Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
Bejött a papírforma a presztízsmeccsen: Romániát is lemostuk!
Nyitókép: Klujber Katrin karrierje egyik legjobb teljesítményét nyújtotta! Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
***
Azonban a Románia elleni meccs az a találkozó lesz, amelyet már csak a presztízs miatt is hozni kell – taktikázásnak nincs helye! A sikerre már csak azért is nagy esély van, hiszen Tóvízi Petráék eddig 100 százalékos teljesítményt nyújtottak, öt mérkőzésből ötöt nyertek!
Ilyen rajtra utoljára 20 éve volt példa: 2004-ben a szintén magyar rendezésű kontinensbajnokságon öt győzelem után a középdöntő utolsó meccsén kaptunk ki a dánoktól, majd az elődöntőben a norvégoktól szenvedtünk 15 gólos vereséget, de végül a bronzmeccsen az oroszokat legyőzve sikerült elcsípni a harmadik helyet!
2000-ben Romániában az Eb-t nyerő válogatottunk egy Jugoszlávia elleni döntetlennel kezdett, a folytatásban azonban öt győztes meccs következett, így jutottak el Pádár Ildikóék a fináléba, ahol hosszabbítás után jött össze a diadal Ukrajna ellen!
Világbajnokságon háromszor nyújtott hasonló teljesítményt a női együttes, 1982-ben a lebonyolításnak köszönhetően (négyes csoportok után hatos döntő körmérkőzéssel) az első öt meccsbe mindössze egy döntetlen csúszott be, majd a jugoszlávok elleni vereség azt jelentette, Sterbinszky Amáliáék hiába verték meg a későbbi világbajnok szovjeteket, így is csak ezüstérmesek lettek a budapesti eseményen.
1995-ben a magyar-osztrák közös rendezésű vb-n szintén az ezüstérem jött össze a Laurencz László által irányította együttesnek, amelyik hét győzelem után csak a döntőben kapott ki Dél-Koreától, ám Kökény Beáék így is hatalmas közönségkedvencekké váltak.
Ami a 2024-es, románok elleni mérkőzést illeti Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány elmondta: „nem szabad a külső körülményekkel kell foglalkozni, csak a saját játékunkkal. S ha ez így történik, biztos vagyok benne, hogy összejön az újabb siker!”
KÖVESSÉK ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÜNKET!
Már a magyar himnuszt hallgathatjuk!
A Főnix Csarnokban természetesen telt ház fogadja a csapatokat, a találkozót a szerb Vanja Antics és Jelena Jakovljevics vezeti.
A meccset Románia kezdi, de mi szerzünk vezetést Klujber hetesgóljával! Ez már csak azért is nagy szó, mert eddig 10 büntetőt rontottunk az Eb-n – közben az ellenfél gyorsan kiegyenlít, sőt a vezetést is megszerzi Bors révén.
Próbálunk feszes tempót menni, de láthatón kicsit idegesen kezdünk...
A 7. percben vezetünk először (5-4), miután Szöllősi-Schatzl és Klujber látványos gólokat szerez, sőt, a jó nevű Vámos Petra révén már kettővel húzunk el!
Ezután azonban hosszú időre „befagy” az eredményjelző: 6-6 az állás...
A 15. percben 8-7 ide, a mezőny legjobbja a négy gólt szóró Klujber Katrin; röviddel ezután már (a meccs során először) kettővel megyünk, miután Lukács ziccerből betalál!
Az első időkérés a 19. percben a románoké, ekkor 10-8 ide.
A 22. percben Simon Petra villan, először három a különbség, 13-10-re vezetünk!
A 25. percben 15-13 ide, de a hatgólos Klujber hetese után ismét hárommal megyünk!
Ami azt illeti, Katrin nagyon „belenyúlt” ebbe a presztízsmeccsbe, hiszen a duplán megpattanó lövése is a hálóban köt ki, majd Sipos bombája után először vezetünk öttel (20-15),
miután Böde-Bíró Blanka kivédi Bazaliu büntetőjét. Csak így tovább!
SZÜNET UTÁN
Ott folytatja a magyar válogatott, ahol szünet előtt abbahagyta: Győri-Lukács Viktória majd Kuczora Csenge talál be – immár hattal megyünk!
Klujber immár 8/8-at teljesít, 23-16 az állás, fantasztikus!
A 39. percben jegyezhettük fel Katrin első lövéstévesztését, de ne feledjük: 25-18 ide, miután a hetesekre beálló Böde-Bíró egész egyszerűen megbabonázza az ellenfelet: már a harmadik hetesük marad ki!
A 42. percben járva – kis hullámvölgy után – megnyugodhatunk, miután Vámos betalál, így 27-20 ide.
Még sok van hátra, de nehezen tudjuk elképzelni, hogy legalább a döntetlen ne jönne össze!
A 43. percben kapust cserélünk: Böde-Bíró váltja Szemerey Zsófit. A Ferencváros kapusa meg is emlegette ezt, hiszen Alexandra Dindiligan fejbe találta: a román szélső jutalma természetesen kétperces kiállítás lett!
A 47. percben – Márton Gréta villanása után – immár 29-21 ide, nem csoda, hogy ismét román időkérés következik.
A románoknak hatékony volt a kis szünet, hiszen láthatóan magukra találtak, de azért nincs nagy vész: tíz perccel a vége előtt 30-23 az állás.
Ezután egy perccel Golovin Vlagyimir kér időt, nem csoda: már „csak” hat a különbség (30-24)...
A hét a hat elleni játék legjobb ellenszere: Márton labdát szerez, majd az üres román kapuba lő! Cseppet sem mellékesen: 31-24 ide!
Az 54. percben rögzítsük a tényt: mielőtt a játékvezetők passzív játék miatt elvették volna a labdát Füzi-Tóvizi a beállós posztról látványos gólt lő, és ezzel 32-25-re vezetünk.
Öt perccel a vége előtt Simon Petra kiáll, emberelőny és értékesített román hetes ott, 32-26...
Két és fél perccel a vége előtt magyar időkérés, 34-28 ide – ennek csak magyar siker lehet a vége!
Be is jött a jóslat: a végén Böde-Bíró véd, Simon gólt lő,
a vége 37-29, irány a bécsi elődöntő, ez egy 100 százalékos teljesítmény után nem is meglepő!