Íme a 16 éves csodagyerek kozmikus futása, akit Usain Bolt utódjának tartanak (VIDEÓ)
Hüledezik az egész világ, hogy ennyire fiatalon milyen időeredményekre képes 100 és 200 méteren az ausztrálok sprintere, Gout Gout.
A budapesti atlétikai vébé programjának leginkább várt versenye a 100 méteres síkfutás. Eldől, ki a világ leggyorsabb embere, és bemutatkoznak a világ leggyorsabb női futói.
Minden atlétikai világbajnokság és olimpiai program egyik legérdekesebb versenyszáma, amikor bemutatkoznak a százas sprinterek, és mindenki azt latolgatja, ki hogyan időzíti a formáját.
A világ idei legjobb eredményével érkező brit Zharnel Hughes edzője nem más, mint a legendás Usain Bolt egykori mestere.
Egy gyengébb előfutamban kevés is elég volt tőle, hogy biztos helyen elődöntős legyen. Nem is a startpisztolyra rajtolt, hanem szinte a többiek reakciójára. Annyi azonban mindenképp kiderült, hogy veszteni nemigen vesztett a formából, 9.63-at tudott idén.
Ez az eredmény tavaly világbajnoki címet ért volna, de kérdés, hogy bírják Hughes idegei, amik sokszor hagyták már korábban cserben.
A legutóbbi két világbajnok amerikai.
A négy évvel ezelőtti bajnok, 60 méteren közel verhetetlen Colemannak az a kérdés, hogy mennyire bírja a végét. A címvédő Fred Kerleynél épp ennek fordítottja igaz: végsebessége hiába elképesztő és stabil, ezúttal a harmadik elődöntőből 10.02-nem jutott a fináléba.
A kenyai Omanyala, az év talán legstabilabb vágtázója,
akár az első afrikai győztese is lehetne a számnak, de a BBC vezető szakértőjeként dolgozó Michael Johnson úgy érzi, hihetetlen izomzata mellett problémás a technikája, kérdés, hogy pusztán az erő elég-e a világ tetejére.
Az előfutamok legmeggyőzőbb teljesítményét az amerikai Noah Lylestól láttuk. Minthogy ő a kétszáz méter uralkodója, szükségszerű, hogy a száz végén nagyon jöjjön. De ez a forma egy 100-as aranyat is érhet Lylesnak. Amit korábban a rajtja ellehetetlenített, de úgy tűnt az előfutamban, kitanulta egy százas szintjén is.
A két amerikai mindenesetre nem fogta vissza magát a sajtótájékoztatón:
Ez a meccs már nem jön létre, de azért izgalmas döntő lehet ezzel a mezőnnyel:
Nem teljesen a semmiből, de váratlanul becsatlakozhat a legjobbak harcába egy jamaikai 22 éves srác, Oblique Seville is. Megverte a futamában az uralkodó világbajnokot, 9.86-tal beállította az egyéni csúcsát, és legjobb idővel van ott az elődöntőben. Nem úgy tűnt, hogy mindenét ellőtte, de az egyéni csúcstól igen nehéz már továbblépni.
A férfi 100 méteres döntőt 19:10-kor rendezik a Nemzeti Atlétikai Központban.
A vasárnapi délelőtti programban bemutatkoztak a világ leggyorsabb női is. Itt már a szezon alapján tisztább volt a kép, cserébe viszont nem sok új derült ki.
A hatodik vébécímére hajtó Shelly-Ann Fraser-Pryce továbbra is a fejében bízhat, hogy beállítja Szergej Bubka rekordját az egy számban megnyert világbajnoki címek tekintetében.
Nála jobban senki nem kezeli a nyomást a mezőnyben, és ebben sportágak és nemek közötti összehasonlításban is kiemelkedő. Kérdés, hogy egy térdsérüléssel hátráltatott szezonban tud-e csak a fej dönteni.
Két legnagyobb kihívója a jamaikai honfitárs, Shericka Jackson,
aki bár a 200-at tartja még mindig első számának, a világranglistát vezeti idén a királyszámban is. Annak ellenére, hogy kétszer is kikapott
a legjobb amerikaitól, Sha’carri Richardsontól, a harmadik nagy esélyestől,
akinek viszont még sosem láttuk a nyomástűrését, mert magánéletbeli óvatlanságok (például marihuánával enyhítette az édesanyja elvesztése feletti gyászát) miatt eddig minden világversenyről lemaradt.
A vasárnap délelőtt legcsodálatosabb híre, hogy az országos csúcstartó Takács Boglárka elődöntőbe jutott 100 méteren. Ott lesz hétfőn a kivilágított pályán, a világ legjobbjai mellett.
És még van tartalék a futásában: az egyenes ági elődöntős kvalifikációjához nem volt szüksége a legjobb eredményére.
Az elődöntőket és döntőket hétfőn rendezik, 20:35-ös és 21:50-es kezdéssel.