Mennyire fogyunk?

2013. augusztus 08. 13:35

Van-e joga az államnak családmodellt kijelölni? És van-e ennek egyáltalán értelme? Nincs.

2013. augusztus 08. 13:35
Tallián Miklós
hvg.hu

A kormány különféle népesedési programjai a demográfiai folyamatokon egyelőre nem változtatnak, de arra kiválóak, hogy ezekről beszéljen mindenki, szakértő és laikus egyaránt. Azonban úgy tűnik, a folyamatokat a legsokoldalúbban magyarázó gondolatmenetekből is kimarad két alapvető pont.

Az egyik rögtön az, hogy van-e joga az államnak akár hasznossági, akár ideológiai okokból ideális családmodellt vagy népesedési pályát kijelölni, és büntetni azokat, akik nem tudnak, vagy nem akarnak megfelelni ezeknek a követelményeknek. Mert lényegében erről van szó, csak annyit még Habony Árpád is megtanult a politikai kommunikációról, hogy az ilyesmit nem lehet büntetésként bejelenteni, hanem pozitívan kell keretezni. Nyilván, a kollektivizmusban gondolkodó nemzeti együttműködők szerint igen, egyrészt mert képtelenek megérteni például az egyéni számlás nyugdíjrendszer lényegét, másrészt mert eleve képtelenek elengedni a mások életébe való beleszólásra való belső kényszert. De, bár tudom, hogy ez a tízmillió házmester országában szentségtörés, egy pillanatra játsszunk el a gondolattal, hogy nem lehet-e egy államnak inkább az a feladata, hogy ne álljon polgárai útjába, és az önálló boldogulást támogató rendszereket preferáljon, ahol sokkal kevésbé számít, hogy hány járulékfizető és hány nyugdíjas van, mert alapvetően mindenki a saját pénzéből él?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 122 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Felebarát
2013. augusztus 09. 05:59
állam a gazdasági, jogi é segyéb feltételeket teremtse meg, hogy a fiataloknak kedvük legyen családot
Burkus Gordon
2013. augusztus 09. 00:58
Ezek a nemrég emancipált lófaszjankók kissé elvetik a sulyk-ot.
vizesnyolcas
2013. augusztus 09. 00:04
"mert képtelenek megérteni például az egyéni számlás nyugdíjrendszer lényegét,[...] sokkal kevésbé számít, hogy hány járulékfizető és hány nyugdíjas van, mert alapvetően mindenki a saját pénzéből él...” Éppen, hogy a posztoló nem érti az egyéni számlás nyugdíjrendszer lényegét. Tájékozatlanlanságát bizonyítja az a feltételezése, hogy az egyéni számlás nyugdíjrendszer független a demográfia alakulásától, illetve hogy a járulékbefizető nyugdíjasként az általa befizetett járulékból él meg. 1. Az egyéni számlás nyugdíjrendszer nem azonos a magánnyugdíjpénztári rendszerrel. Így egyéni számlás például a svéd felosztó-kirovó nyugdíjrendszer. Ennek lényege, hogy a nyugdíjas populáció az aktívak által aktuálisan befizetett járuléktömegből az egyéni számla arányában részesedik. - Tehát szó sincs arról, hogy a nyugdíjas a saját pénzéből élne (azaz az egyéni számláján felhalmozott tőkéből és annak hozamaiból fizetett járadék lenne a nyugdíja), és a rendszerből egyértelműen következik, hogy a nyugdíj összege nagyon is függ az aktívak számától és azok aktuális befizetéseitől. 2. De a posztolónak akkor sem lesz igaza, ha érvelésében az egyéni számlás nyugdíjrendszer kifejezést magánnyugdíjpénztári rendszerre cseréljük le. A posztolónak "a nyugdíjas a saját pénzéből él" elképzelése és az a feltételezése, hogy ez az ún. "saját pénz" független az aktívak aktuális nyugdíjpénztári befizetésétől, arra utal, hogy fogalma sincs a nyugdíjalapok működéséről.
MacElek
2013. augusztus 08. 23:36
Nem az a kérdés, hogy van-e joga. Hanem hogy az az állam bölcs, vagy nem? Mert ha csak pótcselekvésként teszi, ahelyett, hogy élhető és perspektivikus körülményeket teremtene, akkor hiába. De most már egy törvényi módosítással bevetették a 12 éves gyerek cigánylányokat is, hogy egy kicsit megdobja a demográfiai állapotokat. Ebből nem lesz majd nyugdíjad. De nekik lesz több szavazatuk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!