Álom a közös dél-amerikai valuta
Fernándezzel folytatott tárgyalásuk után Lula megemlítette egy referenciavaluta bevezetését a regionális kereskedelemben, hogy ezáltal csökkentsék a működési költségeket és a külföldi valutáktól való függőséget. „Ebbe az irányba kell haladnunk, olyan új és kreatív megoldásokkal, amelyek lehetővé teszik a nagyobb pénzügyi együttműködést és megkönnyítik a cseréinket” – jelentette ki a brazil elnök.
Az euró mintájára formálódik a dél-amerikai közös pénz, a sur (spanyolul dél)? Nem erről van szó. Ez a kérdés legalább húsz éve mindig felmerül, ha ilyen magas rangú találkozókra kerül sor. Ez egy régóta fennálló elképzelés, de a szándéknyilatkozatok szintjén még nem jutott túl. Az előző próbálkozások ugyanis mind kudarccal végződtek. A Clarín nevű argentin napilap még húsz évre is visszamegy, és nem habozik álomnak nevezni az ötletet: „Lula da Silva javasolta, amikor éppen csak megválasztották első ciklusára, 2002-ben.”
Brazília és Argentína között a legutóbb Lula januári beiktatása után izzott fel újból a téma. De volt egy kis félreértés. A két elnök által még az év első hónapjában aláírt stratégiai szövetség újraindításáról szóló nyilatkozatban az áll: „Úgy döntöttünk, hogy a pénzügyi és kereskedelmi cserékhez hasznos közös dél-amerikai devizáról szóló megbeszélésekkel haladunk előre, hogy így csökkentsük a [deviza]költségeket és külső sebezhetőségünket.”
A nemzetközi sajtóban ez úgy csapódott le, hogy Brasília és Buenos Aires közös devizát hoz létre. A félreértések középpontjában az állt, hogy összekeverték a csak a pénzügyi cserékre vonatkozó devizát és a közös devizát, mint az euró, amely Európa 20 országában hivatalos fizetőeszköz. Az illetékesek nem győztek magyarázkodni. A Financial Times brit lapnak Sergio Massa argentin gazdasági miniszter így nyilatkozott:
„Nem akarok hamis reményeket kelteni. Ez csupán az első lépés egy hosszú úton, amelyet Latin-Amerikának meg kell tennie.”
Az új brazil pénzügyminisztert, Fernando Haddadot is bosszantotta, hogy mindig a közös devizáról kérdezik. A Veja nevű São Pauló-i hetilapban leszögezte, hogy „Brazília és Argentína a közös valuta mellett továbbra is a reált és a pesót fogja használni”.
Feltéve, ha a közös deviza valaha is napvilágot lát. Az El País América megjegyezte, hogy a közös deviza ötlete érdekesebb Argentína, mint Brazília számára.
Buenos Aires súlyosan eladósodott a Nemzetközi Valutaalapnak, és hiperinflációval néz szembe, amely 2022-ben elérte a 94,8 százalékot,
és ezért devizájának további leértékelődése fenyeget. Van elég gazdasági gond mindkét országban, előbb ezekből kellene kilábalni.