Az amerikai szövetségi nyomozóhivatal, az FBI nemrég figyelmeztetést adott ki a megújulóenergia-szektor elleni potenciális kibertámadásokkal kapcsolatban. A kormányzati bűnüldöző szerv rámutatott, hogy a megújulóenergia-termelő rendszerek az Egyesült Államokban gyorsan bővülnek, különösen a kormányzati ösztönzők, például az inflációcsökkentési törvény (IRA) hatására. Az infrastruktúra egyre gyakoribb célpontja lesz a kiberbűnözőknek, és az új hálózati alternatívák hiányozhatnak a hagyományos közüzemi protokollok és szabályozások közül.
Amint a megújulóenergia-termelés terjed az Egyesült Államokban, a szövetségi kormány egyre inkább aggódik az új rendszerek sebezhetősége miatt, amelyek célpontok lehetnek a kibertámadások számára. Az FBI nemrég figyelmeztette a magánszektort és a megújuló energiával foglalkozó egyéni tulajdonosokat a hackertámadások lehetőségéről, mondván, hogy az energetikai infrastruktúra megvalósításának csökkentett költségei és a megnövekedett tisztaenergia-ösztönzők nemcsak a befektetők, hanem a kiberbűnözők figyelmét is vonzzák.
Egyre több a megújuló termelő
A kormányzati ösztönzők, köztük az inflációcsökkentési törvény (IRA), arra sarkallták az egyéneket és a magántulajdonosi csoportokat, hogy fektessenek be tisztaenergia-rendszerekbe. A megújuló energiaforrások, beleértve a szél- és napenergiát, az USA villamosenergia-fogyasztásának mintegy 21 százalékát tették ki 2023-ban az Egyesült Államok Energiainformációs Igazgatósága (EIA) szerint.
Az FBI nem egy konkrét kibertámadásra reagálva adta ki a figyelmeztetést, de megjegyezte, hogy már 2019-ben a megújulóenergia-rendszer egy magánüzemeltetője „elvesztette a láthatóságot” kb. 500 megawattnyi szél- és naperőmű felett Kalifornia, Utah és Wyoming államban.
A nyomozóhivatal részéről elmondták, hogy bár a lakossági napelemek elleni hackelések eddig ritkák voltak, az úgynevezett mikrogridrendszerek szintén sebezhetők lehetnek. (A mikrogridek azok a kis áramelosztó hálózati megoldások, amelyeket helyi közösségek működtetnek, függetlenül a hagyományos állami közművektől.)
Az EIA becslései szerint 2023-ban közel 74 milliárd kilowattóra áramot termeltek kis méretű napelemes rendszerek (többnyire háztetőkön), ahol az áramot helyben fogyasztják el. Ehhez képest ugyanebben az évben az Egyesült Államokban mintegy 4180 milliárd kilowattóra áramot termeltek közüzemi méretű erőművek.
Még a Védelmi Minisztérium is veszélyben lehet
A megújuló energia részarányának ütemes növekedése várhatóan tovább gyorsul, például a Metropolitan Washington Council of Governments célja, hogy 2030-ra 250 ezer napelemes rendszert telepítsen a magánházak és a kis cégek háztetőire, míg Virginia állam célja 5500 megawattnyi szél- és napenergia-kapacitás beépítése 2030-ig, illetve teljesen szén-dioxid-mentes energiaforrások biztosítása az állam villamosenergia-ellátásához 2050-re. Az FBI jelentése pedig megjegyezte, hogy
a szövetségi ügynökségek, vagy például a Védelmi Minisztérium, amely az Egyesült Államok kormányának legnagyobb energiafogyasztója, a helyi elektromos hálózatokra támaszkodnak.
Szabályozatlan a megújulók bővülése
A megújulóenergia-ipar gyors bővülése az Egyesült Államokban sok esetben hagyományos közműprotokollok és szabályozások nélkül zajlik. Az országos hálózat „szélén” történnek ezek a fejlesztések – húzta alá Jim Hempstead, a Moody’s Ratings ügyvezető igazgatója. Ugyanis nem közüzemi vállalat birtokolja, üzemelteti, termeli és építi ezeket a termelőegységeket. Azaz
nem szabályozott közüzemről van szó, és így ezeket a termelőket nem monitorozza az állami közüzemi bizottság úgy, mint a hagyományos közműveket.
A Solar Energy Industries Association, az Egyesült Államok napenergia-iparának fő érdekképviseleti csoportja az utóbbi években a kiberbiztonsági erőfeszítésekre összpontosított. Például megszervezett egy virtuális csúcstalálkozót az Energiaügyi Minisztérium napenergia-technológiai hivatalával (Solar Energy Technologies Office), ahol a napenergiacégeket a legjobb gyakorlatokról tájékoztatták.