Szegénység: az emberek harmada nem tudja megfizetni az egészségügyi ellátást ezekben az európai országokban
Az Euractiv számolt be a helyzetről, térségünk és nyugati országok is érintettek.
Bizakodásra ad okot, hogy júniusban a német termelés növekedést mutatott, havi szinten 1,4 százalékkal nőtt az elemzők által várt egy százalékkal szemben. Ez a fellendülés elsősorban az autóiparhoz köthető, ami a magyar gazdaság kilátásait javíthatja – véli a friss hazai ipari adatokat is értékelve a Makronóm Intézet elemzője.
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
A frissen kiadott ipari termelési mutatók kapcsán előzetes adatközlésében a KSH csak annyi említ meg, hogy mindössze két ágazatban, a vegyi anyag, termék gyártásában, valamint a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenység ágazatban nőtt a termelés az előző évhez képest. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az ágazati adatok esetében a KSH rendszerint nem szokta figyelembe venni a naptárhatást.
A jelentős mértékben exportorientált hazai ipar esetében a legnagyobb problémát továbbra is a külső kereslet gyengélkedése, kiemelten a német ipar visszaesése jelenti, amelyet az óvatossági motívum miatt csak lassan élénkülő belső kereslet nem tud ellensúlyozni.
Hosszú idő után azonban végre kedvezőbb hírek érkeztek a német iparból.
Júniusban a német ipar új rendelései az elemzők által várt kismértékű bővüléssel szemben jelentősen, 3,9 százalékkal nőttek májushoz képest. Ebben elsősorban a magyar gazdaság szempontjából is kiemelten fontos autóipari megrendelések játszottak szerepet, amelyek egy hónap alatt 9,3 százalékkal ugrottak meg.
Ugyanakkor ki kell emelni, hogy egy hónap adatából még nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, a rendelések volumene a júniusi bővülés ellenére is jelentősen elmarad a megelőző évi szintjétől és a nagyobb rendelések elmaradása nyomán az első negyedévestől is. Reménykedésre ad viszont okot, hogy az év hatodik hónapjában nemcsak a feldolgozóipari rendelésállomány, hanem a német termelés is növekedést mutatott, havi bázison 1,4 százalékkal az elemzők által várt 1,0 százalékkal szemben. A fellendülés itt is az autóiparhoz köthető elsősorban, bár hasonlóan a rendelésállományhoz, szerepet játszott ebben, hogy májusban nagyobb mértékű visszaesés következett be az ágazatban.
A hazai ipar kilátásait az elkövetkező időszakban is elsősorban a külső kereslet, kiemelten a legfontosabb külpiaci partnerünk, Németország teljesítménye befolyásolja. Amennyiben a júniusi adatok trendfordulónak bizonyulnak, és a német ipar fokozatosan elkezd kilábalni a válságból, annak a hatásai már rövid távon látszódhatnak a hazai adatokban, és ez a gazdasági növekedést is dinamizálná.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/EPA/Filip Singer
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.