Az Aszad-rezsim kiiktatása ajándék Izraelnek – de Törökország és az USA is jól járt vele
Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.
Barack Obamának pillanatnyilag a szíriai kulimász is sok, egy véres közel-keleti válság, a hazai benzinkutakra is beszivárgó olajár-emelkedés – nos, ez az, ami nem hiányzik a novemberi elnökválasztás előtt.
„Ilyen az, hogy Iránnak van atomprogramja. Ők azt mondják, békés, polgári hasznosításra dúsítanának csak uránt. Izrael szerint ez nincs így, s erre gyanakszik az Egyesült Államok is. Nyilvánosságra hozott bizonyíték azonban nincs, legfeljebb annyi, mint anno az iraki vegyi fegyverek kapcsán. A legtöbb, amit tudunk, hogy Irán képes lehet atomfegyvert készíteni.
Elég ez egy háborúhoz, vagy csak egy egyszerű megelőző csapáshoz?
Netanjahuék azt mondják, igen. Mert nyilván jobb félni, mint megijedni, s a saját biztonság fontosabb a nemzetközi jognál. S hát ott van egy másik tényező is: a háborús frász eltereli a figyelmet a belpolitikáról, a szegénységtüntetésekről, a kilátástalanság miatti önégetésekről.
Akkor támadni?
Barack Obamának pillanatnyilag a szíriai kulimász is sok, egy véres közel-keleti válság, a hazai benzinkutakra is beszivárgó olajár-emelkedés – nos, ez az, ami nem hiányzik a novemberi elnökválasztás előtt. Ugyanakkor Izrael szövetséges és barát, nem titok, hanem tengerentúli kampányaxióma, hogy a vele való viszony meghatározó lehet a szavazáson. Ráadásul Mitt Romney pillanatnyilag minden felelősség nélkül licitál rá keménységben.
Így Washington üzen Tel-Avivnak: Iránt megtámadni nem kell félnetek jó lesz ha mindnyájan beleegyeztek én nem ellenzem.”