Mit nem beszél az a német?

2012. március 18. 10:33

A Fidesznek minden héten blamázs. Hol a Rajk-kiállítás, hol a Fliegauf-film okán. Kultúrharc a javából, s ez Orbán végzete.

2012. március 18. 10:33
Papp László Tamás
Hírszerző

„Hol a Rajk-kiállítás, hol a Fliegauf-film okán. Kultúrharc a javából, s ez Orbán végzete. Kultúrfronton Németországban nem nyerhet. A német kultúrfilozófia és kultúrpolitika természetesen nem csak Tucholsky, George Grosz, Kästner, Heinrich Mann, a Bauhaus, a weimari iskola nagyjai, s nem is kizárólag a ’68-asok értelmisége. De azt mondhatjuk: Németországban Bibó István demokrata »politikai esztétikája« nemcsak jött és látott, de kulturális értelemben győzött is. Egyfajta autentikus, bibói értelemben vett balliberalizmus gyűrűzött be ott a kultúrába. S a weimari aranykor óta legyűrhetetlen szellemi hatalommal bír. Mi több, épp Ratzinger szülőföldjét fertőzte meg leginkább ama »liberális kereszténység«, amelyet a Vatikán mostani csúcsvezetése annyira kiégetne a német talajból. Hiába. Németország javíthatatlanul laikus, világi, a maga módján hívő vagy ateista, kozmopolita és szabadkőműves. De hagyjuk is a művészeti vonatkozásokat, ugyanis a kultúrharc e vonatkozásban nem elsősorban a kultúráról szól. Onnan indul, de nem oda fut ki.


Magyarország glóriáját és nimbuszát politikai értelemben a vasfüggöny-bontó, reformkommunista Horn Gyula alapozta meg. Kulturális értelemben pedig a liberalizmus irodalmi vonulata: Eörsi, Spiró, Nádas, Konrád, Esterházy, Kertész Imre. Ennek gazdasági előnyeit szüreteltük le. A jobboldalnak itt nem osztottak sok lapot. Amit kapott, az pedig nem volt nyerő. Frusztrált, savanyú ingerültséggel nézték, ahogy a németek kitüntetik a Pufajkást, ajnározzák a nemzet-és vallásgyalázó, hazaáruló, kurzív irodalmárokat. Kurzív, igen. Ott lett véglegesen eltolva. Antall József, a Kerekasztal, a békés átmenet embere egyrészt óvakodott, hogy belső használatra szánt pufajkázást a nemzetközi baloldal dimenziójába kiterjessze, mint összeesküvés-elméletet. Másfelől a Németországban körülrajongott írókhoz úgy viszonyult, mint De Gaulle (és minisztere, Malraux) Jean-Paul Sartre-hoz. Politikailag kártékonyak, de nagy művészek, értelmiségiek, ne bántsuk őket. Főleg odakint ne. Mert a németek partnereink.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 85 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hatodik Béla
2012. március 19. 09:58
"Mit nem beszél az a német?" Pl. ezt: "Gaucknak nemzeti kiállását is többször felrótták bírálói. Kritizálták, mert tagadta, hogy a holokauszt egyedi, a történelemből kilógó esemény lenne, és szekuláris valláspótléknak nevezte a holokauszt mai kezelését. Szintén rámordultak a baloldali körök, amikor 2010-ben „bátor tettnek" nevezte Thilo Sarrazin könyvét, amelyben a szocdem bankár demográfiai válságtól, Németország „elhalásától" óvja a társadalmat." http://hetivalasz.hu/vilag/frissebbek-voltak-46901
Feyszáll
2012. március 19. 01:50
http://www.youtube.com/watch?v=gA6OOervSAk
1120
2012. március 19. 01:00
"Egyfajta autentikus, bibói értelemben vett balliberalizmus gyűrűzött be ott a kultúrába..." Na ja...mert másnak ott (1945 óta) esélye sincs. Tudjuk, hogy miért... Aki meg nem tudja, az kezdje elölről az iskoláit. Legelölről!
Feyszáll
2012. március 18. 22:24
Ezek a fasz komcsik még egy eredeti cimet se tudnak kitalálni: ezt is tőlünk lopta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!