Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Hazánkból a rendszerváltás óta legalább az államadósságunk duplájának megfelelő összegeket vittek ki adóparadicsomokba. Ha ez igaz, akkor az eddigi megszorítások szükségtelenek voltak.
„A svájci anonim számlákat ma már Franciaország és Olaszország is tűz alá vette, és válaszút elé próbálják kényszeríteni az ide menekített pénzek tulajdonosait. Svájc a ránehezedő óriási nyomás miatt az eddigi forrásadót 30 százalékkal felemelte. Ennél több azonban csak akkor történne, ha az unió tagállamai nem egyesével kötnének kétoldalú szerződéseket az alpesi állammal, hanem következetesen és egységesen lépnének fel az összes adóparadicsom ellen. Már az is döbbenetes, hogy erre eddig nem került sor, és az általánosságokat tartalmazó irányelvek hangoztatásán túl Brüsszel nem volt képes többet felmutatni. Aligha véletlen, hogy a társadalmi nyomás eddig csak a tagállamok politikusait érintette, ezért is maradhatott a probléma kezelése tagállami szinten.
Egy ilyen fajsúlyos kérdés esetében látszik igazán az uniós vezetők iránti bizalmi deficit, amely a társadalmi felhatalmazottságuk hiányának egyenes következménye. Az összefogás felelőssége óriási: a Nemzetközi Adóigazságossági Hálózat adatai szerint hazánkból a rendszerváltás óta legalább az államadósságunk duplájának megfelelő összegeket vittek ki adóparadicsomokba. Ha ez igaz, akkor az eddigi megszorítások szükségtelenek voltak. Még belegondolni is félelmetes.”