Többségi vagy konszenzusos demokráciát?

2010. november 20. 14:53

A Fidesz frakcióvezetője szerint ezt még meg kell vitatni, ami egyesek szerint felesleges, mert valójában inkább a „centrális erőtér” létrehozása a cél.

2010. november 20. 14:53

„A konszenzusos demokrácia leginkább a nemzetiségi, nyelvi és vallási szempontból is megosztott Belgiumra és Hollandiára jellemző. Belgiumban még a hagyományos politikai szerveződések is flamand és vallon színekben működnek, így fordulhatott elő, hogy 1999-től 2007-ig hatpárti koalíció volt, amelyet a két-két liberális, szocialista és zöld párt alkotott.

 
Hollandiában is sokszínű az együttműködés: például 1994 és 2002 között a szociáldemokraták a jobboldali és a baloldali liberálisokkal összefogva alakítottak kormányt. Most meg a liberálisok a kereszténydemokratákkal szövetkeztek, és őket a szélsőjobb kívülről támogatja. Ebben a két országban arányos választási rendszer működik, tehát nem fordulhat elő az, ami Magyarországon 2010-ben, jelesül az, hogy a szavazatok 52 százalékával egyetlen szerveződés megszerzi a mandátumok 68 százalékát.
 
Az ideológiai vagy más törésvonalak mentén tagolt társadalomban a pártok átfogó hálózatot építettek ki, s a kereszténydemokraták, a liberálisok és a szocialisták is stabil támogatói körrel rendelkeznek. Emiatt is elképzelhetetlen, hogy egyetlen politikai erő a kormányalakításhoz szükséges többséget szerezzen.”
 
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HSL
2010. november 21. 18:35
Elvileg a konszenzusos a jobb modell, csak hát ahhoz németes lelkületű nép is kell. Nem csak az angolszász, hanem a magyar hagyományoknak is a többségi rendszer felel meg jobban: x évig egyvalaki húzhatja a szekeret kerékkötő nélkül, cserébe teljes felelősséggel: ha elkúrja, mehet.
poverello
2010. november 21. 06:14
Érdekes írás! Ha fordítva lennének az arányok valszeg nem íródott volna...így viszont... Szóval hogy is van ez Lencsés úr? Ha Önök nyernek jó a többségi demokrácia? még akkor is ha kimutathatóan már senki nem áll Önök mögött ( lásd Fletó-libás időszak ) Ha pedig a Fidesz nyer akkor csak a konszenzusos megoldás az igazi? A holland és belga szocialistákat és liberálisokat együtt emlegetnie az ilyen nevű magyar torzképződményekkel pedig súlyosan sértő az emlitett külföldi alakulatokra nézve. Elvbarátai újabb szervezkedéseit és állandó fröcsögéseit elnézve ez a jelenlegi 52/68-as arány még tovább is emelkedhet. Kutyinak pedig üzenem hogy ha már mindenképpen szégyenkezni akar, hát csak nézzen vissza az elmúlt 8 + 4 + 40 évre ekkor nekik tényleg csak a szégyen marad!
balbako_
2010. november 20. 18:05
Többségi vagy konszenzusos demokráciát? A választó dönti el. Ha kis szavazatkülönbség van a kormánypárt és ellenzéke közt, akkor konszenzussal lehet csak kormányozni, ha nagy akkor többségi demokráciát kíván a szavazó.
magnamater
2010. november 20. 17:18
Köztudott, a 68 % Gyurcsányék és Bajnaiék működésének köszönhető, tessék náluk reklamálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!