Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Csökkenthetné az állami kiadásokat, az utóbbi hetekben megismert reformok azonban inkább a költségvetés bevételi oldalán segítenének. Interjú.
„– Milyen »adóév« elé nézünk?
– Összeszámoltam, hogy az idén novemberben hatályba lépő változásokkal együtt tizennégyféle tehernövelő lépést vezetnek be. Míg a 2010-es országgyűlési választások előtt 52 különféle adó volt Magyarországon, jövőre 54 lesz, plusz az ebadó. Utóbbi ráadásul speciális jogszabályban található. A gazdasági szaktárca által beterjesztett koncepció szerint az említett tizennégyféle tehernövelő intézkedés érinti a három fő adót, tehát a személyi jövedelemadót, a társasági adót és az áfát is. Eközben bevezetnek új adókat is, mint a biztosítási adót, a települési adót és a chipsadó javított változatát. Összességében tehát adóteher-növekedésről beszélhetünk, és akkor még nem számoltunk az esetleges gazdasági visszaeséssel, amelyet mind több szakértő emleget. Recesszió esetén pedig további adóemelések jöhetnek: erre vagyunk berendezkedve!
– Költségvetési szemszögből tehetne mást a kormány, mint hogy adókat emel?
– Hogyne! Csökkenthetné az állami kiadásokat, az utóbbi hetekben megismert reformok azonban inkább a költségvetés bevételi oldalán segítenének.
– Ugyanakkor szükség van az alacsony költségvetési hiány tartására!
– Feltétlenül! És arra is szükség van, hogy csökkenjen az államadósság: utóbbi terén is további mérséklést tervez a kormány. Természetesen a kettő, mármint a hiány és az államadósság összefügg, bárki is van kormányon. A benyújtott adócsomagból pedig az tűnik ki, hogy a hiánycél tartása érdekében a kormányzat a forgalom erősebb adóztatása mellett immár a legváltozatosabb formában vezet be adózási szigorításokat. Vagyis nagyon kemény év lesz a 2012-es!”