„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Az állampárt több százezer tagjától el kell választani azokat, akik súlyos bűnöket követtek el. Interjú.
„– Hogy az egyik legújabb »ütközetet« firtassam: Balogh András szerint az MSZP felelős az MSZMP bűneiért?
– Nem. Magam is elítélem az 1956 utáni kádári retorziókat, elutasítom a kommunista korszak erőszakos, antidemokratikus intézkedéseit, de a volt MSZMP-tagok kollektív megbélyegzését nem tekintem elfogadhatónak. Már csak azért sem, mert Magyarországot a hetvenes-nyolcvanas években nem bűnözőkből álló csoport irányította. Az MSZMP maga is nagy utat tett meg a hetvenes évektől kezdődően: gazdasági, majd politikai reformokat vezetett be. A magát szociáldemokratának tartó MSZP pedig egyértelműen a nemzeti szuverenitás, a tényleges demokrácia, a magántulajdon híve, elkötelezett az Európai Unió és a NATO mellett. Az MSZP-t az elmúlt két évtizedben a magyar választók három alkalommal demokratikus választásokon juttatták kormányra.
– És például Biszku Bélát el kellene ítélni emberiesség elleni bűnök miatt?
– Azokat, akik ténylegesen megtorlásokat kezdeményeztek, és részt vettek bennük, nem lehet összemosni azokkal az emberekkel, akik MSZMP-tagok voltak. Az állampárt több százezer tagjától el kell választani azokat, akik súlyos bűnöket követtek el. Az elszámoltatásnak lehet létjogosultsága, de a politikai leszámolásnak nincs. A Fidesz ominózus felvetése még inkább megosztaná a társadalmat. A lényeg, hogy eltereljék a figyelmet a gazdasági és társadalompolitikai kudarcról. Ugyanakkor jól jöhet egy ilyen eszköz a pártpolitikai küzdelmekben, hiszen a hisztériakeltők tudják: egyetlenegy politikai formáció létezik, amely ténylegesen le tudja váltani a Fideszt: az MSZP.
– Több közvélemény-kutató intézet szerint a Jobbik beelőzte az MSZP-t, és a Gyurcsány-pártnak is már mérhető a támogatottsága.
– Az elmúlt hetekben nagy lett a mozgás a baloldalon, a Jobbik viszont egyedüli szereplő a radikális jobboldalon. Márpedig a kormány politikájában csalódott szavazók jelenleg ebbe a két irányba tudnak »menni«. Hosszú távon a baloldalnak nagyobbak a növekedési képességei. A baloldali emberek most tájékozódnak, de ezen az oldalon így is mi vagyunk a legerősebbek. Az MSZP-nek van tradíciója, intézményrendszere, infrastruktúrája, beágyazottsága.”