Felkészülni: hamarosan itt lesz az egész úszóvilág – Wladár Sándor a Mandinernek
2024. december 08. 14:37
Milyen közép- és hosszú távú stratégiája van a Magyar Úszó Szövetségnek? Erről és a december 10-én kezdődő világbajnokságról is beszélgettünk Wladár Sándorral, a szervezet elnökével.
2024. december 08. 14:37
18 p
1
0
2
Mentés
Wladár Sándor
1963-ban született Budapesten. Az 1980-as olimpia aranyérmese 200 méter háton, kétszeres Európa-bajnok. Állatorvosként végzett, több mint harminc éve működik a rendelője. 2017 óta a Magyar Úszó Szövetség elnöke. Idén a Nemzet Sportolója címmel tüntették ki.
Jókedvűnek, kisimultnak tűnik. Így is van, vagy csal a látszat? Egyik sem vagyok! Óriási feladat előtt állunk, december 10-én kezdődik a világbajnokság. Emellett szeptemberben 42 ezer gyerekkel elindítottuk az Úszó nemzet programot. Egy központi szervezet irányítása, koordinálása sem kis felelősség, de persze lehetőség is. Sok tennivaló van, kipihentnek biztosan nem érzem magam, de ezzel jár ez a munka.
Kikre támaszkodhat? Kiváló a kapcsolatunk a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökséggel, és a Magyar Úszó Szövetségben is jól összeszokott, nagy teherbírású gárdát alkotunk. Megbirkózunk ezzel is! Hamarosan itt lesz az egész úszóvilág. Ilyen sosem volt még, 190-nél is több ország vesz részt a budapesti világbajnokságon – az eddigi csúcs 176 nemzet volt a 2022-es, melbourne-i rövidpályás vb-n.
Mekkora sportolói létszámot jelent ez, és milyen szálláskapacitást igényel? Több mint ezer versenyző és ezerkétszáz sportszakember érkezik a fővárosba. Lefoglaltunk hét szállodát, a logisztikával, akkreditálással, a transzferrel kapcsolatban vannak még nehézségeink, de azokat is meg fogjuk oldani. Ez a hetedik nagy világesemény, amit tető alá hoztunk 2017 óta. Tenisznyelven szólva megcsináltuk a Grand Slamet: azaz vizes világbajnokságot, Európa-bajnokságot, junior-úszóvilágbajnokságot, úszóvilágkupát és most a rövidpályás úszó-világbajnokságot.
Olyan látványelemekkel megspékelt vébét szervezünk, amilyet talán még sehol nem láthattak.
Páratlan vizuális élményben lesz részük a kilátogató sportrajongóknak.
Az esemény sajtórendezvényén kiemelte, hogy a rövidpályás úszás jóval látványosabb, mint a nagy medencés. Miért? A 25 méteres medencében zajló versenyek sokkal pörgősebbek. Az úszók sebessége, a sok forduló magával ragadja a közönséget. Vibráló hangulat tud kialakulni. Teljesen más jellegű egy ilyen esemény, mint a hosszúpályás világbajnokság. Számos kiválóság érkezik, én kiemelném Párizs hősét, Kós Hubertet. Tőle aranyérmet várok. Hosszú idő után újra olimpiai bajnok magyar férfi hátúszó lehet majd a világbajnok. Drukkoljunk neki mindannyian, és a többieknek, a szintén éremesélyes Szabó Szebasztiánnak, Németh Nándornak és a pályafutását záró Kapás Boglárkának!
Ha már olimpia, idézzük fel: Kós Hubert mellett Milák Kristóf arany- és ezüstérmet szerzett, nyílt vízen Rasovszky Kristóf első, Betlehem Dávid harmadik lett. Nagy kő esett le a szívéről a zaklatott időszak végén? A magunk dicséretét soha nem szoktuk előtérbe helyezni, nem is kell. Első a sportoló, de mégiscsak emlékezetes, hogy a párizsi olimpiai és paralimpiai játékok tizenegy aranyérméből hatot úszók hoztak haza. Ez óriási eredmény, büszkeséggel tölt el bennünket. Dicséri a felkészítő szakembereket, a létesítményhelyzetet. Ne felejtsük el, 2022–2023-ban az energiakonszolidáció révén a kormányzat sok milliárd forinttal támogatta az uszodákat, hogy ne kelljen bezárniuk. Nem túlzás, ha azt mondjuk, a túlélésünk volt a tét. Párizs eredményeihez – bár kevés szó esik róla – ez is nagyban hozzájárult.
