Élje át újra a párizsi magyar sikereket: Muhari Eszter bronzérmétől Gulyás Michelle aranyáig! (VIDEÓ)
Tizenkilenc érem története egyetlen videóba fűzve!
Lenyűgöző a magyar érmek száma, pedig a Los Angelesben rendezett legutóbbi olimpián nem is vettünk részt. Négy év múlva, a következő ötkarikás játékokon visszatérhetünk a tengerentúlra – annak is a nyugati partjára!
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Vasárnap este kialudt a láng Párizsban, véget ért a XXXIII. nyári olimpia a francia fővárosban, amely magyar szempontból sokáig emlékezetes sikereket tartogatott. A mieink 19 érmet szereztek (6 arany, 7 ezüst, 6 bronz), a legeredményesebb versenyzőnk az úszó, Milák Kristóf lett egy arany- és egy ezüstéremmel, illetve a kajakos, Csipes Tamara két ezüst- és egy bronzéremmel.
Mint arról beszámoltunk, a teljessé vált éremtábla alapján kijelenthető, hogy Magyarország továbbra is őrzi sportnagyhatalmi helyét: hazánk a 14. helyen végzett a végelszámolásnál. Az összesített éremszámunk 19, ennél ebben az évezredben csak három évvel ezelőtt, Tokióban sikerült több, szám szerint 20 érmet szereznünk.
A mostani 14. hely egyébként európai szinten a 6. legjobb szereplést éri, Magyarország olyan európai országokat utasított maga mögé, mint Spanyolország, Svédország, Belgium és Törökország.
Még kiemelkedőbb, ha a szomszédos országokhoz képest nézzük a magyar szereplést. A tágabb értelemben vett régióból csak a két 40 milliós országnak, Lengyelországnak és Ukrajnának van kétszámjegyű éremgyűjteménye Párizsból, de még így is jócskán elmaradnak a magyar sportolók által összehozott éremszámtól. A hazánkkal lakosságszámban egy kategóriába eső Csehország és Ausztria mindössze 5-5 éremre volt képes.
Ezt is ajánljuk a témában
Tizenkilenc érem története egyetlen videóba fűzve!
Az olimpiára utazó magyar sportolók létszámának szempontjából is remekül sikerült a párizsi ötkarikás világesemény, legutóbb a 2004-es athéni olimpián voltunk ennél többen, amelyen szintén megfordult mindkét kézi- és vízilabda-válogatottunk – ez az akkori létszámot is megdobta.
Magyarország továbbra is globális sportnagyhatalom, a világ 95. legnagyobb népességű országaként tizennegyedikek lettünk az olimpia éremtáblázatán
– írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook-oldalán hétfőn.
Az olimpia érmek és a pontszerző helyezések tekintetében is a büszkeség jut az ember eszébe,
az évezred második legeredményesebb olimpiáját zártuk, mindössze egyetlen bronzéremmel maradtunk le a tokiói szereplés mögött (20).
Legutóbb az 1996-os atlantai olimpián szereztünk ennél több érmet, akkor 21-ig jutottunk. Négy év múlva visszatér a sportágak ünnepe a tengerentúlra, 2028-ban Los Angelesben lobban fel a láng, ott ahol legutóbb 1984-ben rendeztek ötkarikás játékokat, de arról politikai okok miatt lemaradtunk...
Mint arról beszámoltunk, népességarányosan Magyarország a nyolcadik helyen zárt az olimpián, és ezzel az európai országok között az első helyen végzett! A régiónkban Horvátország és Szlovénia is Magyarország mögött végzett. Érdekesség, hogy a hagyományos éremtáblázat élén álló Egyesült Államok és Kína lakosságarányosan még az első húszba sem került be!
Ezt is ajánljuk a témában
A hagyományos éremtáblázat élén álló Egyesült Államok és Kína lakosságarányosan még az első húszba sem került be.
Összesítésben azonban remekül zártak az amerikaiak, akik az évek során következetesen uralják a játékokat, az Egyesült Államok az olimpia történetének legsikeresebb országává vált, összesen 2764 éremmel! A Team USA ezúttal is megelőzte Kínát az érmek számában, aranyak tekintetében mindkét nagyhatalom 40-nel zárt, az ezüstök és a bronzok tekintetében viszont magasan nyertek a következő olimpia rendezői. Az amerikai dominanciát jelzi, hogy az 1992-es barcelonai olimpia óta csak egyszer, épp a 2008-as pekingi játékok során szorultak le a dobogó legfelső fokáról.
Kína egyedül hazai pályán volt legyőzhetetlen az aranyakat tekintve – de éremből ott is az Egyesült Államok gyűjtötte a legtöbbet.
Minden idők összesített, az 1896-os athéni olimpia óta íródó éremtáblázatában szintén a Team USA áll az élen, megelőzve a most „eltiltott” Oroszországot (a Szovjetuniót is beleértve) és Németországot (az NDK és az NSZK érmeit együttesen beleértve). Ebben az összevetésben Kína a negyedik. Magyarország pedig szenzációs szereplésének köszönhetően a kilencedik!
Ezt is ajánljuk a témában
A némi meglepetésre a legjobb 4 közé került amerikaiak a csoportkörben elkapták a horvátokat. Nem csupán az öt olimpiai újoncunknak lett volna fontos, hogy érmet szerezzen. Drámai küzdelemben és végjátékban maradtunk alul...
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.
Az asztaliteniszező a párizsi magyar küldöttség ötödik érmét szerezte, két arany és egy ezüst után a második bronzot.