Régi IMF-receptet kapott Tunézia is
Az IMF – régi receptjéhez hűen – a pénzügyi segítség fejében ezek megszüntetését követelte. Ennek a kísérlete is hatalmas tiltakozásokat és sztrájkokat váltott ki 1978-ban és 1983-ban is. Ráadásul a segélyek megszüntetése tovább mélyítené a szakadékot a szegények és módosabbak, valamint a gazdagabb partvidéken lakók és a belső, sivatagi részen élők között. Ez ellehetetlenítené az amúgy is gyenge gazdasági növekedést, 2022 utolsó negyedévében éves alapon a focus-economics 1,6 százalékos gyarapodást rögzített.
Amúgy is jellemző az ország gazdaságára, hogy nemcsak a turizmus, hanem az ipar is a tengerparti városokban (Tunisz, Szúsza, Szfaksz) összpontosul. Egy német elemzés éppen azt mutatta ki, hogy a tunéziai segélyezési rendszer meglehetősen igazságos és kiegyenlített. Egy helyi gazdaságkutató szervezet, az Al Bavsala azt javasolja, hogy
a megszorítások helyett más területeken lehetne hasznos átalakításokat tenni. Például visszavezetni a progresszív jövedelemadózást, ami a 80-as években működött, növelni az ország búzatermelését, hogy ne függjön a külföldi szállítmányoktól,
főleg, mert Ukrajna, még ha most éppen képes is szállítani, 50 százalékos előlegfizetést kér. Ezt pedig nehezen bírja el a tunéziai költségvetés. A mezőgazdaság átalakításához a Foreign Policy elemzője az IMF helyett más nemzetközi finanszírozási intézmény igénybevételét javasolja: a Világbank és az Európai Befektetési Bank beruházási hiteleit is tudná Tunézia erre a célra fordítani.
A magyar cégeket ismerik Tunéziában
A magyar külgazdasági stratégiában az észak-afrikai régió is szerepel mint ígéretes piac. Éppen az agrártechnológia lehet az egyik potenciális együttműködési terület, például a vetőmageladás vagy a mezőgazdasági gépek szállítása. Tunéziában van a magyar cégeknek múltja (a nemzeti futballstadiont is magyarok építették), a jelenben is jól elérhető piac. A fő nehézség a finanszírozás, de erre az Exim kínálhat célzott termékeket, vevőhitelt a tunéziai partnereknek. A multipoláris, tömbösödő világban azt a stratégiát követhetjük, hogy a regionális tömbök mindegyikével megpróbálunk kereskedni és kölcsönös előnyökön alapuló jó viszonyt kialakítani.
A BRICS kölcsöne felválthatja a Valutaalapot?
Több hónapos tárgyalás után a közelmúltban kudarcba fulladtak azok az egyeztetések, amelyek arról folytak, hogy Tunéziának milyen feltételekkel biztosít kölcsönt a Nemzetközi Valutaalap. Kaid Szaíd, az észak-afrikai ország elnöke a Business News helyi internetes lapnak megerősítette, hogy nem a Valutaalap, hanem ő állt fel a tárgyalóasztaltól. A karthágói palota urának nem ez az első kevésbé diplomatikus lépése. Márciusban, amikor nagy vihart kavart döntése nyomán elkezdték hazatoloncolni az illegális afrikai menekülteket, Tunisszal a Világbank is megszakította a tárgyalásokat. Aztán Kaid Szaíd visszakozott, így legalább ezek az egyezetések jelenleg is zajlanak.
Valahonnan pénzt kell találni, hogy Tunézia finanszírozni tudja egyre súlyosabb pénzügyi helyzetét. Ha a hagyományos partnerek – az Európai Unió és az Egyesült Államok, különböző elfogadhatatlan politikai követelések miatt – vonakodnak segítséget nyújtani Tunisznak, akkor máshol kell próbálkoznia. Így merült fel a BRICS, a formálódó gazdasági együttműködés, amelynek jelenleg tagja Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika. Tunéziának mindig is rokonszenves volt az a törekvésük, hogy gazdaságukat, amennyire csak lehet, függetlenítsék a világban eddig uralkodó befolyásoktól. Ma is álmai között szerepel, hogy az ország is bebocsátást nyer ebbe az alakuló klubba.
