Aki nem alkalmazkodik, az megbukik

2011. december 12. 10:08

Abba, hogy miként alakulnak a dolgok Európában, csekély beleszólásunk van, abba meg pláne semmi, hogy mi történik a globalizált világban. Interjú.

2011. december 12. 10:08
Chikán Attila
NOL

– A válságadók, a beavatkozások a magánjogi szerződésekbe, a magánnyugdíjpénztárak vagyonának államosítása, a visszamenőleges törvényhozás, az adóváltozások hatásának ráterhelése a munkaadókra nem éppen a szerethető arcát mutatja az államnak.

– Ha igaz, márpedig én egyetértek vele, hogy a bizalom jelentősen csökkent a magyar gazdaságpolitikával szemben, akkor azt nem tudomásul kell venni, hanem azonnal el kell kezdeni helyreállítani. Ahhoz azért meg kell inni pár üveg bort, hogy valaki eljusson a sírva vigadásig, mondván, bennünket mindenki elnyom. Erről szó nincs, a világ számára mi nem vagyunk jelentős tényező, nem fordítanak ránk fi gyelmet, hacsak nem vagyunk túl hangosak. Butaság az is, hogy a spekulánsok a tőzsdén és a pénzpiacokon a magyar forintot vagy a hazai cégek részvényeit valami magyarellenes motivációval támadják. Az persze igaz, hogy gondolkodás nélkül kihasználják, ha támadási felületet adunk – csakúgy, mint teszik ezt bármely más ország esetén. Ezek a gondolatok fel sem merülnének, ha a gazdaság helyzete stabil lenne. Nekünk az lenne a dolgunk, hogy helyreállítsuk a piacok és az államok felénk irányuló bizalmát. Ehhez nem befelé fordulásra, hanem pozitív nyitásra lenne szükség. Konkrét lépések kellenek.

– Például milyenek?

– Jó részüket már untig emlegettük, sokat közülük már az előző kormányok idején is. Tény, hogy a magyar gazdaság válsága nem ezzel a kormánnyal kezdődött. Ma persze az a gond, ami ma érvényesül. Legnagyobb baj a hiányzó bizalom a társadalom szinte minden belső relációjában s a külföld részéről is. Evidencia, hogy az adórendszer elhibázott, ésszerűsíteni kellene az intézményrendszert, visszaszorítani a korrupciót, megállítani az egészségügy és az oktatás erózióját. Ezekhez és a többi, a tervekben esetleg megfogalmazott, de a valóságban nem kezelt gondokhoz jönnek a konkrét gazdaságtechnikai teendők. Néhány példát említek. Egy olyan kis nyitott gazdaság, mint a magyar, akkor tud versenyképes lenni, ha megfelelő kutatási és innovációs bázisra épül. Ezzel szemben mi különadóztatjuk az innovatív cégeket, és rontjuk a fejlesztésre fordított vállalati pénzek felhasználásának feltételeit. Az sem eldöntött igazán, hogy ki a kormányzati gazdája a kutatás-fejlesztésnek. Súlyos intézményi bizonytalanság van, de nemcsak itt, hanem például a kis- és közepes vállalkozások támogatásában. Nincs olyan külgazdasági stratégiánk sem, amely tényleg segítené a magyar cégek nemzetközi piacra lépését. De nonszensz az is, ami a logisztika területén történik. Ezen reálgazdasági problémák többnyire sokévesek, a gond az, hogy a jelenlegi kormány sem tud vagy nem akar ezekkel érdemben foglalkozni. Van azért pozitív példa is, jelezvén, hogy volna lehetőség cselekvésre: kétségtelen eredmények vannak a vállalkozókat sújtó bürokrácia csökkentésében.

– Ha értek is el eredményt, az inkább a kommunikáció területén érhető tetten.


– Be kell látnia a kormánynak, hogy nem független a körülötte zajló világtól. Vannak történelmi adottságok, amelyeken csak nagyon lassan lehet változtatni. Ilyen például a korrupció, amellyel eddig egyik kormány sem bírt. De nem függetlenítheti magát a hatalom a globalizációtól sem. Abba, hogy miként alakulnak a dolgok Európában, csekély beleszólásunk van, abba meg pláne semmi, hogy mi történik a globalizált világban. Nemzetközi megítélésünkön legfeljebb javítani vagy rontani tudunk. Amivel gazdálkodni lehet, az a gazdaságpolitika, persze a másik két korlát között.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
simonvitéz
2011. december 12. 14:56
A problema az, hogy nem az a baj, hogy mi nem tudunk beleszolni abba mi folyik Europaban es a vilagban, hanem hogy masok pofaznak bele abba, mi hogyan alakitsuk az eletunket!Ez megy immaron majd 500 eve!Es az ilyen partapparatcsikok mint Chikan Attila kezseggel segedkeznek is ebben. Csak beleolvastam miket mond. Undormany es gusztustalan!tamadasi feluletet adunk?!Tenyleg? Akkor miert nem tetszenek Amerikat tamadgatni? Ha jol tudom ott is eleg ,magas az allamadossag ahhoz, hogy a dollar ellen el lehessen kezdeni spekulalni!Vagy azt nem lehet?ja, ertem.
marko11
2011. december 12. 13:27
Az persze igaz - még, ha rendszerváltáskor el is felejtették megemlíteni -, hogy miként alakulnak a dolgok Európában, csekély beleszólásunk van, abba meg pláne semmi, hogy mi történik a globalizált világban. Aztán meg pláne nekünk, magyaroknak, akiknek az országát olyan sikeresen kiárusították - rendszerváltás, ill. privatizáció címén. (Egyebek közt: "jeles" közgazdáink tanácsára.) Majd az mszp/szdsz rombolt még, amit lehet, a merjünk kicsik lenni "politikájával". Azért, ha valaki tudta volna az első un. szabad választáson, hogy mi lesz itt 10-20 év múlva.....
Soma
2011. december 12. 13:10
Úgy, egyébként: Mihez is kellene alkalmazkodni? Tudja itt valaki, hogy mi készül? "Egyesült Államokat" létrehozni nem egyszerű feladat és némi "vér" is kell hozzá, ha a meglévőt vesszük figyelembe!
sky.net
2011. december 12. 12:41
milyen eszközei vannak az alkalmazkodáshoz kamatpolitika? jegybank ? eu sem ír semmit elő amit senki sem tart be csak mi , egy lakásadós sincs ... na alkalmazkodjál rusnya tróger pozíció kell mi ? rámozdultál hátha ez a matolcsi is elhúz
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!