Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Nem hiszem, hogy Sólyom László politikai pozíciót akar elfoglalni. De van egy világos és érthető politikai világnézete.
„Nem mondható, hogy Sólyom László aszófői beszédét különösebb rokonszenv és megértés fogadta volna. A kormánypárti sajtó tudomásul sem igen vette, a baloldali pedig többnyire, ha nem is kivétel nélkül, fanyalogva, bosszúsan, sőt helyenként ingerülten reagált. Sólyom nem tért meg, nincs minek örülni – ami kritikát pedig megfogalmazott a regnáló kurzussal szemben, azt korábban kellett volna, most már fölösleges, köszönjük, nem kérünk belőle. Tamás Gáspár Miklós ezt a sivár provincializmust – nem először – elég részletes bírálatban részesítette. A magam részéről a provincia mögött az erdőt is látni vélem. Most erről, röviden.
Első ránézésre az ügy politikai alapképlete egyszerű: Magyarországon, mint mindig, ma sem lehet középen állni, mivel ilyen hely egyszerűen nincs. Vagy velünk van valaki, vagy az ellenséggel. Belgákra nincs szüksége senkinek. Bármit mond, csak abból a szempontból számít, hogy nekik vagy nekünk használ-e. Bírálatot legföljebb zárt ajtók mögött, s kizárólag választási meg kommunikációs szakértőktől fogadunk el.
Nem is állítom, hogy ez a diagnózis téves, hiszen politikai, ott pedig igazság és tévedés gyakran valóban metaforák. Az azonban talán belátható, hogy ez a diagnózis csökevényes. Lényege leegyszerűsítve: a közép nincs. Ez érthető, de meglehetősen semmitmondó állítás, akárhány flekkben fejtjük is ki. Csak arra alkalmas – arra viszont nagyon –, hogy a célszemélyt érdektelennek, fölöslegesnek, véletlenszerűnek mutassa be. Aszófő és Sólyom – a hely és a személy nagyon is jól illik egymáshoz a politikai lényegtelenség szempontjából. A terepet fölosztottuk, a határvonal mint terület nem létezik. Aki oda akar állni, nem áll sehová. Csak a barát és az ellenség van húsból és vérből, mindenki más csak árnyék.”