„Kedves Istvánffy András,
kérlek, engedd meg, hogy mivel ismerjük egymást személyesen, én válaszoljak Bajnai Gordonnak és nekem címzett leveledre, annak tartalmát természetesen előzetesen egyeztetve miniszterelnök úrral.
Leveledben egyrészt ismerteted a 4K! álláspontját a marihuána legalizációjáról, másrészt kérdezed, hogy milyen módon lehet feloldani azt az ellentmondást, hogy az Együtt nyáron elhatárolódott a marihuána legalizációjától, ugyanakkor én, aki jelenleg a párt társelnöke vagyok, korábban civil aktivistaként éppen a legalizációért küzdöttem.
Először is, azt gondolom, hogy a 4K! által alkalmazott eljárás a drogpolitikai koncepció kialakítására a politikai elitizmus hibájába esik, amely ellen egyébként elvi alapon – nagyon helyesen – fellép. Drogpolitikai koncepciót ugyanis nem egy pártnak kell kidolgoznia, hanem azt szakmai szervezetekkel egyeztetve, a szakma mérvadó képviselőinek véleményét figyelembe véve indokolt a nyilvánosság elé tárni. Én ebben a szellemben kértem fel általam tisztel szakértőket egy drogpolitikai koncepció kidolgozására, amelyet az Együtt elnöksége vitaanyagként elfogadott, és ezt követően szakmai véleményezésre küldtem a következő
szervezeteknek:
• Magyar Addiktológiai Társaság (MAT)
http://www.mat.org.hu
• Magyar Drogprevenciós és Ártalomcsökkentő Szervezetek Szövetsége (MADÁSZSZ)
http://www.madaszsz.hu
• Magyar Drogterápiás Intézetek Szövetsége (MADRISZ)
http://www.madrisz.hu
• Ártalomcsökkentők Országos Szakmai Egyesülete (ÁSZ)
Nevezett ernyőszervezetek a témával foglalkozó civil és szakmai szervezetek teljes spektrumát lefedik, az ő véleményük ismeretében tervezi az Együtt-PM szövetség rövid határidőn belül publikálni a saját álláspontját.
A nevezett egyeztetésre kiküldött szakmai koncepció elvi alapon tér el az általad javasolttól, és semmiben sem tér el attól, amiért én nyilvánosan küzdöttem. A Kendermag Egyesület saját »Legalizációs Kiskátéjában« ezt írta:
»Az ENSZ nemzetközi drogtilalmi rendszere komoly politikai és jogi akadályokat gördít a legalizáció elé, amely ezáltal szinte lehetetlen országos szinten, csupán nemzetközi összefogással valósítható meg (a dekriminalizációt ellenben a konvenciók lehetővé teszik). A legalizációra tehát még fel kell készíteni a társadalmat, illetve szét kell feszíteni az ENSZ egyezmények által biztosított nemzetközi kereteket. Amíg ez nem valósul meg, addig álláspontunk szerint mindenképpen hasznos legalább a droghasználók széles tömegeinek mentesítése a büntetőjogi üldözés alól: a dekriminalizáció.«