Segítő jobb – Bokros a Házban

2012. november 21. 12:58

A bezzegkonzervatív állócsillag most ismét belpolitikai kezdeményezéssel jelentkezik: jobboldali pártot alapítana.

2012. november 21. 12:58
Lakner Dávid
Mandiner

Az önmagát konzervatívként aposztrofáló Bokros Lajos a baloldalinak tartott ATV-ben beszélget Kálmán Olgával a neoliberális gazdaságpolitika felemelkedéséről, a felelős kormányzás majdani eljöveteléről. Bár az elmúlt időszakban Bokros a legtöbbször azzal került be a hírekbe, hogy az őt delegáló, ám azóta megszűnt párt utódszervezete EP-mandátumának visszaadását követeli, erről és más, Bokros számára kevésbé hálás kérdésekről egy szó sem esik, inkább az IMF-tárgyalások menetére és a jól bevált orbánozásra koncentrálnak.

A bezzegkonzervatív állócsillag most ismét belpolitikai kezdeményezéssel jelentkezik: jobboldali pártot alapítana. Titkára, Kerék-Bárczy Szabolcs (egykori MDF-szóvivő, DK-konzervatív és a Demokratikus Újrakezdés Kormányának tagja) korainak tartja a nagy terv meghirdetését – ami, tekintve, hogy Bokros a következő választásokon is indulni akar, nyilván azt jelenti, hogy a következő hónapokban várható a színre lépés.

Bokros Lajos nem érti. Vagy helyebben mondva: Bokros nagyon is érti. Jól látja, hogy személye egyáltalán nem hiteles sem „fideszes”, sem „csalódottfideszes”, de még a„sosemvoltfideszes” jobboldali körökben sem; ám a balliberális oldal elfogadta őt mértékadó konzervatív közgazdászként, olyan politikusként, akiről példát vehetnének a a még a nacionalista-etatista bűvöletben élő orbánista szavazók is.

A baloldali és liberális véleményvezérek szemében mindig az képviseli hitelesen a konzervativizmust, aki önmagát konzervatívnak címkézve egy véleményre helyezkedik velük. Aki képes akár rájuk is kontrázni a nemzeti bezárkózás tarthatatlanságának ostorozásában. Aki minduntalan saját orgánumaikban fejtegeti nézeteit (emlékezzünk csak az Élet És Irodalomban meghirdetett „reformok kritikus tömegére”, népszabadságostanulmányaira, ATV-s igehirdetésére, magyar narancsos interjúira). Aki sosem helyezkedik azokkal egy platformra. És akinél nem összpontosul jelentős hatalom – ha mégis, akkor az csak egy baloldali kormány szolgálatát jelentheti.

Így lesz a Horn-kormány egykori pénzügyminiszteréből az MDF listáján Brüsszelbe kijutó szakpolitikus, majd a Heller Ágnes által megálmodott Demokratikus Újrakezdés Kormányában agrárminiszter, miként Kerék-Bárczy is helyet kap a Külügyminisztérium vezetőjeként – így jelezve, hogy akadnak azért még a jobboldalon a baloldal számára is vállalható figurák.

De ne legyünk igazságtalanok: Bokros Lajosnak nyilván jó pár dologban igaza van. Szükség van reformokra; tényleg nem kuruckodhatunk és labanckodhatunk egyszerre; és tényleg felelős gazdaságpolitikát kell folytatnunk. Matolcsy Györgynél Bokros minden bizonnyal kiszámíthatóbban tudná végezni munkáját. Ám a felelősség- és áldozatvállalást hirdető közgazdászra az elmúlt húsz évben az is jellemző volt, hogy az égő házból mindig az elsők között menekült ki, hogy aztán a professzionalitás köpönyegébe bújva szakérthessen a tűzoltás mikéntjéről, a bent maradottakra háruló problémákról. Így lehet az, hogy bár pénzügyminiszterségéről való lemondása után külföldön vállalt kormánytanácsadói szerepet (valamint a Világbank Európáért és Közép-Ázsiáért felelős igazgatójaként is dolgozott), ma már ilyeneket nyilatkozik a Magyar Narancsban: „a demográfiai problémát nem is annyira az alacsony születésszám okozza, hanem az, hogy a társadalom fiatal, leginkább mozgékony, legképzettebb csoportjai egyszerűen nem vállalják a rendszer otthoni megújításához szükséges áldozatot”. Mindezt az Európai Parlamentből hazaüzenve. Neki persze már nem kell felelősséget vállalnia közösségéért – így lehetséges, hogy bár az utódszervezet Jólét és Szabadság (JESZ) rendszeresen szervez ellene tüntetéseket mandátumának visszaadásáért, ő még csak szóra sem méltatja a hátizsákos-túrabakancsos fiatalokat, akik közben itthon fizetik a legutóbbi milliós kampányának rájuk maradt adósságát.

