Seuso-kincsek és a pannon tudat

2014. március 27. 09:46

Miközben nagy nemzetek összetalicskázták múzeumaikba a világ mozdítható szépségeit, tájainkon a meglévők megtartása sem sikerül.

2014. március 27. 09:46
Jakab Bálint
reposzt

„A Seuso-kincsek története a magyar tudat tragédiája. A meglévő szépség fel nem ismerésének s ez által pazarlásának, a megbecsülés és megbecsültség hiányának a világba kiáltása. Hiába teszi Isten az ember szeme elé a szépet, kezébe a szerencsét, ha arra sem képes, hogy legalább jobb időkre eltegye azt. Miközben nagy nemzetek összetalicskázták múzeumaikba a világ mozdítható szépségeit, tájainkon a meglévők megtartása sem sikerül. Az utóbbi fél évszázadban felbecsülhetetlen értékek kerültek ki országhatáron túlra apró pénzekértnemcsak tőlünk, hanem az egész kelet-európai régióból. A szépet megőrizni nem mindig pénz kérdése, hanem az igényességé. Az értéknek tudatosulni kellene. Tolnában templomot adtak el, amit élelmes holland vállalkozó téglánként vitt ki az országból. Ismerte annak minőségét. Amennyi antik bútor vándorolt a Kárpát-medencéből Nyugat-Európába az utóbbi ötven évben, nyugodtan be lehetett volna belőlük rendezni esztétikusan és közel korhűen a megújuló kastélyok minden szobáját. Túl szegények voltunk ahhoz, hogy megtarthassuk meglévő kincseinket. Szegények tudatban, értékrendben, szépérzékben.


A Seuso-kincsek visszaszerzése több mint elégtétel, a szépbe vetett hit újraéledésének, a meglévő megőrzésének és újra felfedezett értékeink akarásának reménye is.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Finale*
2014. március 27. 15:05
"Miközben nagy nemzetek összetalicskázták múzeumaikba a világ mozdítható szépségeit, tájainkon a meglévők megtartása sem sikerül. " Sajnalom , de nem hiszek abban ,hogy vannak nagy nemzetek es kis nemzetek ,en inkabb azt gondolom ,hogy vannak szerencsesebb es kevesbe szerencsesebb nemzetek. Valamint eroszakosabb ,gatlastalanabb ,masokat konyortelenul kihasznalo sikeres nepek .
6qwasyx
2014. március 27. 14:01
Gyurcsány Ferenc kormánya a sárospataki könyvtárat szerezte vissza az oroszoktól. Akkor volt itt erő 2006-ban .
Akitlosz
2014. március 27. 13:29
A pénz beszél, a kutya ugat. A műkincsek törvényszerűen a szegényebb országokból vándorolnak a gazdagabb országokba. Ezen mit kell csodálkozni? Tessék Magyarországból fejlett és gazdag országot csinálni s akkor itthon maradnak a műkincsek! No meg aztán az sem ártana, ha a szerencsés műkincstaláló komolyan részesedne a zsákmányból. Ma Magyarországon, ellentétben a világ okosabb országaival, nem így van, így egyszerűen senki épelméjűnek nem áll érdekében az általa Magyarországon megtalált kincset a magyar államra bíznia. Körülbelül olyan, mintha a lottó nyertesektől elvárná az állam, hogy a nyereményüket fizessék be az államadósság csökkentő alapba. A magyar állam egyszerűen irigy, kapzsi és buta.
berzsian56
2014. március 27. 13:20
A magyar zsidóság pedig jól jövedelmező iparággá fejlesztette véget nem érő követeléseit. A lassan tíz éve húzódó Herczog perben 44 olyan festményt követelnek vissza amelyek egy része ma a Szépművészetiben ,másik része a Nemzeti Galériában található. A képek összértéke százmillió dollár, azaz alig több,mint húszmilliárd jó magyar forint.Hogy a követelés jogosúltsága fennál e , azt sajnos nem kérdezik. A kormány köben mélyen hallgat arról ,miért fog kifizetni hónapokon belül 4,5 milliárdot részben zsidó jóvátétel címen,és pontosan mi képezi az adásvétel tárgyát. Mert egyetlen Courbet képért a fahérharisnyás akttért ez kicsit soknak tűnik. De ha zsidó követelésről van szó, akkor természetesen más a helyzet. Ami jár, az jár.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!