Elindult a reálbérek növekedése
A mérséklődő infláció kedvező hatást gyakorolt a reálbérekre: éves alapon a szeptemberi 1,4 százalék után újra növekedést mért a KSH, mégpedig 3,7 százalékosat.
Tavaly decemberben a magyar turizmus újra növekedést mutatott. Az év egésze alatt a vendégéjszakák számának növekedése volt megfigyelhető, amit nagyrészt a külföldiek számának az emelkedése indokolt. A világ turizmusának fokozatos helyreállása az ázsiai, közép- és dél-amerikai, valamint észak-amerikai vendégek arányának növekedésében tükröződik.
Tavaly november után a decemberi szálláshelyadatok (kereskedelmi, magán- és egyéb szálláshelyek) is kedvező képet mutatnak. A vendégéjszakák száma 12,8 százalékkal bővült, ezen belül a belföldi vendégéjszakák száma 8,3, míg a külföldieké 16,6 százalékkal nőtt. Vagyis
a hazai turizmust továbbra is elsősorban a külföldi vendégek koronavírus-járvány utáni visszatérése húzza,
ugyanakkor az év végén már a belföldi turisták is érdemben hozzájárultak az ágazat teljesítményéhez.
A kedvező év végi adatok ugyanakkor csak korrekciót jelentenek, a tavalyi esztendő egészét nézve a vendégéjszakák száma csupán kismértékben, 2,5 százalékkal emelkedett. Éves szinten csak a külföldi vendégéjszakák száma nőtt, 12,5 százalékkal, miközben a belföldi forgalom 5,1 százalékkal visszaesett.
A 2023-as év egészét tekintve
az európai vendégek 8,4 százalékkal töltöttek több vendégéjszakát Magyarországon, mint 2022-ben.
Ezzel szemben az ázsiai, közép- és dél-amerikai vendégek körében 40 százalék körüli, az észak-amerikaiaknál pedig 20 százalék feletti bővülés történt egy év alatt. Ez is a nemzetközi turizmus fokozatos helyreállását mutatja. Figyelembe véve ugyanakkor, hogy a tavalyi első három negyedév adatai alapján a Magyarországra tett külföldi utazások száma még mindig több mint 20 százalékkal elmaradt a 2019-es szinttől,
azt mondhatjuk, hogy jelentős növekedési potenciál van még az ágazatban.
A belföldi turizmus esetében az év eleji magas infláció miatt csökkenő reáljövedelmek eredményezték a visszaesést, azonban az év végi kedvezőbb adatok a belföldi turizmust illetően bizakodásra adnak okot.
Ezt is ajánljuk a témában
A mérséklődő infláció kedvező hatást gyakorolt a reálbérekre: éves alapon a szeptemberi 1,4 százalék után újra növekedést mért a KSH, mégpedig 3,7 százalékosat.
Tavaly szeptember óta ismét emelkedik a reálbér értéke, ennek a hatása pedig visszaköszön a turizmusban,
de a decemberi melegebb időjárás is kedvező hatást gyakorolhatott a forgalomra. Az év utolsó hónapjának az adatai az óvatossági motívum oldódását is jelzik, kérdés, hogy ez a decemberi kiskereskedelmi adatokban is megjelenik-e majd. Ha igen, akkor a fogyasztás szempontjából az év vége erősebb lehetett, és ez az idei növekedésre vonatkozóan is kedvező. Hiába nőtt a szálláshelyeken a vendégéjszakák száma csupán 2,5 százalékkal a tavalyi év során,
a szállásdíjbevételeken ez a hatás kevéssé látszik meg, itt a növekedés mértéke 23,5 százalék volt.
Ez azt mutatja, hogy a szállásadók tavaly is jelentősen emelték az áraikat, és ez hozzájárulhatott a belföldi turizmus év eleji kedvezőtlenebb számaihoz.
Tavaly decemberben két térség (Pécs–Villány, illetve Tokaj és Nyíregyháza) kivételével mindenhol nőtt a vendégéjszakák száma, a legnagyobb mértékben a Bük–Sárvár régióban, illetve Budapesten, nagyságrendileg 20 százalékkal. Éves szinten ugyanakkor a vendégéjszakák száma, a külföldi vendégek koncentrációja miatt, csak a fővárosban bővült érdemi mértékben, 13,6 százalékkal, miközben a Bük–Sárvár vagy a Pécs–Villány régió szállásadói 10 százalék körüli visszaesést tapasztalhattak.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI