A bank veszélyes üzem

2013. április 19. 19:51

Nos, jobb megszokni a gondolatot: bankcsőd esetén a nagy összegű betétek tulajdonosait veszteség érheti.

2013. április 19. 19:51
Bod Péter Ákos
Bod Péter Ákos
Heti Válasz

„Fizessen az állam? Szokott, ha tud. A kisbetéteseket mindenhol védik, nálunk is. Az Országos Betétbiztosítási Alap ott áll a százezer eurónál nem nagyobb betétek mögött; ez komoly garanciális elem. Az állam nem is tagadhatja le morális kötelezettségét, hiszen a bankokat elvileg szorosan szabályozzák, működésüket felügyelik. Mégis naivitás lenne elvárni, hogy bármekkora összegre teljes garanciátadjon az állam. Az izlandi, az ír, a görög és most a ciprusi krízis megmutatta: sokkal nagyobb banki veszteségek keletkezhetnek, mint amennyi pénzt az adófizetők költségére a kormányok képesek előteremteni. Állja akkor a cechet a többi tagország? Milyen alapon? Miért kellene a német vagy holland adófizető zsebébe nyúlkálni, különösen ha távoli országok elégtelen hatósági szabályozásai is okolhatók a bajokért?

Amit most újra szabályoznak uniós szinten, a banki válság esetén érvényesítendő rend: ki veszít elsőként (a tulajdonos), ki van preferált helyzetben (például a kisbetétes), és mi a további kielégítési sorrend, mármint ha marad még pénz a sor végén állóknak.

Vajon elfogadják-e az emberek a realitásokat? Nem pánikolnak majd a betétesek? A kisbetéteseknek nincs valós okuk az aggodalomra. Aki viszont nagyban játszik, tényleg sokat kockáztat. Ha egy bankban sem bízik, fektetheti tőkéjét ingatlanba, részvénybe, aranyba - de az üzleti kockázattól nem menekülhet. Életszerű azt feltételeznünk, hogy a pénzek továbbra is utat találnak a bankhoz, csak éppen ismét számítani fog, hogy milyen ország mennyire jól ellenőrzött és milyen tőkeerejű bankjáról van szó. Az új viszonyokból lényeges következmények fakadhatnak a magyar banki életre nézve; ezen már most érdemes gondolkodnunk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2013. április 20. 15:53
"Mégis naivitás lenne elvárni, hogy bármekkora összegre teljes garanciátadjon az állam." 1. Nem kellene a cégek, a munkavállalók pénzét kötelezően kereskedelmi azaz magánbankokba kényszeríteni. 2. Egy korrekt, tisztességes állam megélne az adóbevételeiből és nem rontaná a pénzt. Stabil pénz=0%-os "infláció", véletlenül sem 2-3%-os. E két feltétel teljesülése esetén nem érdekelné az embereket a magánbankok csődje, s az államnak sem kellene pénzzel tömni őket. A mai rendszer egyszerűen nem korrekt. A profit a bankoké a veszteség az adófizetőké és a betéteseké, akiknek muszáj magánbakokban tartani a pénzüket. Sem céget alapítani, sem munkát vállalni nem lehet már bankszámla nélkül, azaz az állam kötelezően eltartatja a magánbankokat a cégekkel és az alkalmazottakkal. Aljas rendszer.
sellafield1957
2013. április 20. 10:02
ja hát igen , ha majd a kamionsöfőr is benyögi hogy hát bankárkám péter a kurva anyádat hát tök véletlenül bocs de átmentem ugyan a kölködön meg az asszonyon és zebrába döngöntem őket az a két vörös paca a családod ... de tudod hát ez is ilyen veszélyes üzem ... nyomni kell a gázt mert a fék taposásból ugye nem lehet megélni.... akkor majd a bankárpatkánya is rájön hogy hát ez nem a jó válasz...
kjkj945
2013. április 20. 08:12
erste -- mór!! veszélyes :))
dé208
2013. április 20. 07:36
Tisztelt Professzor Úr ! Egyetértek Önnel a bank valóban veszélyes üzem. Veszélyes a kis és nagy betétesek,a hitelfelvevők, a banki ügyintézők, a biztonsági emberek és a takarítók számára sőt -hd-még a tulajdonosok számára is akár az egzisztenciális ellehetetlenülésig vezető kockázatokat rejt magában. Egyedül a banki menedzsment az - aki egyébként a működés során az érdemi döntéseket hozza - egyedül ők azok akik számára a működés minősége semmiféle kockázatot nem jelent. Akár a minkájukat rosszul végző orvosok, ők is felette állnak mindenféle felelősségnek és itt még csak nem is felelősségre vonásra, hanem csak egyszerű felelősség vállalásra gondolok
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!