Így búcsúzott a Liu testvérektől Orbán Viktor
A miniszterelnök elbúcsúztatta a sportpályafutásukat Kínában folytató igazoló korcsolyázókat.
Felejtethetetlen pillanatok és emlékek elevenednek meg. Két jó válasz is létezik. Mutatjuk, mikről nevezetes ez a dátum!
„Már 6 éve... de mintha csak tegnap lett volna! Minden percére tisztán emlékszem... Örök emlék!!!” – írja az egyik hozzászóló az egykori sajtófőnök friss bejegyzése alatt. 2018. február 22-én szerezte meg Magyarország első téli olimpiai elsőségét a férfi gyorskorcsolyaváltó.
A Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor összeállítású magyar csapat fantasztikus versenyzéssel, olimpiai csúccsal aranyérmet szerzett a férfi 5000 méteres döntőjében a phjongcshangi téli olimpián.
Ez volt a magyar sport 177. olimpiai aranya, de az első, ami télen született.
Azóta Tokióban 6 nyári arannyal gazdagodtunk, s a váltó is darabokra hullott. Előbb Knoch Viktor vonult vissza, majd Burján Csabát zárták ki a csapatból Kínára tett sértő megjegyzése miatt, s a visszatérése nem sikerült. A Liu testvérek pedig – követve edzőjüket, Csang Csing Linát – Kínát választották, s immár az ázsiai ország színeiben versenyeznek. A tavalyi világbajnokságon még nem vettek részt, de a kínai bajnokságon és válogatón már letették a névjegyüket, a világkupákon pedig már érmeket nyertek „új” hazájuknak.
2022-ben ugyan nem tudta megismételni a sikerét az átalakult férfiváltó, a Liu testvérek John-Henry Kruegerrel és Nógrádi Bencével kiegészülve a hatodik helyen értek a célba.
Liu Shaoang viszont újabb magyar sporttörténelmet írt: 500 méteren megszerezte az első egyéni olimpiai bajnoki címet Magyarországnak.
Először zárt egynél több medállal hazánk a téli játékokon, mert Pekingben az ifjabbik testvérnek egy bronz jutott 1000 méteren. Szintén soha nem látott bravúrt vitt véghez vegyesváltónk, amely Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, John-Henry Krueger összetételben a 3. helyen, dobogón végzett.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök elbúcsúztatta a sportpályafutásukat Kínában folytató igazoló korcsolyázókat.
Ezt is ajánljuk a témában
A Magyarország színeiben olimpiai- és világbajnok, immár kínai válogatottként versenyző és remeklő rövidpályás gyorskorcsolyázók nem lettek esküdt ellenségek. Nyilatkozik Liu Shaoang.
Február 22-e az első téli olimpiai aranyérmünk mellett arról is nevezetes, hogy ekkor ünnepeljük a Magyar Parasport Napját 2018 óta. 1970-ben ezen a napon alapították meg a testi fogyatékossággal élők első hazai bázisát, a Halassy Olivér Sport Egyesületet. Hat év elteltével az asztaliteniszező, Tauber Zoltán megszerezte az első paralimpiai bajnoki címünket, s azóta a teljesség igénye nélkül a Becsey János, Pásztory Dóra, Vereczkei Zsolt, Szekeres Pál, Sors Tamás, Krajnyák Zsuzsanna, Kiss Péter Pál fémjelezte generációk összesen 38 arany-, 55 ezüst- és 67 bronzérmet gyűjtöttek. A jeles alkalomból országszerte tartott programokon az érdeklődők, köztük általános iskolás diákok testközelből megismerhetik a kerekesszékes, látássérült, mozgásukban korlátozott emberek által magas színvonalon űzött sportágakat. Idén a Budapesti Honvéd Sport Egyesület volt a központi rendezvény házigazdája.
„A Magyar Parasport Napja valójában a lelki és a szellemi akadálymentesítésről szól. Ezen a napon segítünk lerombolni azokat az esetleges akadályokat, amelyek az emberekben fellelhetők a fogyatékkal élőkkel kapcsolatban”
– emelte ki Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke az eseményt népszerűsítő sajtótájékoztatón. Magyarország eddig 17 kvótát szerzett a párizsi paralimpiára, ugyanakkor a kvalifikációs időszak végére – a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság hivatalos becslései szerint – ez a szám akár az 50-et is elérheti.
Ezt is ajánljuk a témában
Konkoly Zsófia szívesen megosztja a történetét, de még mindig zavarja, ha megbámulják. Lapunknak elmesélte, hogyan viszonyulnak hozzá mint fogyatékossággal élőhöz, és mit tesz a parasport népszerűsítéséért.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás