Az orosz–ukrán háború kapcsán Magyarországot számos, egymással összefüggő biztonsági kockázat fenyegeti. A Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet elemzése szerint Ukrajna potenciális bukott állammá válása, a dezintegrált ukrán hadsereg tagjainak destabilizáló hatása, a fegyverek terjedése a feketepiacon, a szervezett bűnözés és a szélsőséges csoportok térnyerése, valamint a fokozott migrációs nyomás jelentős biztonsági kihívást jelent a Kárpát-medencére, komolyan veszélyeztetve Magyarország szuverenitását és stabilitását.
Az orosz–ukrán háború lezárása után a Kárpát-medencét, és azon belül Magyarországot is, számos, egymással összefüggő biztonsági kockázat fenyegeti. A konfliktus nem csupán katonai, hanem komplex, geopolitikai és gazdasági válság is egyben, melynek következményei hosszú távon is érezhetőek lesznek. A Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet elemzése szerint a legfontosabb veszélyforrások közé tartozik Ukrajna potenciális bukott állammá válása, a hazatérő katonák integrációjával kapcsolatos problémák, a fegyverek és lőszerek feketepiacra kerülése, a szervezett bűnözés és a szélsőséges csoportok térnyerése, valamint a fokozott migrációs nyomás. Ezek a tényezők egymást erősítve potenciálisan destabilizálhatják a régiót, komoly kihívásokat vetve fel Magyarország biztonságpolitikája számára.
Bukott állam
A biztonságpolitikai szakirodalomban „bukott államnak” (failed state) nevezett államok képtelenek hatékonyan gyakorolni szuverenitásukat, és nem képesek biztosítani az alapvető állami funkciókat. Ez magában foglalja a rendfenntartást, a közszolgáltatások működtetését, az igazságszolgáltatást, a gazdaság működtetését és a határok ellenőrzését. Afrikában és a Közel-Keleten is számos olyan hely van, ami szomorú példát állít az emberiség elé. Szomália, Szudán és Afganisztán példái jól illusztrálják azt a széleskörű káoszt, emberi szenvedést és instabilitást, amely egy bukott állam létrejöttével jár. Ukrajna jelenlegi helyzete aggasztó párhuzamokat mutat ezekkel a példákkal. A háború okozta pusztítás, a gazdasági összeomlás veszélye és a tartós nyugati támogatás bizonytalansága miatt Ukrajna könnyen bukott állammá válhat.