„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
A Siklósi Gergő, Koch Máté, Nagy Dávid, Andrásfi Tibor összetételű magyar férfi párbajtőrcsapat negyedik helyet szerzett a kairói vívó-világbajnokságon. Bár érem nem jár érte, a jövőre nézve ez a legértékesebb helyünk az idei vébén.
A párbajtőr az a fegyvernem, ahol a tusokat a fizikai valóságban picit is tájékozott laikus legalább a felszínen rögtön megérti. Nincsenek szabályok a támadásra való jogot illetően, mint a kardban és a tőrben; a feladat legalább elvileg egyszerű.
A minden további nélkül működő egyetlen lényeges szabálynak köszönhetően ez a legelterjedtebb vívó fegyvernem. Ha egy gyerek gyors reflexszel és pontos térérzékkel és sima idegrendszerrel és jó stratégia-szimattal (és-és-és...) születik ma már bárhol a világon, világklasszis párbajtőröző lehet belőle. Bizonyítékként álljon mondjuk Rubén Limardo, London olimpiai bajnoka és az idei budapesti Grand Prix lenyűgöző győztese. Venezuelai.
Ennek megfelelően a mindenkori párbajtőr mezőny a legtömöttebb. A világranglista első két csapata már nem is európai. A négy hete egymással még Európa-bajnoki elődöntőt vívó Izrael és Dánia az éppen zajló kairói vívóvilágbajnokság csapatversenyén még a legjobb 16 közé sem jutottak.
Ellenben a Siklósi Gergő, Koch Máté, Nagy Dávid, Andrásfi Tibor összetételű magyar csapattal, amely a mai napon negyedik helyet szerzett – a negyeddöntőben az Imre Géza kárára egyéni olimpiai bajnok Parkkal felálló Koreát legyőzve, majd a világbajnoki címét végül megvédő Franciaországtól és az uralkodó olimpiai bajnok Japántól kikapva az elődöntőben illetve a bronzmeccsen.
olimpiai bajnoki címre is van esélyükPárizsba viszont előbb ki kell jutni, és ehhez egy nagyon szilárd kiindulási alap a mai vébé-negyedik hely. Miután az előző olimpáról lemaradtak csapatban, nagyon hátulról kezdték meg a ma lezáruló idényt a világranglistán. Általában már a legjobb nyolcért is kiélezett asszót kellett vívni. A Tokióban kiesett pontok jelentette nagy hátrányt a csapat a mai világbajnoki negyedik helyével behozta; egyenesbe jöttek a jövő tavasszal kezdődő kvalifikációs sorozat előtt.
A tokiói olimpia minden egyes férfi párbajtőr-csapatmeccsét a papíron alacsonyabban jegyzett fél nyerte. A negyeddöntőtől az aranymeccsen át az összes helyosztóig. A végén a házigazdaként harci tűzben izzó Japán története első vívó aranyát szerezte meg. A tanulság: ott kell lenni az olimpián, majd mindenkinél jobban akarni.
Az elsőhöz fontos lépést tett ma a magyar csapat a negyeddöntőben. Az éremmeccsek utáni arcaik láttán pedig megnyugodhattunk: az akarással sem lesz baj.
Nyitókép: Andrásfi Tibor találata az elvesztett villágbajnoki elődöntőben az ellen a franciák ellen, akiket az olimpiai címhez vélhetőleg meg kell majd verni Párizsban. Fotó: Augusto Bizzi / FIE