Elárulta magát a Politico: ezért rettegnek Orbántól Brüsszelben
A brüsszeli lap szerint a magyar miniszterelnök álmatlan éjszakákat okoz az uniós vezetőknek.
Magyarországon az elmúlt huszonkét évben nem kétpártrendszer működött, nem alakultak ki stabil pártszínezetű egyéni választókerületek.
„Magyarországon az elmúlt huszonkét évben nem kétpártrendszer működött, nem alakultak ki stabil pártszínezetű egyéni választókerületek. A hitelességi válságok és a társadalom eltérő dinamikájú mozgósítása miatt a választókerületekben baloldali és jobboldali jelölt is nyerhet, de legalábbis megerősödhet. 1994 és 2010 ezt egyértelműen, más választások meggyőzően bizonyítják. 2010-ben pl. éppen egy jobboldali párt, a JOBBIK erősödött meg ott, ahol korábban az MSZP egy-két választási eredmény tudatában kevésbé érezhette volna magát legyőzöttnek.
Mit mondanak a manipulált határkijelölés vádjához ragaszkodó kritikusok 1994-ről? Akkor is a jobboldal nyerte volna a választást az MSZP-vel szemben? Az a jobboldal, amelyik elaprózta erőforrásait és közben saját identitását kereste? Érdekes párhuzam, hogy jelenleg az MSZP van hasonló helyzetben. Még érdekesebb, hogy a jobboldal aktuális pozícióját tekintve van kiút az identitás-válságból, vélhetően a baloldal számára is.
Ha elfogadjuk azt a kritikát, hogy az ország egyes térségeiben élők soha nem fognak a baloldalra szavazni, a jobboldal akár örülhetne is a reformot bírálók önfeladása miatt megelőlegezett »eleve elrendelt sikernek«. A hivatalban lévő kormány követné el ugyanakkor a legnagyobb hibát, ha a kormányzás minőségétől függetlenül elhitetné magával, hogy a választási rendszer bebetonozza a hatalomba. A választói döntés a jövőben is világos lesz, hitelesség nélkül pedig le is út, fel is út: senki nem leválthatatlan.”