Manapság olyan képek terjednek az interneten, ahol a pápa pufikabátot visel, Donald Trumpot pedig bilincsbe verik – mivel ezek a szituációk a valóságtól meglehetősen elrugaszkodtak, ezért jelez a belső hangunk, hogy itt valami nem stimmel.
A képgeneráló mesterséges intelligencia fejlődésével ugyanis pár kattintással bárki kérhet ilyen kamu képet. Ráadásul már kevés ahhoz a két szemünk, hogy megállapítsuk, mi valódi és mi nem. Egyelőre ugyan hibázik a képalkotó rendszer – egyes esetekben hat ujjat rajzol vagy egy végtaggal megrövidíti az embert – sok esetben mégis a valóságtól megkülönböztethetetlen képeket gyárt.
„Egészen elképesztő, hogy mire képesek manapság a mesterséges intelligencia képgenerátorok” – fogalmazott S. Shyam Sundar, a Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatója, aki a médiatechnológiák pszichológiai hatásait tanulmányozza. Hangsúlyozza, hogy az elmúlt egy évben rengeteget fejlődtek a képgeneráló rendszerek. Sundar szerint azért is voltak képesek ilyen mértékben fejlődni a képgeneráló MI-k, mivel egyre több olyan kép áll rendelkezésükre, például az interneten, amelyek alapján betanítható egy ilyen rendszer.
Már nem tudunk különbséget tenni
Az angliai Lancaster Egyetem pszichológusa, Sophie Nightingale és társai 2021-ben megvizsgálták, vajon milyen eséllyel ismerik fel az emberek a mesterséges intelligencia képeit. Az eredmény elbizonytalanította a szakembereket.
A kutató megdöbbenésére a többség nem tudta megmondani a különbséget a generált és a valódi igazolványképek között
– mutatott rá a Scientific American szakmai blog. Ráadásul itt ugye nem is művészi álomképekről, hanem hús-vér emberek, illetve nem létező, de igen valóságosra generált személyek „fantomképeiről” volt szó.
„Alapvetően ott tartunk, hogy
ezek a képek annyira valósághűek, hogy az emberek nem képesek különbséget tenni a generált és a valódi arcok között”
– világított rá a kutató. Egy második tesztben a kutatók megpróbálták fejleszteni a tesztalanyok mesterséges intelligenciát felismerő képességét. A résztvevőknek elmondták, hogy helyesen válaszoltak vagy nem, és előre adtak nekik tippeket, hogyan ismerjék fel a generált képeket, például elcsúszott fülbevalót vagy „összenőtt” fogakat keressenek. A kutatás eredménye azonban azt mutatta, hogy így is csupán tíz százalékkal nőtt a helyes válaszok száma.