Az önfinanszírozó felsőoktatás

2012. augusztus 15. 11:52

Csak egy példát mondok a számos közül: a magyar egyiptológiáét. Érdemes nálunk ilyen képzést fenntartani, amikor egy fia piramisunk sincsen?

2012. augusztus 15. 11:52
Huszár Ágnes
Huszár Ágnes
Galamus

Szüntessünk meg – a kormánytöbbség gondolatát követve – kutatói műhelyeket azért, mert az általuk kínált képzési forma pillanatnyilag nem népszerű? Vannak olyan tanszékek, amelyek mindig is nagyon kevés hallgatót oktattak, de kutatómunkájuk és publikációs tevékenységük nemzetközi színvonalú volt, és ezért az onnan kikerült hallgatókat világszerte szívesen fogadták. Csak egy példát mondok a számos közül: a magyar egyiptológiáét. Érdemes nálunk ilyen képzést fenntartani, amikor egy fia piramisunk sincsen?

Ha a felsőoktatási intézmények által kínált árut – a tudást, a kompetenciákat – a piacon keringő egyéb javakhoz hasonlóan kezelik, maholnap súlyos áruhiány lép fel. Pillanatnyi érdekek juttatnak fontos oktatási, tudományos, fejlesztő műhelyeket az ellehetetlenülés határára vagy sorvasztanak el. Tekintélyes tudósok fogadnak el külföldi kutatói meghívásokat, ígéretes fiatalok hagyják el vagy a pályát, vagy az országot. A felsőoktatás tudásteremtő képessége észrevehetően csökken.  

Ez drámai szintre fokozódik, ha bevezetik az állami egyetemeken is a nyugdíjba küldés 62 éves korhatárát. Ezzel a döntéssel doktori iskolák, tanszékek, egész karok gyengülnek el, talán visszafordíthatatlanul. Belátható, hogy ez az intézkedés is a kurzuslovagok »helyzetbe hozását« segítené elő. Pedig, ahogy már az ókorban mondták, a tudáshoz »nem vezet királyi út«. A tudásteremtésre nem alkalmas udvari tudósok pedig legfeljebb másodosztályú értelmiségieket tudnak képezni, saját képükre és hasonlatosságukra.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2012. augusztus 15. 17:35
Még több piramis-szakértőt! Még több munkanélküli bölcsészt, jogászt! Még több politológust, szociológust, esélyegyenlőségi szakértőt (szagértőt)! Még több büfét (büfit) az egyetemekre! Stb.
Akitlosz
2012. augusztus 15. 17:29
Azon lehet vitatkozni, hogy mennyi legyen a nyugdíjkorhatár. De akkor annyi legyen egységesen! Ne legyenek kivételezett szakmák!
barang
2012. augusztus 15. 16:10
vicces. OVI is meg a Galamus is. Galamusnak küldenem szeretettel: És az a nagy gond, hogy azoknak adjuk az ingyenes állami oktatást kérem szépen, akik a legjobb családokból jönnek! Hát ehhez képest nem az a botrány, hogy ki kell fizetni 3 százalékonként. Ha van társadalmi botrány, akkor az, hogy a felső tízezer termeli magát újra közpénzen!
citizen queen
2012. augusztus 15. 14:24
"Ez drámai szintre fokozódik, ha bevezetik az állami egyetemeken is a nyugdíjba küldés 62 éves korhatárát. Ezzel a döntéssel doktori iskolák, tanszékek, egész karok gyengülnek el, talán visszafordíthatatlanul. Belátható, hogy ez az intézkedés is a kurzuslovagok »helyzetbe hozását« segítené elő." Jaj, ez még szebb. A magyar egyetemi/tudományos elit eddig sem volt egyéb, mint belterjes bagázs, csókosok zártkörű gyülekezete. Értem, hogy egyeseknek most fáj az átrendeződés, de ne tegyünk már úgy, mintha valami hú de világszínvonalú valami kerülne felszámolásra. "A tudásteremtésre nem alkalmas udvari tudósok pedig legfeljebb másodosztályú értelmiségieket tudnak képezni, saját képükre és hasonlatosságukra.” Az a baj, hogy ez eddig is így történt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!