Ez aztán az üzlet: hatalmas összeget kereshet a Fradi egykori játékosának köszönhetően
Három évvel átigazolása után is jelentős anyagi hasznot hozhat volt klubjának Myrto Uzuni.
Tegnap éjfélkor zárult a nemzetközi futballpiac téli átigazolási szezonja (a magyar labdarúgásban ez a dátum február 15.), és az egyik legjelentősebb transzfer a Ferencváros albán támadójának értékesítése volt. Egy nem mindennapi transzfer kulisszatitkai...
Vámos Tamás írása
De lapozzunk kicsit vissza a nem is olyan távoli múltba, már csak azért is, hogy lássuk: egy átlagosnál jobb képességű futballista felfedezése, mentorálása igenis jó üzlet!
Myrto Uzunit 2017-ben (ekkor hősünk még csak 22 éves volt) a jó nevű albán élcsapat, a Laci szerződtette a helyi Apolóniától – mindössze 20 ezer euórért! Bő egy év alatt meg is szolgálta az árát, és 2018. augusztus 31-én – pályafutása során először – idegenlégiósnak állt, a horvát Lokomotíva Zagreb szerződtette. A Laci vezetői elégedetten dörzsölhették a tenyerüket, hiszen a négyéves kontraktus fejében 350 ezer eurót kaptak – tehát majdnem hússzoros haszonnal adták el az albán futball egyik legnagyobb tehetségét.
Uzuni azonban nem töltötte ki a teljes időt, hiszen a Ferencváros játékosmegfigyelő hálózata lecsapott rá (az albán fiú a Lokomotívában 34 tétmérkőzésen 12 gólt szerzett, és hét gólpasszt adott) és a lehető legrövidebb időn belül szerződtették, a magyar bajnok 2020. július 17-én jelentette be, hogy leigazolta őt. A vételárat nem hozták nyilvánosságra, de albán és magyar források is 1,5 millió euró körüli összeget emlegettek.
Az elmúlt másfél év pedig fényesen igazolta, hogy a Ferencváros remekül járt Myrto Uzunival,
aki 76 tétmérkőzésen 41 gólt szerzett, első idényét 15 góllal és hat gólpasszal zárta, és cseppet sem mellékesen a szurkolók a csapat legjobbjának is megválasztották. A tavalyi Bajnokok Ligája-selejtezőkön 8 mérkőzésen négyszer volt eredményes, az Európa Liga csoportkörében öt találkozón két találat fűződik a nevéhez, a Magyar Kupában pedig az egyik legemlékezetesebb találkozóját a Hatvan ellen játszotta, a 9-0-s sikerhez nem kevesebb, mint hat találattal járult hozzá – ilyen teljesítményre idősebb Albert Flórián óta senki nem volt képes a Fradiban.
Az elmúlt napokban felpörögtek az események Uzuni körül, az már sokat sejtetett, hogy bár a Puskás Akadémia elleni mérkőzést végigjátszotta, az Újpest elleni derbin már a meccskeretbe sem jelölte Sztanyiszlav Csercseszov.
Ekkor már ugyanis tudni lehetett, hogy a spanyol bajnokság 14. helyén álló Granada komoly ajánlatot tett érte, a megállapodás rövid időn belül meg is köttetett, majd nyilvánosságra került, hogy Myrto Uzunit három és fél évre, 2025 júniusáig szerződtette új klubja, amely 4 millió eurót fizetett a Ferencvárosnak;
a magyar bajnok így másfél év alatt közel milliárdos haszonnal adta tovább egyik legértékesebb játékosát.
A Fradi sportigazgatója, Hajnal Tamás az üzlettel kapcsolatban a következőket nyilatkozta a közszolgálati sportcsatornán:
„Ez a megállapodás nem csak a Ferencvárosnak, hanem a teljes magyar labdarúgásnak egy hatalmas siker, hiszen az egyik topligába, a spanyol élvonalba tudtunk eladni egy játékost. Körülbelül egy hete kezdett komolyabban érdeklődni a Granada Myrto után, majd érkezett egy ajánlat, de innen kezdve is egy hosszú és göröngyös út vezetett odáig, hogy hétfőn este sor kerülhetett a szerződés aláírására. Amellett, hogy örülünk a megállapodásnak, nem is volt könnyű a döntés, hiszen tisztában voltunk azzal: Uzuni távozásával egyértelműen gyengül a csapat, mivel mi nem tudunk az La Ligából igazolni. Persze, sok minden körülményt figyelembe kellett venni: az anyagiakon túl azt is, hogy ez a játékos karrierjében is egy óriási előrelépés. Tehát összességében azt kell mondjuk: a klub és a játékos szempontjából is ez egy megfelelő pillanat volt!"
A legdrágábbak…
Érdekesség, hogy ezzel a transzferrel Myrto Uzuni az NB I minden idők második legdrágábban eladott futballistája lett. Lássuk az első öt helyezett labdarúgót:
Muhamed Besic (Ferencváros – 4,8 millió euró): A bosnyák szűrő 2014-ben négy és fél millió euróért igazolt az Evertonhoz, az már más kérdés, hogy onnan – több kölcsönjátékot közbeiktatva – ingyen térjen vissza a magyar rekordbajnokhoz. Besic a szigetországi kaland során 42 mérkőzésen lépett pályára a Premier League-ben és 56 alkalommal az angol másodosztályban.
Myrto Uzuni (Ferencváros – 4 millió euró): Hétfő este vált hivatalossá az albán szélső klubváltása, érdekesség, hogy ha a Granada vezetőedzője, Roberto Moreno is úgy gondolja, Uzuni a Puskás Akadémia után vasárnap este 21 órakor a Real Madrid ellen léphet pályára, a Bernabeu stadionban debütálhat új csapatában…
Németh Krisztián (MTK – 3 millió euró): 2008-ban került az akkor mindössze 19 éves Németh Krisztián a Liverpoolhoz, ám ahogy az várható volt, nem tudott megragadni az egyik legnagyobb angol klubnál, de innen indulva is igen kalandos, több országot és földrészt érintő karriert futott be. 13 évvel az angliai transzfer után – a hírek szerint minimálbérért – hazaigazolt a Debrecenhez, ahol fél év után szerződést bontottak vele…
Vancsa Zalán (MTK – 3 millió euró): Az MTK fiatal tehetségének szerződése szintén e hét hétfőn vált teljesen hivatalossá. Zalánt a Manchester Cityhez tartozó cégcsoport szerződtette, ám a 17 éves tehetség nyárig a Hungária körúton marad, majd a belga másodosztályú Lommel együttesében folytatja pályafutását. Érdekesség, hogy a támadó édesapja, Vancsa Miklós sem ismeretlen a magyar futballban, hiszen a Debrecen, az MTK, a Csepel és a Videoton színeiben 291 élvonalbeli mérkőzésen szerepelt, visszavonulása után előbb a Kecskemét, majd évekig a Vasas klubvezetőjeként dolgozott, jelenleg az MTK játékos-megfigyelője.
Dzsudzsák Balázs (DVSC – 2.5 millió euró): Az utóbbi évek egyik legjobb magyar futballistája - válogatottsági csúcstartója (108) - csupán a lista ötödik helyére tudott felkapaszkodni. Debrecenből indulva 21 évesen 2,5 millió euróért lett a PSV Eindhoven labdarúgója, az már más kérdés, hogy a PSV három év után 14 millió euróért passzolta tovább Dagesztánba, az Anzsi Mahacskala együttesének...
Nyitókép Myrto Uzuni a Ferencváros komoly értéke - volt... Fotó: MTI/EPA Valdrin Xhemaj