Dánia ráfizetett a „sunnyogásra”: Svédország-Spanyolország lesz az Eb- döntőben!

2022. január 28. 23:48

Amilyen izgalmas volt az elmúlt bő két hét a kézilabda Európa-bajnokságon, olyan feszült volt az utolsóelőtti játéknap is. Három nagy tétre menő találkozót vívtak ez egyetlen megmaradt helyszínen, Budapesten.

Edvi László

Délután a két csalódott csapat csapott össze az ötödik helyért, melynek ezúttal különlegesen nagy tétje volt. Ugyanis

a győztesnek  nem kell selejtezőt játszani a következő világbajnokságért

, és ez mostanában nagy érték.

Az egyébként jobb Norvégia szinte végig vezetett, de a szerdai dán-francia alakulástól zabos izlandiak mindenképp’ nyerni akarták. Majdnem sikerült nekik! A norvégoknak köszönhetően. Ugyanis döntetlennél a kor buta szokásának megfelelően kapusokat lehozva támadtak a győztes találatért, aki mer, az nyer, elven. A mondás ezúttal úgy módosult, hogy

aki mer, az legalább nem kap ki.

Elhibázták a támadást, és az izlandiak megcélozhatták az üres kapujukat. Ám egy picit tévedtek. A hosszabbítás 10. percének végén viszont a norvégok megszerezték a győztes gólt (hat a hat ellen), igaz kellett egy kis videózás, hogy időn belül ment- e be a labda, vagy nem, de a technika az előbbi mellett döntött.

Az izlandi Ymir Gíslason (b) és a norvég Endre Langaas a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság 5. helyéért játszott Norvégia - Izland mérkőzésen a budapesti MVM Dome-ban 2022. január 28-án. Norvégia 34-33-ra győzött. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Az első elődöntőre a spanyolokat „választó” dánok érkeztek, és az első félidő az etikailag nem éppen támadhatatlan döntésüket támasztotta alá. Ám  mérkőzés háromnegyedénél a spanyolok átvették a vezetést, és ők olyanok, hogy

2-3 gólos előnyt a világ minden válogatottja ellen meg tudnak tartani

, ha nagy a tét. Ez történt ezúttal is, és a dán drukkereket nem számítva mindenki kárörvendően konstatálta, hogy Mikkel Hansenék csak a bronzéremért játszhatnak vasárnap. Maga a "gólgép" is csődőt mondott, egyébként sem volt túlzottan jó Eb-je, de szokása szerint sokat vállalt. Azt meg majd vélhetően csak a visszavonulása után egy talk-showból fogjuk megtudni, hogy  ő, a kapitánya, vagy még magasabb színtű elöljáró szerette volna, hogy szerdán Dánia kikapjon Franciaországtól- Az ötlet nem jött be. Hansenék elbukták az elődöntőt!

A dán Mikkel Hansen a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság elődöntőjében játszott Spanyolország - Dánia elődöntőn. Ő sem tudott segíteni Dánián. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A harmadik helyért Franciaország lesz a dánok ellenfele, ugyanis a második elődöntőt a „keljfeljancsihoz” hasonlóan  mindig talpra álló Svédország nyerte. Méghozzá egy szenzációs egyéni teljesítménynek köszönhetően. A franciák remekül kezdtek, meg is léptek, 3-4 góllal, és

ekkor jött a "bab is hús" effektus

. Vagyis azt hiték, hogy ekkor már a vizen is tudnak járni. és úgy próbálták növelni a különbséget, hogy a kapusuk helyett is mezőnyjátékossal támadtak. Sokkal nagyobb árat fizettek, mint a norvégok az 5.helyért vívott meccsen. Andreas Palicka kapus háromszor egymás után hárított, és mindhárom védése után betalált az ellenfél üresen hagyott kapujába. Ha azt mondjuk, hogy kimondottan buta az, aki kétszer egymás után ugyanabba a folyóba lép,akkor mit kell mondani arra, aki

ezt háromszor is megteszi?

Svédország utólérte Franciaországot, a meccs akkori szakaszában a góllövőlistát a kapus vezette.

Jópofa!

A svéd Andreas Palicka kapus, az óriási védési mellett három gólt is lőtt. Ez döntött! Fotó:MTI/Illyés Tibor

A szünetre háromgólos előnnyel mentek a skandinávok, és ezt az 59. percig magabiztosan őrizték. 40 másodperccel a vége előtt kétgólos előnynél kezükben volt a labda, vagyis eldőlt. Mégis, ha egy kicsit más a bírói felfogás, akkor döntetlen , és az ezzel járó hosszabbítás lett volna. Ugyanis feljöttek a franciák egy gólra, és ekkor is megszerezték a labdát. Két földöntúli bravúrt mutatott be Palicka, de

egyik esetében sem lett volna meglepő, ha hetest kapnak a gallok!

Az biztos, hogy sokat fognak még erről a meccsről is beszélni, ahogy az elmúlt két hét találkozóinak többségéról.

Kár, hogy már csak két mérkőzés van hátra az Európa-bajnokságból!

A nyitóképen: A spanyol válogatott tagjai ünneplik győzelmüket a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság elődöntőjében játszott Spanyolország - Dánia elődöntő végén a budapesti MVM Dome-ban 2022. január 28-án. Spanyolország 29-25-re győzött.

MTI/Illyés Tibor

Összesen 7 komment

Kétes
2022. január 31. 11:34
Sportisten igazságot tett. A dánok és a franciák eldönthetik melyikük is a jobb.
olajfa1
2022. január 31. 11:33
Nagyon szuper, élvezetes meccsek voltak! no és nagyon magas színvonalúak is voltak!
Takita
Nagyszerű mérkőzések voltak. A spanyolok szuper profik. A svéd válogatott pedig : Palicka + a többiek. A budapesti aréna kitűnően vizsgázott eddig. Egyébként is nagyszerű.és szép építmény.