„A gyakorlati végrehajtást szabályozó, vonatkozó irányelvek hogy, hogy nem, az EU által is deklarált, 1993-ban még három éven belül érvényesíteni szándékozott alapelvvel szöges ellentétben máig a célországban rendelik a forgalmi adót beszedni. Ez Magyarországnak, csupán a tavalyi EU-hoz igazodó szabálymódosítás egyetlen szeleténél, a bérmunkánál évi ötven-nyolcvanmilliárd forint áfa bevételkiesést jelent. Herich György ezért nyomatékkal hívta fel a figyelmet az azonos, a hozzánk hasonló helyzetben levő országok összefogásának szükségére, különös tekintettel az áfa rendszerének az Unióban éppen napirenden levő átalakítására.
Mert változtatni való akadna bőven a tagállamok jellemzően legnagyobb bevételi forrását (nálunk 37,5%-ot) jelentő adónem szabályain. Gondoljunk csak az óriási adócsalásokra hivatkozással túlbürokratizált, mégis leginkább a becsületes, ámde tőkeszegény vállalkozásokat sújtó, a jogos áfa kiutalásokat nehezítő eljárási szabályokra. (Konkrét példa saját praxisunkból: tavaly novemberi, 30 milliós nagyságrendű adó kiutalását halasztja - szigorúan törvényes alapon - mind a mai napig egy valamiért kipécézett gabonaexportőr cég felé a NAV, elismerve, hogy őnála hibát ugyan nem leltek, de a partnereinél azért tovább vizsgálódnának...).
Egy szó, mint száz, a hazai adószakértők is támogatnák a kormányfő minap deklarált, adóversenyt serkentő igyekezetét, feltéve, hogy a honi vállalkozásoknak inkább külföldi konkurenseikkel és nem pedig saját hatóságaikkal kell majd megküzdeniük.”