Magyarország nyerésre áll! – Fürjes Balázs a Mandinernek
A budapesti atlétikai világbajnokság szervezőbizottságának társelnökével félidőben értékeltük az atlétikai vébét és sok minden mást.
Olyan, a sportághoz kötődő rekord is született a budapesti atlétikai vb alatt, amit egyetlen atléta sem fog tudni megdönteni soha. A csúcsot egy sportújságíró állította fel, itt vannak a hihetetlen részletek.
Ilyen rekordja senkinek nincs, és vélhetően már nem is lesz: Olaf Brockmann osztrák sportújságíró, a Kronen Zeitung munkatársa abszolút rekorder lett. Mind a tizenkilenc szabadtéri atlétikai világbajnokságon részt vett újságíróként, illetve az összes, vagyis mind a 18 fedett pályás világbajnokságot is végigtudósította a híres tollforgató.
Brockmann ráadásul ezer szállal kötődik Magyarországhoz, mivel felesége, Zita magyar, és egyik lánya is itt él Budapesten, magyar férjével.
„Lenyűgözve nézem a budapesti világbajnokságot! Nekem elhihetik, mert láttam az összeset, hogy a magyar rendezésű vb vélhetően minden idők talán legjobbja lesz, amikor majd véget ér” – nyilatkozta a Mandinernek Brockmann.
Az idén 99 éves Nemzetközi Sportújságíró-szövetség, az AIPS (International Sport Press Association) immár hagyományosan nagy erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy elismerje a rutinos, egy adott sportág iránt leginkább elkötelezett kollégák munkáját.
Így a Budapesten jelenleg is zajló atlétikai világbajnoksághoz kötődően már a tizennegyedik alkalommal rendezte meg azt a „Journalists on the Podium” vagyis a „Újságírók a pódiumon” elnevezésű díjátadót, amelynek ezúttal a Ludwig Múzeumban helyet kapó olasz atlétikai szövetség otthona, a Casa Italia kínált méltó helyszínt.
A világ minden tájáról összesen 63 újságírót díjaztak, olyanokat, akik pályafutásuk során legalább tíz szabadtéri atlétikai vb-ről tudósítottak eddig. Az idei a 19. világbajnokság díjazottjai között Olaf Brockmann mellett még egy kanadai fotós, az Athletics Canada munkatársa, Claus Andersen volt jelen mind a 19 szabadtéri vb-n, de nála a fedett pályás atlétikai vb-ket tekintve nincs meg a rekord.
Az AIPS olasz elnöke, Gianni Merlo – aki maga is 18 vb-n dolgozott atlétikai szakújságíróként – roppant fontosnak tartja ezt a rendezvényt.
„Kollégák, most végre pár percre rátok is vetül egy kis reflektorfény, olyasmi, amihez nem vagytok hozzászokva, hiszen mindig az atlétikai igazi sztárjait ünneplitek a tudósításaitokban” – fogalmazott az eseményen.
A díjátadón ott volt az atlétika két legendája, hiszen a férfi magasugrás – mindmáig – világcsúcstartója, az olimpiai és világbajnok kubai Javier Sotomayor is gratulált a sportújságíróknak, de megjelent Nawal El Moutawakel, az első afrikai nő, aki valaha olimpiát nyert. Ő az, aki 1984-ben a 400 méteres síkfutásban diadalmaskodott, s Marokkó sportminisztere is lett.
Szöllősi György, az MSÚSZ elnöke és Novotny Zoltán a Magyar Sportújságírók Szövetségének tiszteletbeli elnöke is megtisztelte jelenlétével az eseményt, illetve Fürjes Balázs, az atlétikai világbajnokság rendezésének társelnöke, aki külön kiemelte a sajtó fontosságát:
Megtiszteltetés, hogy itt vannak. Először a sportolók, másodszor a szurkolók, harmadszor a média – ez az a három csoport, amely lehetővé teszi a sikeres versenyrendezést.
Önök fontos részét képezik a világbajnokságnak, és hálás vagyok, hogy találkozhatok az atlétikai világbajnokságok történetének leghűségesebb újságíróival” – nyilatkozta Fürjes – akivel a világbajnokságot félidőnél értékelő interjúnkat itt olvashatják –, majd beszédét egy megemlékezés követte, amelyben a néhai kitűnő magyar sportújságíró és egykori atléta, illetve a nemzetközi atlétikai szövetséget, az akkori IAAF-et és az AIPS-t is főtitkárként irányító Gyulai István fiai, Gyulai Miklós, a vb másik társelnöke és a MASZ elnöke, és Gyulai Márton, a vb szervezőbizottságának társigazgatója vehetett át elismerést édesapjuk örökségének folytatóiként.
Ezt is ajánljuk a témában
A budapesti atlétikai világbajnokság szervezőbizottságának társelnökével félidőben értékeltük az atlétikai vébét és sok minden mást.
Beszédükben ők is elmondták, hogy a már eddig is hatalmas sikereket bezsebelő budapesti atlétikai világbajnokság valójában édesapjuk megvalósult álma.
A 63 világhírű kolléga között hat magyar médiaszakember is elismerő oklevelet kapott, a díjátadásban Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke és az AIPS Europe alelnöke is segédkezett, együtt Csisztu Zsuzsával, a Mandiner Sport rovatvezetőjével, az AIPS alelnökével, aki az esemény műsorvezetője is volt.
Havas Judit 14 világbajnokságon dolgozott, míg Csinta Samu erdélyi újságíró, a Nemzeti Sport állandó publicistája, valamint Szabó Gábor 12 vb-ről tudósított. Rajtuk kívül Zádor Pétert (11), Deák Horváth Pétert (10) és Szalay Pétert (10) díjazta a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség.