Mit érdemes lehallgatni Európában?

2013. október 30. 10:40

Az amerikaiakon amúgy nem látszanak a túlzott megbánás jelei.

2013. október 30. 10:40
Joób Kristóf
tagokvagyunk

„Az amerikaiakon amúgy nem látszanak a túlzott megbánás jelei. Persze Obama és szóvivője az összes kötelező kört lefutotta, már ami a ködösítést illeti, de egyrészt azt a kijelentést azért elég nehéz egy pillanatig is komolyan venni, hogy Merkelt Obama tudta nélkül figyelte volna meg az önjáró és túlbuzgó szolgálat. Másrészt pedig a két politikus eddig sem volt túl jó viszonyban, főleg a Berlinnek címzett újabb és újabb amerikai gazdaságpolitikai leckék miatt. Berlin ugyanis a pénzügyi válság kirobbantójaként tekint az Egyesült Államokra, amely nemrég ráadásul kis híján újabb globális krachot okozott az államadósság növelése körüli huzavonával.


A gazdasági rivalizálás jelentősége egyébként motivációként is meghatározó lehet. Hiába a szoros katonai szövetség, Németországra – az EU meghatározó és meglehetősen válságálló államaként – egyre inkább riválisként tekint Washington. Arról nem is beszélve, hogy Berlin gyanúsan jó gazdasági kapcsolatait Kínával sem díjazzák túlságosan odaát. Vagyis éppenséggel lehet okot találni a megfigyelésre. Ráadásul a várható veszteség sem túl nagy. A transzatlanti szabadkereskedelmi egyezmény (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) jegeléséről szóló európai fenyegetések nem hatják meg nagyon az Egyesült Államokat, mivel egyrészt inkább Ázsiára koncentrál e téren, másrészt pedig a TTIP valószínűleg amúgy is kudarcra van ítélve a kongresszus megosztottsága miatt.

Az egyik legfontosabb kérdést azonban nem Merkel, a német elhárítás vagy a Tanács, hanem Blake Hounshell, a Politico magazin szerkesztője tette fel a Twitteren: »Van az európai vezetőknek bármi olyan megbeszélnivalójuk, amit érdemes lehallgatni?« A jelek szerint egyelőre még úgy gondolják Washingtonban, hogy igen. Leszámítva a bizalomvesztésről szóló homlokráncoló nyilatkozatokat, meg azt, hogy az egész ügy ismét rávilágított Európa kiszolgáltatottságára, ezt a konklúziót akár még jó hírként is fel lehet fogni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2013. október 30. 14:08
Hogy érdemes volt é valamit lehallgatni, az mindég csak utóbb derül ki. Amerika az erősebb jogán avatkozik be mindenbe, az erősebb jogán háborúzik és hallgatózik, még valamely másik nagyhatalom rá nem koppint az orrára.
várúr
2013. október 30. 13:28
Vicc az egész. Mindenki mindenkit kagylózott és kagylóz. Franciák, németek, britek, tán a luxemburgiak is. Csak épp az amerikainál szarabb a technológiájuk. Egész London bekamerázva, lassan Bukarest is. A mobiltelefonok lehallgatása össznépi játék. Erre jön a műfelháborodás. Egy teljes amerikai hadsereg állomásozik Európában, rekétakilövők százai, radarok ezrei, katonai járművek tízezrei. Ezek után a kagylózásról visonganak. Nyugat Európában hemzsegnek az anarchista ballib és ződ politikusok. Még arra is képtelenek, hogy korlátozzák az életveszélyes színes bevándorlást. Most épp a vécéhasználatot akarják szabályozni. És ezek szörnyűlködnek. Röhej kategória.
kispufi
2013. október 30. 12:08
b+, az öszödi kiszivárogtatásnak érdemes lenne ismét utána eredni egy új nyomon...
bigyomail
2013. október 30. 12:08
Mindig van mit lehallgatni oylan politikusokon, akik bele tudnak szólni a világ történéseibe. Azon meglepődni, hogy egy ország kémkedik egy másik befolyásos országban elég nagy butaság. Biztos vagyok benne, hogy a német titkosszolgálat sem pasziánszozással tölti az idejét.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!