Lehet-e egy baloldali piacpárti?

2010. május 09. 09:32

De mire várunk? Induljunk el együtt egy nem Fidesz-valóságból építkező Magyarország keresésére!

2010. május 09. 09:32

„Amennyiben a Fidesz-valóság illiberális realitássá áll össze, akkor könnyen az is előfordulhat, hogy a szociáldemokraták lesznek a konzervatívok. Ezt a gondolatot némileg szabadon a Nobel-díjas közgazdász, Paul Krugman - magyarul a napokban megjelent - könyvéből (A liberális lelkiismeret) idézném. Krugman Adlai Stevensonra, a Demokrata Párt kétszeres elnökjelöltjére, majd későbbi USA ENSZ-nagykövetére támaszkodik a következő mondatokkal: »Az idő furcsa alkímiája valamiképpen átváltoztatta a Demokrata Pártot az ország igazi konzervatív pártjává. Ez a párt kötelezte el magát arra, hogy megőrizze mindazt, ami az országnak jó, és erre szilárd alapra építsen. Ezzel szemben a republikánusok radikális pártként lépnek fel - olyan pártként, amely felelőtlen és megkeseredett, és minden igyekezete a társadalmi szövet alapjait jelentő intézmények szétzúzására irányul.« Nincs olyan messze tehát Amerika, mint mi azt gondolnánk.

A jobboldal egy bizalom nélküli Magyarország, s a társadalomellenes piackép felépítésében lett érdekelt. Ebben a tekintetben nincs testvérpártja Nyugat-Európában, elég, ha megnézzük a brit Konzervatív Párt jelenleg zajló kampányát és vitakultúráját. Ugyanakkor a magyar szociáldemokratáknak a magyar jobboldallal szemben kell politikai és kulturális identitást felmutatnia. A Magyar Szocialista Pártnak viszont kettő olyan tulajdonsága volt, amely minden politikai revitalizáció alapját képezi. Egyrészt ez a párt soha nem volt elitista, másrészt távol állt tőle a populizmus. Ez - ha csekély is -, de biztos alap lehet egy olyan korban, amely túl van a keynesianizmus, a neokonzervativizmus, a hagyományos szociáldemokrácia és a neoliberalizmus válságán is. Túl vagyunk tehát korszakokon, ugyanakkor azt még nem tudjuk biztosan, merre megy tovább a szabályozatlan piac és világ, egyáltalán szabályozható-e az, amelynek határai beláthatatlanok. A magyar szociáldemokráciának azonban mindenre fel kell készülnie. Arra is, ha Orbán a Berlusconi-, a Sarkozy-, a Cameron-, vagy éppen a Merkel-modell jegyében jár el. Ahány modell, annyi stílus és annyiféle társadalompolitika.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marós
2010. május 10. 07:45
Azok akik lejáratták az elmult 12 évi kormányzásuk alatt a szociális, a baloldali jelzőket, akik politikájuk megvalósítása során atomnyi egységet sem mutattak az ország érdekeinek képviseletében, csak a globál tőke előrenyomulását tolták le a lakosság torkán, azoktól nem hangzik hítelesnek a szoc-libsi éra alatt szajkózott népvakító szlogenek ismételgetése.
elfelejtette
2010. május 10. 00:26
"Egyrészt ez a párt soha nem volt elitista, másrészt távol állt tőle a populizmus." Ez a part egy reszvenytarsasag, ezert ilyen hugyszagu semmilyen.
bmucsai
2010. május 09. 19:10
Csabikám! Ha beszélsz, idegesítően hülye vagy. Írásod is hemzseg a hülyeségektől, és nagyon idegesítő is. Ez a pálya nem neked való! Tűnj el a közéletből! "De mire várunk? Induljunk el együtt egy nem Fidesz-valóságból építkező Magyarország keresésére! " Tényleg csak a vastag betűk miatt írom. Ilyen, hogy FIDESZ-valóság, ilyen nincs. Ha szerinted van ilyen, akkor te nem látod a valóságot, és ez megmagyarázza a választási vereségeteket is. Csak egy valóság van. A FIDESZ ezt tudomásul vette. Ezért 2/3. Érted?
imres
2010. május 09. 18:51
Ezek úgy képzelik - igazi jó kommunistaként - hogy minden, ami hasznos a népnek, az populizmus. Ezeknek fogalmuk sincs a populizmus fogalmáról.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!