Együttesen a BRICS-államok a világ nemzeti jövedelmének 28 százalékát adják. Ez már olyan súly, amelyre tekintettel kell lenni a nemzetközi gazdasági életben. De hogy a BRICS politikailag közös álláspontot képviseljen, arra még várni kell. A gazdasági együttműködés is gyerekcipőben jár, csakúgy mint a pénzügyi kapcsolatok, ezt időnként helyettesítik politikai állásfoglalással – így jellemezte a szervezetet az Économiste Maghrébin tunéziai honlap. A Business News még ennél is tovább ment: „A BRICS nem más, mint Kína politikai próbálkozása, hogy ezzel növelje befolyását, és ellensúlyt teremtsen az Egyesült Államoknak. E törekvésében a politikailag és diplomáciailag elszigetelődött Oroszországban pedig hű társra lelt.”
Az, hogy Kína közvetlen költségvetési segítséget adjon Tunéziának, légből kapott gondolat. Tudomásul kell vennie Tunisznak, hogy nem fogják odaengedni a nagyok asztalához, ezért el kellene vetni azt a hamis reményt, amelyet az észak-afrikai országban most a BRICS-hez fűznek – fogalmazott az internetes újság. „Tunézia exportjának 70 százaléka az Európai Unióba irányul. Rendezni vagy akár új alapokra kell helyezni a viszonyt Brüsszellel” – érvelt a Business News, amely szerint le kell számolni az ilyen fantazmagóriákkal.
Több hónapos tárgyalás után a közelmúltban kudarcba fulladtak azok az egyeztetések, amelyek arról folytak, hogy Tunéziának milyen feltételekkel biztosít kölcsönt a Nemzetközi Valutaalap. Kaid Szaíd, az észak-afrikai ország elnöke a Business News helyi internetes lapnak megerősítette, hogy nem a Valutaalap, hanem ő állt fel a tárgyalóasztaltól. A karthágói palota urának nem ez az első kevésbé diplomatikus lépése. Márciusban, amikor nagy vihart kavart döntése nyomán elkezdték hazatoloncolni az illegális afrikai menekülteket, Tunisszal a Világbank is megszakította a tárgyalásokat. Aztán Kaid Szaíd visszakozott, így legalább ezek az egyezetések jelenleg is zajlanak.
Valahonnan pénzt kell találni, hogy Tunézia finanszírozni tudja egyre súlyosabb pénzügyi helyzetét. Így merült fel a BRICS, a formálódó gazdasági együttműködés, amelynek jelenleg tagja Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika. Tunéziának mindig is rokonszenves volt az a törekvésük, hogy gazdaságukat, amennyire csak lehet, függetlenítsék a világban eddig uralkodó befolyásoktól. Ma is álmai között szerepel, hogy az
Együttesen a BRICS-államok a világ nemzeti jövedelmének 28 százalékát adják. Ez már olyan súly, amelyre tekintettel kell lenni a nemzetközi gazdasági életben. De hogy a BRICS politikailag közös álláspontot képviseljen, arra még várni kell. A gazdasági együttműködés is gyerekcipőben jár, csakúgy mint a pénzügyi kapcsolatok, ezt időnként helyettesítik politikai állásfoglalással – így jellemezte a szervezetet az Économiste Maghrébin tunéziai honlap. A Business News még ennél is tovább ment: „”
Az, hogy Kína közvetlen költségvetési segítséget adjon Tunéziának, légből kapott gondolat. Tudomásul kell vennie Tunisznak, hogy nem fogják odaengedni a nagyok asztalához, ezért el kellene vetni azt a hamis reményt, amelyet az észak-afrikai országban most a BRICS-hez fűznek – fogalmazott az internetes újság. ” – érvelt a Business News, amely szerint le kell számolni az ilyen fantazmagóriákkal. Címlapfotó:123rf.com