Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
A szuverenitás visszaélésszerű használatára az egyetlen jó válasz a globális szolidaritás erősítése – ez vonatkozik országokra és az olvasóra egyaránt.
„Volt egyszer egy magyar miniszterelnök, aki a világ szenvedését látva azt vallotta, hogy az önállóságra vonatkozó igényünk nem írhat mindent felül. »Az önrendelkezés és a szuverenitás elvét a demokrácia és az emberi jogok nevében korlátozni kell« – jelentette ki Orbán Viktor 1999-ben, a Liberális Internacionálé kongresszusán. Most kicsit másképp látja, amikor európai intézmények a negyedik alaptörvény-módosítás alapjogokat is korlátozó tételeit kifogásolják. De Magyarország az unió és az Európa Tanács tagja, egy esetleges tagállami jogsértés az EU és az ET belügye. A magyar kormány mégis rendületlenül szabadságharcot hirdet, amikor Brüsszel az unió alapértékének számító emberi jogok és demokratikus alapelvek betartása kapcsán vizsgálódik. Pedig a közösség egyik feladata az, hogy vigyázzon a jogainkra, ha egy kormány túlságosan beleszeret a saját szuverenitásába, és saját polgárai ellen fordítja.
A szuverenitás visszaélésszerű használatára az egyetlen jó válasz a globális szolidaritás erősítése – ez vonatkozik országokra és az olvasóra egyaránt. A nemzetközi közösségnek össze kell kapnia magát. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa annak idején szinte tétlenül nézte végig a népirtást Ruandában, Boszniában és Srí Lankán. Most, hogy Szíriával kapcsolatban ipari mennyiségű bizonyíték van a kezében emberiesség elleni és háborús bűntettekről, nagyon kínos lenne tovább haboznia. Többek között teljes fegyverembargóra van szükség, a törvénytelenségeket pedig a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kell utalni. A jobb helyzetben levő államok hosszú távon nem engedhetik meg maguknak, hogy ne fordítsanak több energiát a globális menekültügyi katasztrófa megoldására. Az uniónak sem arra kellene törekednie, hogy külső határain erődítményt emeljen, és a menedékkérők megállítását jogsértő államokra bízza. Vállalhatna például sokkal nagyobb részt az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának áttelepítési programjában, amelynek keretében új hazát keresnek a menekülteknek. Jelenleg, a szűkös források miatt, körülbelül 1 százalékuk részesülhet ilyen segítségben.”