A szerző a Makronóm újságírója.
A globális energiafogyasztás és szén-dioxid-kibocsátás jelentős része az épületekhez kötődik. A World Green Building Council adatai szerint az épületek a globális energiával kapcsolatos szén-dioxid-emisszió 39 százalékáért felelősek, ebből 28 százalék az üzemeltetésükhöz, míg 11 az építésükhöz és az anyagokhoz kapcsolódik. A Világgazdasági Fórum (WEF) becslései szerint az épületek energiafogyasztását akár 38 százalékkal is lehetne csökkenteni, amely 12 százalékkal mérsékelhetné a globális energiaigényt.
Az innovatív építészeti megoldások és építőanyagok kulcsfontosságúak lehetnek a fenntartható fejlődési célok megvalósításában. A WEF három különböző kezdeményezést mutatott be, amely az építészet fenntarthatóságának új korszakát jelentheti.
Fenntartható, mégis dizájnos
Dániában megépült a jövő otthonának prototípusa, amelynek háromszor kevesebb a szén-dioxid-kibocsátása, mint egy hagyományos új építésű háznak. A projekt mögött a Velux ablakgyártó áll, amely minden egyes épületelemet optimalizált a költség, a beltéri klíma és a szén-dioxid-kibocsátás szempontjából. A cég szerint az épület szén-dioxid-negatív lesz az életciklusának jelentős részében, és a teljes szerkezet könnyen szétszedhető, az építőanyagok pedig teljes mértékben újrahasznosíthatók.
Meglévő épületek korszerűsítése
A meglévő épületek modernizálása ugyanolyan fontos, mint a fenntarthatók létrehozása. Mivel az épületek élettartama gyakran meghaladja a száz évet, így a régiek korszerűsítése elengedhetetlen.
A Sydney-i Operaház egy kiváló példa erre: az elmúlt évtizedben teljes mértékben átállt a megújuló energia használatára, 20 százalékkal csökkentette az energia- és vízfogyasztását, valamint az építési hulladékának több mint 90 százalékát újrahasznosította.
A Transforming Energy Demand 2024 jelentés hangsúlyozza, hogy a meglévő épületek nagy volumenű korszerűsítése kulcsfontosságú lépés a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében. Ennek finanszírozásához és megvalósításához azonban innovatív megközelítésekre van szükség, mint például kamatmentes energiahatékonysági finanszírozási programok, amelyek visszafizetése az energiaszámlákon keresztül történik vagy a szolgáltatásként nyújtott energiahatékonysági modellek – állítja a WEF.