Azt már korábban lehetett sejteni, hogy Milák Kristóf nem indul a vb-n. Edzőt váltott, és Szabó Álmos segítségével célja a 2025-ös nagy medencés világbajnoki szereplés. Megnyugtatóan rendeződött a helyzete? Először is azt szeretném, ha ez a világbajnokság tényleg a versenyről szólna, s nem terhelnék egyéb hírek. Szerintem most rendben vagyunk. Szabó Álmos mint edző lesz a kapcsolattartó a szövetség és a munkáltató, a Budapesti Honvéd Sportegyesület között. Szóban egyeztettük a szakmai tervet, úgyhogy nem látok feszültséget. Nyilván mindenki tanult a múltból, már nincs sok értelme beszélni róla. Tudja mindenki, mit kellett volna másképp csinálni. Én személy szerint is levontam a konzekvenciákat, de az élet nem áll meg, és ha nem tudsz eredményes lenni, akár úszóként, akár sportvezetőként, akkor bizony lemaradsz. Újra meg újra bizonyítanunk kell nekünk is.
Mindeközben a sportdiplomáciai vonalat is erősítik: friss hír, hogy a vizes sportokat tömörítő világszervezet Budapestre teszi a székhelyét. Ebben milyen szerepe volt a MÚSZ-nak? Néhány hete volt a World Aquatics ideiglenes székházának az átadója. Volt szerencsém részt venni a folyamatokban. Amit ígértünk két évvel ezelőtt, az most megvalósult: itt vannak, hazánkba költöztek, 2027 elejére megépül a végleges székházuk.
Ez hatalmas sportdiplomáciai siker.
Az ilyen típusú háttértevékenységről nem beszélünk eleget. Vagy arról, hogy Molnár Tamás hosszú ideje a vízilabda-technikaibizottság elnöke, ez is nagy elismerés. Szintén rangot jelent, hogy a nemzetközi szervezet minden bizottságában van magyar delegált, az olimpián számos versenybírónk tevékenykedett. Ugyancsak fontos, hogy az akkreditációk számában előkelő minősítést kaptunk, minden edzőnk ott tudott lenni a versenyzői mellett Párizsban.
Ahol az olimpiai faluból menekültek a sportolók, ha tehették… Bár erről korábban szinte szót sem ejtettünk, a Magyar Úszó Szövetség apartmanokat bérelt, így nem a kényelmetlen és klíma nélküli központban sínylődtek a mieink. Milák Kristófnak, Németh Nándornak és a többieknek a rendkívüli helyzetre tekintettel tizenhat lakást béreltünk hat perc sétára az uszodától – nem ötven percre, amit légkondicionálás nélküli buszokkal kellett volna megtenniük naponta négyszer, oda-vissza. Mi időben gondoltunk erre, csak nem vertük nagydobra. Utólag azt mondom, hiba volt, hogy nem beszéltünk róla. Mint ahogyan arról sem, hogy nyílt vízi úszóinknak a versenyek előtt személyre szabott homológ mikrobiom-kapszulákat készítettünk a Szajna fertőzött vize okozta betegségek szövődményeinek kezelésére. Némi ízelítő abból, hogy mivel is foglalkozik egy szövetség: 2024-ben edzőtáboroztatásra 7 helyszínen 120 versenyzőnek teremtettünk felkészülési lehetőséget 547 nap időtartamban. Mindez 3093 vendégéjszakát jelent. Versenyeztetés kapcsán 19 helyszínen 262 sportoló, 195 edző összesen 191 napot, 3224 szobafoglalást töltött külföldön. Mi kell még?
Mondjuk egy sikeres szereplés a magyar úszóktól a 2028-as olimpián. Milyen közép- és hosszú távú stratégiája van a Wladár Sándor vezette MÚSZ-nak? A Magyar Úszó Szövetségnek van egy jól felépített programrendszere, amely azzal kezdődik, hogy minden gyerek tanuljon meg úszni. Folytatódik felmenő rendszerben az aranyjelvényes és a Jövő bajnokai programmal, az ifjúsági olimpiai fesztiválon való részvétellel, valamint a korosztályos válogatottság lehetőségével. A piramis széles alapokról indulva megy fölfelé, és van egy jól látható, tanulmányozható támogatási rendszere, ami transzparens, bárki által elérhető. Két-három éve regionális rendszerekben tudunk dolgozni, ami az energiaválság vagy a koronavírus-járvány idején is lehetővé tette, hogy a versenyzőink ússzanak, az edzőik dolgozzanak.
