Infláció: jövőre tovább mérséklődhet a drágulás üteme

2024. december 10. 11:29

Novemberben az infláció éves üteme a KSH friss adatai szerint 3,7 százalékot tett ki, ám a gyenge mezőgazdasági termés és a dollár erősödése újra a hazai árak emelkedésének irányába hat. A Makronóm Intézet elemzője szerint jövőre – éves átlagban – 3,4 százalékos lehet a pénzromlás üteme.

2024. december 10. 11:29

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének írása

Novemberben ismét minimálisan az elemzői várakozások alatt alakult az áremelkedési ütem, éves bázison 3,7 százalékot tett ki, miközben a havi ráta 0,5 százalék volt. 

Az inflációt a megelőző hónaphoz hasonlóan az élelmiszerárak húzták fel, amik éves alapon 4,9 százalékkal drágultak, miközben a havi 0,9 százalékos áremelkedésük is erőteljesebb volt, mint a történelmi átlag. Ebben legnagyobb szerepe a gyenge mezőgazdasági termésnek volt, amit az aszályos időjárás eredményezett.  

A ruházkodási cikkek esetében ezzel szemben a korábbinak megfelelő volt a havi átárazás mértéke, vagyis nem folytatódott az októberben tapasztalt erőteljesebb drágulás. 

Tartós cikkek és energia 

A tartós fogyasztási cikkek, illetve a háztartási energia árának alakulása is lassította az inflációt, mindkét termékcsoport esetében a megelőző évinél alacsonyabb fogyasztói árakkal találkozhattak a háztartások. Az egyéb cikkek és az üzemanyagok esetében is átlag alatti áremelkedés történt, ezen belül is a járműüzemanyagok mindössze 0,7 százalékkal drágultak az előző évhez képest, viszont jelentős mértékben hozzájárultak a havi szintű áremelkedéshez a maguk 2,4 százalékos drágulásával. Ebben elsősorban az amerikai elnökválasztás eredményeként a dollár erősödése játszott szerepet.

 

A szolgáltatások árának alakulása 

Kedvező, hogy a szolgáltatásinfláció is tovább lassult novemberben, 7,0 százalékra, vagyis még mindig elsősorban ez a főcsoport húzta felfelé az áremelkedést. Ebben azonban az év eleji folyamatok játszották a legnagyobb szerepet, valamint a több területen alkalmazott visszatekintő, inflációkövető árazási gyakorlat. Kiemelendő viszont, hogy bár a szolgáltatások árai havi alapon csak 0,2 százalékkal nőttek, ez is némiképp erősebb, mint a történelmi átlag, és ebben a testápolási, az egészségügyi szolgáltatások, a lakbér, valamint a mozi drágulását kell kiemelni. 

Jövőre újra lassulhat az infláció 

Várakozásaink szerint decemberben, elsősorban a bázishatások miatt, tovább, 4,4 százalékra gyorsulhat az infláció üteme. A jövő év elejétől ugyanakkor ismét lassulást mutathat a pénzromlás, ugyanis a szolgáltató szektorban a visszatekintő, inflációkövető árazási gyakorlat hatása ki fog esni. 

Ezzel együtt kiemelten fontos lesz a szokásos év eleji átárazások mértéke amiatt, hogy a jelenlegi – a külső környezet bizonytalansága nyomán kialakult – turbulens árfolyammozgást milyen mértékben építik majd be a vállalatok az áraikba. Arra számítunk, hogy jövőre tovább lassulhat az áremelkedés, miközben a jegybanki célhoz 2025 nyarára térhet vissza a pénzromlás.

Kapcsolódó:

 

Címlapfotó: Mandiner

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. december 10. 14:32
A magyar forint annyira gagyi pénz, hogy még a román leihez képest sem képes tartani az értékét. 2010. 1 román lei = 64 magyar forint 2024. 1 román lei = 83 magyar forint. A forint teljes inflációja 1946. óta: 254 449,58% Természetesen nem KSH adat, hanem arany alapon. 1310-1540 1 forint = 3,5 gramm arany 1946. 1 forint = 0,0757002271 gramm arany 2024. 1 forint = 0,0000297477 gramm arany
Akitlosz
2024. december 10. 14:18
Nincsen köze a mezőgazdaságnak és az egyéb gazdaságnak sem az inflációhoz. A gazdaság nem tud inflációt csinálni. Az inflációt az állam csinálja. A gazdaság nem tud a semmiből fedezetlen forintot teremteni és azt a gazdaságra zúdítani. Ezt az állam tudja megtenni. Meg is teszi. ETTŐL van infláció. Ha arany alapú lenne a pénz, akkor sohasem lenne infláció, ameddig béke van országban, akármit is csinál a gazdaság. De ebből a politikusoknak és a bankároknak nem lenne hasznuk. Ezért marad az infláció, mert kell a pénz az államnak, részben az inflációból fizeti a költségvetési hiányt, amit ugye szintén maga csinál.
patikus
2024. december 10. 12:44
Eddig sem volt kiugró az infláció. A Fidesznek hála most mérsékelik a mérsékeltet, gondolom a mínuszok szintjét az abszolute nullára
Pernahajder
2024. december 10. 12:42
Ezek alá az évről-évre jövendölt várakozások alá már csak a Benny Hill Show zenéje kellene és kész is a kabaré! Ez a fidkány szórakoztatás, meg a Gazsiék.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!