Kár temetni a magyar rövidpályás gyorskorcsolyát: két Európa-bajnoki érem a bizonyíték!
A Liu testvérek távozása után a nők vették át a vezérszerepet a sportágban.
Az utolsó szalmaszálba belekapaszkodó ázsiaiak meglepték a magyar csapatot, amelyet Tokióban le is győztek. Párizsban felpörögtünk, elértük az elsődleges célt!
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt
***
Az öt tagú csoport egyetlen pont nélküli csapata, Kína csak egy győzelemmel tarthatta életben reális továbbjutási reményét az utolsó fordulóra. A mieinknek a hollandok elleni vereség és Kanada ellen biztosan, 5 góllal megnyert mérkőzés után egyszerű volt a képlet: ha nyernek Mihók Attila és Cseh Sándor lányai, bejutnak a legjobb 8 közé. A 3 pont azért is lett volna különösen fontos, hogy a keresztjátékban elkerüljük a nagyágyúkat...
Meglátszott a kezdésen, hogy négy napja ugrott medencébe legutóbb csapatunk.
130 másodperc alatt 2-0-ra ellépett az ellenfél, Huan, majd Xuan Wang is átlötte a magyar védelmet és Magyari Alda kapust.
Szilágyi Dorottya, szintén távolról szerezte az első gólunkat (1-2), neki Zhang, később Keszthelyinek Zhang válaszolt (2-4). az első negyed végén emberelőnyből Faragó Kamilla is betalált, szépen, pontosan helyezett a jobb sarokba (3-4).
A második felvonásban újra előjött a rémálmunk: Lu és Zhang mattolta kapusunkat, akinek éles szögből, a hóna alatt is betalált az ellenél (3-6). Riadót fújtak a lányok, Faragó Kamilla, Vályi Vanda és Szilágyi Dorottya is gólt lőtt, egyenlítettünk (6-6). Deng fórból visszavette a vezetést,
Keszthelyi Rita értékesített egy büntetőt, első számú centerünk, Parkes Rebecca akciógóljával először álltunk jobban (8-7)!
A nagy, de valójában csupán 3 perces szünet után nekünk sikerült egyről a kettőre lépnünk, Vályi Vanda jobb hátsóból suhintott a rövid sarokba (9-7). Magyari Alda a kilencedik kapura menő lövésnél bemutatta a második védését, csapatkapitányunk, Keszthelyi Rita csatlakozott a kétgólósok táborához (Vályi, Szilágyi, Faragó), először vezettünk mi hárommal (10-7).
Kettős emberelőnybe került Kína, nagyon beszorultunk a kapunk előterébe, meg is találta a rést közelről Deng, aki az első triplázó lett ezzel (10-8). Xia Chen is aktivizálta magát, Garda Krisztina kiállítása után védhetetlenül lőtt a bal felső sarokba, egy percen belül egyre olvadt az előnyünk (10-9).
Pánikot nem okozott, szilágyi Dorottya a következő támadásból megszerezte a harmadik gólját, jó védekezést követően Parkes újabb ötméterest harcolt ki, gólhelyzetben megfogták a kezét. Keszthelyi Rita az éledező szurkolók hangorkánja közepette simán pattintott a jobb felső sarokba, visszaállt a három gólos differencia (12-9). Mi az állásnak, a közönség annak örült, hogy jött a hír: Léon Marchand megszerezte a negyedik aranyérmét a párizsi olimpián – 200 méteres vegyesúszásban, olimpiai rekorddal!
Az utolsó 8 perc is magyar találattal indult: Keszthelyi Rita ismét biztos kezű büntetőlövőnek bizonyult, már 5 gólnál tartott, négy lett a differencia (13-9). Nem volt megállás, Lu találata után Keszthelyi hatodszor villant, Garda Krisztina is eleresztett egy kemény bombát (15-10).
Nem volt vége a Keszthelyi-shownak: lefordulás végén lőtte saját maga 7. (9 kísérletből), csapatunk 16. gólját (16-10).
Időt kért Kína, gólt is szerzett, Lu harmadszor köszönt be, de Garda Krisztináé volt az utolsó szó.
A végeredmény: Magyarország – Kína 17-11
Ezzel biztossá vált a továbbjutás. Vasárnap a csoportot vezető Ausztrália ellen zárja a csoportkört a magyar női vízilabda-válogatott, amely – ha Hollandia nem botlik Kína ellen – a csoport második helyéért küzdhet meg az óceániaiakkal. A tét annál is nagyobb lesz: a kérdés, ki kerüli el a negyeddöntőben a címvédő Amerikai Egyesült Államokat...
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Nincs leállás: az elmúlt hétvégén három aranyérem volt a termés.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.