Elon Musk: Azért korlátozzuk az internetet, mert nem akarunk harmadik világháborút
A Twitteren magyarázta meg a techmogul, miért korlátozza az internetet Ukrajnában.
Tajvan a kínai fenyegetettség miatt fente a fogát Elon Musk műholdjaira, ám ami működött Ukrajnában, nem fog működni a szigeten. A megoldás egy saját flotta építése lesz.
A szerző a Makronóm újságírója.
Óriási fejlesztésbe kezdett Tajvan, hogy kiépítse saját – a SpaceX Starlink-rendszerére hasonlító műholdhálózatát, hogy a sziget ne maradjon internet
nélkül, amennyiben Kína megtámadná és a tenger fenekén futó kábelhálózat megrongálásával megfosztaná alapvető kommunikációs rendszerétől.
Jelenleg még kísérleti fejlesztési szakaszban jár a projekt, ám ha sikerül befejezni, az legalább akkora biztonsági fegyvertény lesz, mint a Starlink-rendszer működtetése Ukrajna felett.
A milliárdos több ezer műholdból álló internetszolgáltatója gyakorlatilag a világ bármely pontjára képes jelet sugározni, olyan helyekre is, ahol a földrajzi (vagy háborús) viszonyok nem teszik lehetővé a földi kiépítést.
Tajvan természetesen először Elon Musk ajtaján kopogtatott, ám az ahogy kinyílt, be is zárult előtte. Az elutasításnak szimplán üzleti okai voltak – számol be a CNN –, a SpaceX ugyanis ragaszkodott ahhoz, hogy a projekthez szükséges vegyesvállalatban többségi tulajdonos legyen. Az ilyen jellegű üzleti konstrukciót azonban tiltják a tajvani törvények, így a terv már az elején zsákutcába futott. Tajvan tehát elkezdte megvalósítani azt, ami az egyetlen lehetősége maradt a szorult helyzetben: egy saját műholdhálózat kiépítését.
Ezt is ajánljuk a témában
A Twitteren magyarázta meg a techmogul, miért korlátozza az internetet Ukrajnában.
Tajvan internetkapcsolatát a világgal jelenleg tizenöt, a tenger fenekén futó kábel biztosítja. Hogy a megoldás mennyire sebezhető, jól mutatja az a 2023-as malőr, amelyben a kábelek fölött elhaladó hajók két vezetéket is megrongáltak, így a Tajvanhoz tartozó szigetek egy része hetekig net nélkül maradt. Az incidens okozta kommunikációs leállás jól megvilágította, mi történne, ha a rendszer szándékos szabotázs következtében, minden elemére kiterjedően károsodna, elvágva ezzel Tajvant a külvilágtól.
Az űrprojekt egyelőre azonban gyerekcipőben jár.
Jelenleg két kommunikációs műhold fejlesztése zajlik, amelyek közül az elsőt 2026-ban állíthatnak pályára.
(Ez még tisztán állami beruházás lesz, a terv következő szakaszának négy műholdjának elindításába már a magánszektort is be akarja vonni a tajvani űrhivatal.) Kevésnek tűnik, és valóban az. Ahhoz, hogy zavartalan internet-hozzáférést biztosítsanak, több száz műholdból áll rendszert kellene létrehozniuk, de még egy vészhelyzeti leállást is – az alapfunkciók biztosításával – minimum ötven műhold tudna megoldani.
Tisztában van ezzel a tajvani vezetés is, de igyekeznek a dolog jó oldalát nézni: bár tudják, hogy a teljes lefedettség biztosításától fényévekre vannak, kísérleti projektként felfogva a fejlesztést úgy vélik, a műholdas terv belépőkártya számukra az űriparba, nem beszélve a katonai alkalmazhatóság területén szerzett tapasztalatokról. Ennek érdekében mintegy 800 millió dollárt terveznek az elkövetkezendő tíz évre űrprogramprojektekre fordítani, kifejezetten azzal a céllal, hogy a magánvállalatokat (elsősorban a chipipar és a precíziós gépgyártás területéről) berántsák az űripari fejlesztésekbe.
***
Kapcsolódó:
Ezt is ajánljuk a témában
A SpaceX megingathatatlan az első helyen a 3395 Starlinkkel.