Kiderült, lesz-e még zsebbenyúlós az infláció a magyaroknak
A K&H elemzője még azt is elárulta: melyik időszak lesz a legizgalmasabb az infláció szempontjából 2025-ben.
A modern államok – és ezúttal a Fidesz Magyarországát is idesoroljuk, – mindig egyfajta inflációs neurózisban szenvednek. Örüljünk-e vagy a bizonytalan jövőtől való félelmünkben, neurotikusak legyünk?
„Magatartásukat többnyire az jellemzi, hogy beállítottságuktól függően félelmüket az árakba történő állami beavatkozásokkal leplezik. Így tett Amerika a pénzkibocsátást gerjesztő programjával, vagy ahogy a napokban a hivatalától búcsúzó Ben Bernanke FED-elnökről írták: működése során nem sikerült megértetnie, hogy »a monetarizmus egyszerre jelenti az alacsony infláció ügyének szolgálatát a jó időkben, és inflációgerjesztést a rossz időkben.«
Íme a feladványunk lényege: eldöntendő 2013-214-ben jó vagy rossz időket élünk? Hiszen csodaszámba megy a tavaly decemberi 0,4 százalékos infláció, amelyhez hasonlóra a magyarok legalább fele saját tapasztalaiból nem emlékezhet, hiszen 1970 márciusában volt rá legutóbb példa. Most januárban, pedig a drágulás mértéke még tovább feleződik. Örüljünk-e vagy a bizonytalan jövőtől való félelmünkben, neurotikusak legyünk? Nap mint nap a piacokon, az üzletekben ennek az árzsugorodásnak vajmi kevés nyomát észlelhetjük. (Tapintatból a cigaretta és a szeszes italok emelkedő áráról nem beszélünk.)”