Nem kapta meg az Aranylabdát – az X-en reagált a Real Madrid támadója
Ezt írta: „Tízszer megcsinálom, ha kell. Még nem állnak készen erre.”
Messi: "Piszkált nagyon, hogy még nem sikerült gólt szerezni, de ennek most vége". Visszatekintő elemzésünk a Paris Saint-Germain - Manchester City Bajnokok Ligája rangadóról.
Szabó Balázs írása a Mandiner Sporton
A végső esélyesek összecsapása?
Mikor a nyári szünetben a szurkolók jobb híján különböző fantázia csapatok kereteinek kialakításával vagy éppen tippversenyek elkészítésével foglalták el magukat, vélhetően ennek a két csapatnak a játékosai szerepeltek a legtöbb összeállításban. Mi több, végső befutóként is sokan e két gárda közül voksoltak valamelyikre. Ez nem lehet véletlen, hisz olyan játékosok játszanak az egyik oldalon, mint a frissen igazolt Messi, vagy a már összeszokott Neymar-Mbappe páros, míg a másik oldalon az idei Eb-n berobbanó Grealish, De Bruyne vagy Sterling... a sort gyakorlatilag a végtelenségig folytathatnánk, eurómilliókban szinte biztosan.
Ezekkel az előjelekkel érkeztünk meg Párizsba a Bajnokok Ligája második fordulójára, mikor is a PSG fogadta a Manchester Cityt, mégpedig azzal a szándékkal, hogy revansot vegyen az előző szezonbeli elődöntőben elszenvedett vereségért.
Mauricio Pochettino a következőket nyilatkozta a mérkőzés előtt:
„Mindig különleges mérkőzésre számíthat az ember, ha a City az ellenfél, mivel ők az egyik legerősebb csapat évek óta Európában".
A mérkőzés további érdekessége, hogy Messi ismét találkozni készült korábbi edzőjével Josep Guardiolával, erről itt írtunk.
A PSG-re nem várt könnyű feladat, hiszen a manchesteri kékek bomba formában érkeztek Párizsba. Hétvégén éppen a tavalyi BL győztes Chelsea-t győzték le 1-0-ra idegenben, amivel második helyen állnak az angol Premier Leagueben, míg a Bajnokok Ligája előző körében egy gólgazdag találkozón 6:3-ra múlták felül hazai pályán Gulácsiékat. További érdekesség, hogy a Guardiola-féle City az elmúlt 17 idegenbeli Bajnokok Ligája mérkőzésből pont egy tucatot megnyert, háromszor játszott döntetlent és csak kétszert tudták legyőzni, míg a vendéglátók 12-szer fogadtak angol csapatot, s ezeken a találkozókon 4 győzelemre, 4 döntetlenre és 4 vereségre futotta idáig.
Habár az előjelek nem tűntek a legjobbnak párizsi oldalról, azért nekik sem lehetett sok okuk panaszra, hiszen a francia bajnokságban eddig nyolcból nyolc mérkőzést megnyertek az idei kiírásban. Igaz, hogy a Bajnokok Ligája előző körében csak döntetlenre végeztek a Brugge vendégeként, de az a remi betudható még a kezdeti összecsiszolódási időszaknak.
hiszen mind a két csapat törekszik a domináns, támadó futballra, ami az elért találatok számában is megmutatkozik.
Kezdőcsapatok
Pep Guardiola kettőt változtatott a hétvégi Chelsea-t legyőző összeállításon. Riyad Mahrez és Raheem Sterling bekerült a csapatba, míg Gabriel Jesust és Phil Fodent most csak a kispadra jelölte a katalán tréner.
A párizsi oldalon Pochettino mester rendelkezésére állt Messi és Verratti is, akiknek korábban kérdéses volt a játéka kisebb sérülések miatt. További változás volt, hogy betette a kezdőbe a friss Európa-bajnok Gianluigi Donnarumát, aki az első Bajnokok Ligája fellépésére készült, illetve a bal védő pozícióra a támadóbb felfogású Nuno Mendesnek szavazott bizalmat a mérkőzésre.
A mérkőzésre mind a két csapat 4-3-3-as játékrendszerben futott ki, egyaránt igazi pozíciós center nélkül. Ezáltal borítékolható volt, hogy mindkét csapatnál a hátulról induló, lapos passzos támadásépítésre lehet számítani, illetve, hogy a PSG legnagyobb fegyvere a védők mögé berúgott labda lehet, amiből Mbappe-ék gyors kontrákat vezethetnek.
Gól, de nem attól, akitől vártuk
A találkozón mind a két csapat magasan kezdte meg a védekezést és próbált az ellenfél térfelén labdát szerezni, ami azonban nem volt könnyű, hiszen a játékosok egytől-egyig hihetetlenül labdabiztosak. Az első perctől próbálta uralni a labdatartást a City és onnan támadásokat építeni, de a Verratti féle szűrőgépezeten nem egyszerű fogást találni. A mérkőzés 8. percében, mondhatni a semmiből, megszerezte a PSG a vezetést.
Mbappe kapott egy szép labdát a boxon belül, jobb oldalon lenn az alapvonalnál, és lőtte igazítás nélkül középre. A labda az egyik City védő lábán irányt változtatott, így az ötösre visszalépő Neymart találta meg, aki nagy meglepetésében nem találta el rendesen, így jutott el a hosszú kapufa magasságában elhelyezkedő Idrissa Gueyehez, aki egy átvétellel tisztára játszotta magát, majd iszonyatos erővel kipókhálózta a kapu bal felső sarkát.