De Bokros valódi célja persze nem is a jobboldali világnézetű szavazók képviselete, jóval inkább a képviselői állás megőrzése, adott esetben egy szakértői kormányban való szerepvállalás. A napnál is világosabb, hogy ha ma még Kerék-Bárczy szerint nincs itt az ideje a mozgalom-alapításnak, az csak egyet jelenthet: nincs szükség szerintük a hátralévő másfél év minden egyes percére ahhoz, hogy a választókat meg tudják győzni programjukról, legalább öt százalékkal bekerülve a Parlamentbe.

És ne legyünk naivak: hát hol akarnak Bokrosék ellenzéki szerepet vállalni? Főleg akkor, amikor úgy kell az Együtt 2014-nek a jobboldali legitimitás, mint egy falat kenyér. Ki más hozhatná ezt, ha nem Bokros, Kerék-Bárczy, adott esetben egy kis Herényi Károllyal, talán Dávid Ibolyával is megspékelve? Debreczeni József most nem játszik, őt már leigazolta a Demokratikus Koalíció; de kell egy önálló, önmagát jobboldaliként futtató kör is, akik segítő jobbot nyújtanak annak elhitetésében, hogy nemzeti konszenzus alakult ki az Orbán-kormány leváltásának szükségességében. Mert a bal kéznek most mindennél nagyobb szüksége van arra, hogy ő mondhassa meg, mit csináljon, mit képviseljen a jobb. Még ha ez a minden egyéb szempontot – például az LMP önállóságát – felülíró érdek továbbra is kizárólag a balliberális tábor az új közép érdeke marad.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Stef1
2012. november 22. 12:24
Vicces dolog, amikor egy balliberális, egy volt szocialista pénzügyminiszter akar konzervatív pártot alapítani… De muszáj. Bokros egyedül mégsem mehet a Bajnai féle konstrukció szárnyai alá. Muszáj vinni valamit. A látszatot. A látszatot, hogy Őt, Lajost személy szerint támogatja még valaki, és a látszatot, hogy az Együtt 2014-ben valami „jobboldali” is van. Hiszen ne feledjük, Bajnai a „politikai közepet” hirdette meg, kizárólag baloldali szervezetekből. És most kapálózva próbál találni valamit, bármit, ami valahogy jobboldalinak bélyegezhető… (És senkit sem talált.)
kaktuszvirág
2012. november 21. 15:11
Hiteles politikus akármilyen oldali nem áll be Bajnai mögé!
Kosinva
2012. november 21. 15:05
Az egész ország jobban járt volna, ha Habsburg György kerül be az EP-be Bokros Lajos helyett.
citizen queen
2012. november 21. 14:49
"Főleg akkor, amikor úgy kell az Együtt 2014-nek a jobboldali legitimitás, mint egy falat kenyér. Ki más hozhatná ezt, ha nem Bokros, Kerék-Bárczy, adott esetben egy kis Herényi Károllyal, talán Dávid Ibolyával is megspékelve?" Ezek lejáratódott, hiteltelen politikusok, akik már nem tudom hány pártot megjártak. Hiteles jobboldali politikus meg nem fog bajnai mögé besorolni, mert az pont a hitelessége elveszítését jelentené.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!