A józanság erénye

2012. szeptember 20. 15:37

A józanság erényét elutasító demokráciaféltők közéleti véleményét nem hiteles érvek táplálják, hanem az egzisztenciális félelem.

2012. szeptember 20. 15:37
Fodor Csaba
Nézőpontok

„Demokrataként (...) senki nem rekeszthet ki másokat a társadalomból, főleg azon az alapon, hogy a vele ellentétesen gondolkodókat antidemokrataként bélyegzi meg. E módszer nem társadalmi közmegegyezéshez, hanem további törésvonalak kialakulásához vezet. Legalábbis elvileg. Jelenleg ugyanis úgy tűnik, Magyarországon nemzeti közmegegyezés van abban a tekintetben, hogy a »hivatásos rettegés« által életben tartott közösségi párbeszéd helyett hiteles, szakmai alapokon nyugvó, de mindenekelőtt józan diskurzusra lenne szükség. Ez sok tekintetben már élő folyamat, ami megkerüli a demokráciaféltők közéleti megnyilvánulásait. Számukra így mindössze a médiafigyelem magukra irányítása a cél, hiszen valójában attól rettegnek, rövidesen csupán egyre könnyebben mellőzhető kellékei lesznek a mindennapoknak. A józanság erényét elutasító demokráciaféltők közéleti véleményét így már nem is hiteles érvek táplálják, hanem az egzisztenciális félelem.

A politikai kultúra fejlődése, de sok tekintetben a politikai rendszer stabilitása szempontjából sem lenne viszont elhanyagolható, ha minél többen el tudnák választani személyes és politikai szimpátiájukat, antipátiájukat. Jelenleg még talán közhely, hogy a magyar társadalom megosztott, elzárkózik a politikától és nem lelkesedik a közügyekről szóló vitákban részt venni. A megosztottság leküzdése, a közügyek iránti aktivitás és a kölcsönös párbeszéd azonban minden polgári társadalom alapja. Az első lépés a józanság erényének fontosságában rejlik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HSL
2012. szeptember 21. 07:14
eltolcsy kezdheti a józanodást: http://index.hu/gazdasag/magyar/2012/09/20/mehet_a_kukaba_az_egesz_koltsegvetesunk/
Viktus
2012. szeptember 20. 22:51
"Szakadjon le a kezem, ha másfél év múlva olyan pártra szavazok, ami tovább hergeli a nyugdíjasokat, ami kilóra próbálja megvenni a közalkalmazottak vagy a segélyen élők szavazatait. A szavazók felvásárlása sokkal nagyobb veszélyt jelent az ország demokratikus viszonyaira nézve, mint a Fidesz sunyi trükkjeinek százai. És ezt az egész hatalmi osztály gyakorolja. Húsz éve erre meg a pártfinanszírozási törvénysértésekre épül a politikai rendszer Magyarországon." Puzsér Róbert "Kedves Mesterházy Attila! Valójában engem nem az MSZP kommunikációs stratégiája érdekel, inkább az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni: - Miért kezelik egységes tömbként a nyugdíjasokat, miközben jelentős részük korántsem nyomorog? Havi százharmincezer forint fölötti nyugdíjat több, mint négyszázezer ember kap, miközben se devizahitelt, se autórészletet, se óvodáztatást (és még sorolhatnám, mennyi mindent) nem kell már fizetniük, de hatvanöt éves koruk fölött még vonatjegyet sem. - Miért ragaszkodnak körömszakadtáig az abszurd és elfogadhatatlan ingyenességhez a tömegközlekedésben, miközben egy vonatjegy ára olyan magas, hogy egy átlagos kétgyermekes család számára már a Balatonra is luxus lemenni? Miért nem csak a rászorulók kapnak ingyenes vagy olcsó jegyet arra az útvonalra (pl. boltba vagy orvoshoz), ami igazolható méltányossági, szociális szempontokkal? Miért kell a magyar adófizetőnek svájci vagy rózsadombi nyugdíjasok utazásait finanszíroznia?" https://www.facebook.com/PuzserRobert Ezek érdekesebb gondolatok.
=nessuno=
2012. szeptember 20. 21:18
Az egzisztenciáját elsősorban a 2/3 félti. Mindent megtesznek, hogy hatalomban maradjanak. Egyet kivéve: jó kormányzás.
koronaszepe
2012. szeptember 20. 20:34
Kedves Csaba ! "A megosztottság leküzdése, a közügyek iránti aktivitás és a kölcsönös párbeszéd azonban minden polgári társadalom alapja. " Igen, az lenne, de úgy szállnak el a szavaid, mint " fing a szélben ". Mindig a hatalmon lévőnek kell gesztusokat tenni, ösztönözni, elősegíteni, akadálymentessé tenni ezeket a folyamatokat. De mi van, ha kétharmad van - aminek a szolgálatában állsz Te magad és munkahelyed is ? Mi van, ha a kétharmad ebben ellenérdekelt ? Írat " baromi jó " tanulmányokat, jegyzeteket veletek arról, hogy milyen jó lenne, ha lenne ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!