Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
A józanság erényét elutasító demokráciaféltők közéleti véleményét nem hiteles érvek táplálják, hanem az egzisztenciális félelem.
„Demokrataként (...) senki nem rekeszthet ki másokat a társadalomból, főleg azon az alapon, hogy a vele ellentétesen gondolkodókat antidemokrataként bélyegzi meg. E módszer nem társadalmi közmegegyezéshez, hanem további törésvonalak kialakulásához vezet. Legalábbis elvileg. Jelenleg ugyanis úgy tűnik, Magyarországon nemzeti közmegegyezés van abban a tekintetben, hogy a »hivatásos rettegés« által életben tartott közösségi párbeszéd helyett hiteles, szakmai alapokon nyugvó, de mindenekelőtt józan diskurzusra lenne szükség. Ez sok tekintetben már élő folyamat, ami megkerüli a demokráciaféltők közéleti megnyilvánulásait. Számukra így mindössze a médiafigyelem magukra irányítása a cél, hiszen valójában attól rettegnek, rövidesen csupán egyre könnyebben mellőzhető kellékei lesznek a mindennapoknak. A józanság erényét elutasító demokráciaféltők közéleti véleményét így már nem is hiteles érvek táplálják, hanem az egzisztenciális félelem.
A politikai kultúra fejlődése, de sok tekintetben a politikai rendszer stabilitása szempontjából sem lenne viszont elhanyagolható, ha minél többen el tudnák választani személyes és politikai szimpátiájukat, antipátiájukat. Jelenleg még talán közhely, hogy a magyar társadalom megosztott, elzárkózik a politikától és nem lelkesedik a közügyekről szóló vitákban részt venni. A megosztottság leküzdése, a közügyek iránti aktivitás és a kölcsönös párbeszéd azonban minden polgári társadalom alapja. Az első lépés a józanság erényének fontosságában rejlik.”