnyomó többsége egy ettől totálisan ellentétes véleményt fogalmazott meg:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!