Viszlát, gyomirtó! Itt egy érdekes mezőgazdasági robot

2024. november 29. 14:47

A mezőgazdaságban számtalan fejlesztést mutattak már be. Egy gyomirtó robotra akadtunk, amely óránkét akár 200 ezer oda nem illő növényt képes likvidálni lézerrel. Ez a csúcstechnológiás gép megoldás lehet a gazdálkodók állandó kihívásaira, a munkaerőhiányra és a gyomirtó vegyszerek környezeti hatására.

2024. november 29. 14:47
Matus Tibor
Matus Tibor

A szerző a Makronóm újságírója.

Az egyik amerikai portál a Carbon Robotics gépét mutatta be, amely a mezőgazdaság egyik legmunkaigényesebb feladatát oldja meg a mesterséges intelligencia és a precíziós lézertechnológia kombinálásával. A gyomok, azaz a termesztett kultúrnövények között kikelő, oda nem illő növények állandó kihívást jelentenek a gazdálkodók számára. Ugyanis nemcsak versenyeznek a létfontosságú napfényért, a tápanyagokért és a vízért, hanem menedéket nyújthatnak a kártevőknek is. Emellett jelentősen csökkenthetik a terméshozamot és a minőséget, így e gyomok kiirtására általában szükség volt a sikeres termesztéshez.

Bizonyos esetekben elegendő volt egy megfelelő módon elvégzett boronálás, sarabolás, ám ha mégsem, akkor jött a kézi kapa. Majd mindezt kiváltotta a vegyszeres kezelés, ami kezdetben megváltásnak tűnt, csak később mutatták ki ennek káros hatását a környezetre és az emberi egészségre. Idővel egyes szerekre kialakult a rezisztencia a gyomnövényeknél, ami erősebb szerek bevetését hozta magával. Javarészt erről szól a géntechnológiai megoldás is, ahol olyan növényt állítanak elő, amely ellenáll a totális gyomirtóknak is. Ilyenek a glifozátok, amelyeket azonban egyre többen tartanak egyes betegségek okaként.  

A Carbon Robotics vállalat az Autonomous Weeder elnevezésű gépében ötvözte a mesterséges intelligenciát és a fejlett lézertechnológiát, amely tizenkét nagy felbontású kamera segítségével pásztázza a sorokat, így valós időben felismeri a gyomokat. A fedélzeti mesterségesintelligencia-rendszere megkülönbözteti a gyomokat a haszonnövényektől, és amint egy gyomot azonosít, a szén-dioxid-lézerek azonnal megcélozzák és elpusztítják azt, úgy, hogy közben a kultúrnövény nem sérül, és a környező talajt nem mozdítja meg.   

Az Autonomous Weeder sikerére építve a vállalat egy még erősebb gépet fejlesztett, a LaserWeedert. Elődjével ellentétben ez már traktorhoz is csatlakoztatható, és az eredeti modellhez képest háromszor annyi lézerrel szerelték fel, így óránként akár 200 ezer gaz felismerését és irtását is lehetővé teszi. Ez annyit jelent, hogy  

egy óra alatt kéthektárnyi mezőgazdasági területet is meg tud tisztítani, ami kézi munkaerővel napokba telne.      

Kapcsolódó:

Címlapfotó: X/Carbon Robotics

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.  

 

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BBrutus
2024. november 30. 08:36
Végre egy olyan hír, ami az ember normális oldalát mutatja és nem azt kell olvasni, hogy éjszaka hány rakéta hová csapódott be.
pesszimista
2024. november 29. 22:15
Abban az estben jövedelmező lehet, ha egyes kivételezettek állami támogatást kapnak a gép beszerzésére és működtetésére.
pesszimista
2024. november 29. 21:25
Ez nagyon távoli jövő. Egyenlőre a kommersz szántóföldi haszonnövényeket sem éri meg öntözni.
békalepcse2.0
2024. november 29. 21:14
Ez úgy baromsáf ahogy van. Már van optovezérelt gyomírtó gép, ami majd teljes sebességel haladva a sorok közűl kikapálja, vagy pontosabban kivágja a gyomokat, mechanikusan. Az iparban a válogatást már régen ilyen berendezésekkel végzik. Elkepesztő sebességgel száguldó magvak, vagy bármi, a betáplált ismérvek alapján a képelemző rendszer ezred máaodperc alatt azonosítja és kiszelektálja. Ugyan ez egy utánfutóra szerelve és a sorok közé is behatoló pengékkel kiszelektálja a gyomokat es a beteg növenyeket. Ráadásul nem csak két hektárt naponta! Még mesterséges intelligencia sem kell hozzá! Ha már lézer, akkor miért nem drónra rakták?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!