A gól után a PSG látványosan hátrahúzta saját térfelére a védekezését, levéve ezzel a »pressing« feladatokat a támadókról, viszont megadva annak a lehetőségét, hogy ha labdát tudnak szerezni, óriási területek nyílhatnak a manchesteri védők mögött.
A mélyen visszahúzódó 4-3-3-at védekező PSG védelmének feltörése nem volt egyszerű feladat De Bruynék számára, még úgy sem, hogy a három támadóból Mbappe elől feljebb maradt egy esetleges kontrára, míg Messi inkább csak kivonta magát a védekezésből. A három belső középpályásból Bernardo Silva és Kevin De Bruyne tudatosan a tizenhatos magasságában, a szélső védő és a belső középpályások között félpozíciókban próbáltak labdát felvenni, majd onnan kis passzokkal átvinni a másik oldalra, kimozgatva ezzel azt a stabil védekezést, ami a párizsiakat jellemezni. A PSG erre reakcióként a belső középpályásokat léptette ki rájuk, míg a szélsők maradtak az ellenfél szélsőivel, így sokszor csak a magasról történő beadás volt a City egyetlen lehetősége. Ezeket a Kimpembe-Marquinhos-Donnarumma hármas könnyűszerrel hárította a nem túl magas támadók ellen. Talán az egyetlen kivétel ezekre a szituációkra, amikor De Bruyne balról a tizenhatos sarkáról érkező beadását először Sterling fejelte a kapufára, majd a kipattanót Bernardo Silva a kapu közepéről, mintegy két méterről szintén a felső lécre rúgta. Nem mindennapi jelenet volt ezen a szinten sem.
Amikor sikerült a PSG-t lapos passzokkal az említett félterületekről megbontani, akkor több veszélyes lehetőség is adódott a manchesteri kékek előtt, de vagy a védők, vagy Donnarumma mindig stabilan helyt állt. A city másik nagy fegyvere az ellenfél térfelén történő labdaszerzés volt. Ahogy fáradt a PSG a folyamatos védekezésben, úgy veszített egyre több labdát, amiből a vendégek veszélyes akciókat tudtak indítani, de az első félidőben gól már nem született.
A félidő krónikájához tartozik még, hogy Kevin De Bruyne sárga lapot kapott Gueye ellen elkövetett szabálytalanságáért. A szenegáli játékost percekig ápolni kellett, ami időt adott a VAR szobában ülőknek, hogy visszanézzék az esetet, de végül nem szigorították a büntetést. Láttunk már ilyenért piros lapot is.
A szünetben egyik csapat sem cserélt, azonban mind a két edző eszközölt egy kis változtatást. A PSG tanulva az első félidő végén érzékelt nyomásból, feljebb tolta védekezésének az első vonalát. Próbálta megzavarni a majdnem tökéletes City-féle labdakihozatalt, de amint a támadókon átjutott a labda, gyorsan törekedtek rá, hogy visszazárjanak a saját térfelükre és folytassák azt a zárt védekezést, amit az első játékrészben láttunk tőlük.
A City ellenben egy kicsit bátrabb játékra kapcsolt, magasabbra tolták a középpályájukat, ezzel próbáltak létszámfölényt teremteni a középső harmadban. Ennek nagy veszélye, hogy egy esetleges labdavesztéskor négy-a-hármat kellett védekezzenek a Messi-Mbappe-Neymar hármassal, amiről nem mondhatni, hogy bármelyik védelem vágyálma volna.
A félidő elején folytatódott az egész mérkőzésen tapasztalható City mezőnyfölény , de igazi helyzetig most nem tudtak eljutni. Ellenben amit Pochettino eltervezett, az a 74. percben valóra vált.
Messi vette fel a labdát a jobb oldalvonal mellett a félpályánál, rágyorsított befelé, egészen a tizenhatos körívig vezette, majd
Ez volt az argentin játékos első olyan klasszikus rágyorsítása a mérkőzésen, amivel évekig az őrületbe kergette a védőket a spanyol bajnokságban.
Ezután a mérkőzés a korábbi mederben zajlott, City próbált dominálni, azonban igazi ziccerig nem jutottak el, a PSG pedig hősiesen állta a sarat, így gól már nem született.
míg a City három ponttal csak a harmadik. Negyedik helyre csúszott vissza a három magyart is a kezdőcsapatban tudó RB Leipzig , akik egyelőre nulla ponttal állnak a csoportban, erről itt írunk.
A mérkőzést követően az új csapatában első gólját szerző Messi a következőket nyilatkozta:
„Ez egy nagy győzelem az egyik legnagyobb esélyes ellen. Fontos volt számunkra ez a győzelem a Bruges elleni döntetlen után, ezért nagyon boldogok vagyunk“.
Messi a góljáról:
„Bár még nem játszottam sokat, hiszen ez csak a második mérkőzésem volt ebben a stadionban. Kezdem egyre jobban megszokni mind a légkört, mind az új csapattársakat, így talán egyre jobban fog menni a játék is".
Ami igazán fontos lehetett a párizsiak és főleg Pochettino számára, hogy amellett, hogy Messi is megvillantotta tudását, a PSG igazán csapatként tudta megnyerni ezt a mérkőzést. Ha ehhez még jobb játék is párosul, nem sok csapat lesz, amelyik képes lesz őket megállítani.
Végezetül a mérkőzés statisztikáira is érdemes vetnünk egy pillantást.
A nyitóképen: Lionel Messi gólöröme az első PSG szinekben megszerzett gólja után. Fotó: FRANCK FIFE / AFP