„− A negatív forgatókönyv szerint a Fidesz megnyeri a választást, és a győzelemmel éppen a köztársaság lerombolását legitimálhatja.
− A Fidesz minden bizonnyal úgy értelmezné választási győzelmét, hogy az állampolgárok áldásukat adták az általa teremtett rezsimre. Időbe tellene, míg a demokrácia hívei magukhoz térnek a vereségből. A kulcskérdés azonban szerintem nem az, hogy az esetleges Fidesz-győzelem rövid távon milyen következményekkel járna, hanem az, hogy a nemzeti együttműködés rendszere konszolidálható-e.
Orbán már 2012-t a konszolidáció éveként harangozta be, aztán 2013-ra ígérte meg a konszolidációt, és minden bizonnyal ezt fogja ígérni a következő évekre is, ha kormányon marad. A NER azonban összeegyeztethetetlen egy kifelé nyitott piacgazdaság működési feltételeivel. Vagyis nem stabilizálható, amíg Magyarország az Európai Unió tagja, amíg a centrális erőtér peremén léteznek ellenzéki pártok, amíg a szabadságjogokat nem számolják föl teljesen. Mindezzel egyszerre kellene szakítani ahhoz, hogy a NER stabil rendszerré válhasson. A belátható jövőben ilyen éles fordulatot végrehajtani nem lehet súlyos politikai válság előidézése nélkül.
− De – tegyük hozzá – az agyaglábakon álló rezsim is hosszan elvegetálhat.
− Csak közben soha nem lehet tudni, melyik nap jön el az igazság pillanata, amikor az, ami nagyon szilárdnak látszott, egyszer csak magába roskad.”