Hogy látja, merre tart az úszósport? Kétségkívül megváltozott a világ: az edző-versenyző kapcsolat, a motiváció, a feltételek. Utóbbiak biztosítása egyre nehezebb lesz, ez nagy kihívás. Mindenki testközelből érzékeli a nemzedékek harcát, az évjáratok között feszülő különbségeket. Lehet okos az úszóelnök, a főtitkár, a MOB-elnök, a sportirányításban vezető személy, meggyőződésem, hogy minden az edzőktől függ. Ezért is neveztük el Coachnak, magyarul edzőnek a világbajnokság kabalaállatát, az oroszlánt: tisztelegni szeretnénk a munkásságuk előtt. Számtalan példa mutatja, hogy jó edzővel lehet igazán nagy sikereket elérni. A magyar úszóedzők nagyon jók, persze vannak kritikák velük szemben, amikre odafigyelünk, de mutassanak már egy sportszövetséget, ahol ilyen eredményeket tudnak felmutatni! Nem akarok sportágakat mondani, mégis, ha összeadunk három-négy vezető sportágat – nem megsértve őket –, együtt sincsenek ott, ahol a magyar úszás évek óta tart.
A sikeresség és a nyugodt háttér egyenesen arányos? Nagyjából rend és béke van, és remélem, lesz is! Az állam a támogatási rendszerrel a sportért felelős államtitkárságon keresztül szinte mindent biztosított Párizs előtt. A szövetség ott áll a sportolók és a szakemberek mellett, próbál minden problémát megoldani. A nap huszonnégy órájában hívhatók, elérhetők vagyunk. Olvassuk el újra, mit mondott Szokolai László, a nyílt vízi úszók edzője és Gellért Gábor szövetségi kapitány. Megköszönték a támogatást a Magyar Úszó Szövetségnek, ahogy Rasovszky Kristóf is a győzelme után. Vagy mit mondott Milák szárazföldi edzője, Zala György? Kós Hubert sem felejtette el kiemelni, hogy támogattuk, s ugyanez igaz paralimpiai bajnokainkra, valamint edzőikre is. Illés Fanni például elsőként dicsérte a MÚSZ munkáját. Ezeket senki nem írja meg, mindenki kizárólag a balhéra kíváncsi.
Milyen szereplést vár a mieinktől a rövidpályás világbajnokságon? Erős és sűrű lesz a mezőny, rengeteg világklasszissal. Harmincöt tagú válogatottal veszünk részt, jelentős erőt képviselünk. Nem az érmek dominálnak, nem is dominálhatnak. Néhány kiválóságunk, olimpiai bajnokunk nem indul. Tíz-tizenöt döntős helyezést várok, illetve azt, hogy kilencből öt váltónk bejusson a legjobbak közé. Mindegy, hogy atlétikai, úszó- vagy bármilyen magyarországi világbajnokságról beszélünk, ha kint van több ezer szurkoló, még ha nem tudják is, ki az adott versenyző, akit látnak, a magyarnak egyként drukkol mindenki. Ott nincs pártpolitika, kommentszekció, csak a nemzeti identitás és a büszkeség, hogy magyarnak lenni jó. Kérdőjelek nélkül átöleli egymást mindenki. Azért kellenek a világesemények, mert ezt tudják előidézni. Sok millió ember drukkolhat a televízió előtt, a versenyzők és edzőik pedig megsokszorozott erővel dolgoznak azért, hogy örömöt szerezzenek.
A következő világeseményre készülve
Az utóbbi években számos nemzetközi úszósporteseménynek lehettünk házigazdái. A szép magyar sikerek mellett ezek az országimázsunkat is jelentősen javították. Ilyenkor nemcsak több száz ország sportolói érkeznek hazánkba, hanem az ő szurkolóik a helyszínen és a közvetítéseken keresztül otthonról is követik az eseményeket.
2017: Budapest és Balatonfüred – vizes világbajnokság
2018: Budapest – úszó-világkupasorozat
2019: Budapest – junior-úszóvilágbajnokság, úszó-világkupasorozat
2021: Budapest – úszó-világkupasorozat
2022: Budapest, Debrecen, Sopron, Szeged – vizes világbajnokság
Az Iron Lady becenévre hallgató világklasszis úszó a visszavonulása óta először szólalt meg. Az interjúban többek között arról is beszélt, hogy ha a meglévő tudásával visszamehetne tizenöt éves korába, mindent teljesen másként csinálna, és akkor most valószínűleg sokkal sikeresebb pályafutást tudhatna maga mögött.
A világ nem az, aminek gondolod: van a valóságnak egy dimenziója, amit a modernitás tagad, mégis ott van – vallja Rod Dreher. Az amerikai konzervatív véleményvezérrel politikáról, kereszténységről és a korszellemről beszélgettünk.
Mi el vagyunk foglalva saját változásainkkal, ezért hajlamosak vagyunk úgy viselkedni, mint Vámosék dalában Antal gazda.
p
0
2
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 2 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nemodabuda-4
2024. december 08. 15:13
Úszunk mi is az adósságban de a dzsentri mentalitás mindent visz! az annyira cigányos, adósságból mulatni menősködni ,játszani a janit , de az alsó gatya szaros és lyukas is, és nem sokára a felső gatya is az lesz!