A gól nélküli rendes játékidőt követően a mindent eldöntő találatot Mario Götze szerezte a 113. percben. Ez a találat a 171. volt a mostani tornán, ami beállította az 1998-as gólcsúcsot. A Nationalelf története során 1954, 1974 és 1990 után negyedszer lett világbajnok, ezzel utolérte az örökranglista második helyén Olaszországot. A rekorder öt sikerével továbbra is Brazília.
A két gárda egyedülálló módon harmadszor találkozott a fináléban: 1986-ban 3-2-re a dél-amerikai, 1990-ben 1-0-ra az európai együttes győzött. A legutóbbi két vb-n már a negyeddöntőben összejött a német-argentin párharc, mindkétszer előbbi diadalával zárult. Tizenhat góllal a vb-k történetének legeredményesebb játékosa, Miroslav Klose újabb rekordot állított fel, ugyanis 17. győztes vb-meccsén van túl, amivel megelőzte a brazil Cafút.
A vb-n összesen 171 gól esett, ami az 1998-as gólcsúcs beállítását jelenti. A mérkőzésenkénti 2,67-es gólátlag megállította az 1994 óta tartó folyamatot, azóta ugyanis folyamatosan csökkent ez a mutató. A góllövőlistán 6 találattal a kolumbiai James Rodriguez végzett az élen, így továbra sincs olyan labdarúgó, aki két vb-n is gólkirály lett volna.
A vb bombameglepetése az volt, hogy a négy évvel ezelőtt győztes és a legutóbbi két Európa-bajnokságon aranyérmes spanyolok már a csoportkörben búcsúztak. A döntő érdekessége az volt, hogy a németek sikerükkel negyedszer kerültek trónra, további négy-négy ezüst- és bronzérmükkel pedig a szintén négyszeres első olaszokat megelőzve feljöttek az örökrangsor második helyére. Először fordult elő, hogy európai csapat diadalmaskodott az amerikai kontinensen. A szombati bronzmeccsen Hollandia 3-0-ra győzte le a házigazda Brazíliát.
(Fotó: AFP/Index)